Dodany: 10.06.2014 14:09|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Opętani”/„Haunted” - Chuck Palahniuk

„Czy to brzmi aż tak źle? Że będziemy ostatnią parą ludzi na świecie? Dlaczego świat nie miałby się skończyć tak samo, jak się zaczął?”

„Z tego powodu dzieci dzieci naszych dzieci nadal będą się zmagać z wojną, głodem i chorobami. Dlatego, że kochamy swój ból. Kochamy własne tragedie. Ale nigdy, przenigdy się do tego nie przyznamy.”

„Ludzie już tak robią – zmieniają przedmioty w ludzi, a ludzi w przedmioty. W tę i z powrotem. Wet za wet.”

„Wciąż wrzeszczał. Jakby wierzył, że gwiazdy nie mają w dupie jego losu.”

„W taki sposób działają opowieści o duchach. Dotykają pierwotnego lęku. Ożywiają zapomniane potwory. Zjawiska, w które wolimy nie wierzyć, twierdząc, że wyrośliśmy z dziecięcej naiwności. A jednak nadal potrafią napędzić nam strachu aż do łez, chociaż zdawało się nam, że zostaliśmy uzdrowieni.”

„Oto jeden z powodów, dla których warto mieć pod ręką diabła. Po to, żeby pomniejsze demony stały się bardziej... znośne.”

„Uwielbiamy tragedie. Kochamy konflikty. Potrzebujemy diabła, bo w przeciwnym razie sami go stworzymy.”

„Diabeł nie żyje – potrzebny nam nowy diabeł.”

„W tym świecie ludzi, świecie bez społeczeństwa.”

„Ludzie tak bardzo zakochują się w swoim bólu, że nie potrafią z niego zrezygnować.”

„Tak bardzo lubimy mieć krwiożerczych wrogów.”

„W powietrzu zawsze coś będzie. Wasze ciała zawsze będą targane bólem albo zmęczeniem. Wasi ojcowie będą zbyt pijani. Żony zbyt oziębłe. Zawsze znajdziecie pretekst, który zwolni was z odpowiedzialności za własne życie.”

„Jesteśmy kamieniami, a wszystko, co nas dotyka – dramat, ból, wojna, choroby, zwycięstwa, czy krzywdy – cóż, to jest woda i piasek, które nas drążą. Mielą nas. Polerują, aż nabierzemy piękna i blasku.”

„Wszystkie ładne przedmioty wystawiono na sprzedaż tylko dlatego, że nikt ich nie chce. A jeśli nikt nie chce czegoś, co jest ładne, wypolerowane i stare, to musi być jakiś mrożący krew w żyłach powód.”

„Powinniśmy wybaczyć Bogu obojętność i fakt że nas opuścił: Jesteśmy jego zapomnianym projektem naukowym, zostawił nas, byśmy spleśnieli. Złote rybki Boga, ignorowane tak długo, że musimy zjadać własne gówno spod siebie.”

„Bóg nie potrafi wybaczać, ale my możemy wybaczyć Jemu. Możemy okazać się lepsi, niż Pan Bóg.”

„ Ludzie tak bardzo zakochują się w swoim bólu, że nie potrafią z niego zrezygnować. Ani z historii, które opowiadają. Sami zastawiamy na siebie pułapkę.”

Opętani (Palahniuk Chuck)