Dodany: 05.06.2014 08:21|Autor: anna-sakowicz

Wszystko zależy od przyimka


Językoznawstwo było dla mnie pociągające od zawsze. A język polski fascynował, czasami zadziwiał lub od czasu do czasu sprawiał kłopot. Właśnie dlatego, żeby jak najmniej było w moim życiu dylematów językowych, sięgam często po opracowania dotyczące poprawności językowej. Tym razem przeczytałam rozmowę z trzema wybitnymi profesorami: Janem Miodkiem, Jerzym Bralczykiem i Andrzejem Markowskim, którą przeprowadził Jerzy Sosnowski.

Jeżeli ktoś ma ochotę na połączenie przyjemnego z pożytecznym, koniecznie niech sięgnie po „Wszystko zaczyna się od przyimka”. Wywiad jest prowadzony w taki sposób, że rozśmieszy, zainteresuje, ale i nauczy. I absolutnie nie trzeba być polonistą, żeby podczas lektury doskonale się bawić.

Co chwilę wybuchałam śmiechem, bo panowie sypią dowcipami, mają interesujące skojarzenia językowe, a w dodatku tematy, które poruszają, czasami są zabawne. Jest więc rozdział o wulgaryzmach, jest o wyrazach modnych, o odmianie nazwisk, o gender, o języku reklamy itp. Chyba najmniej ciekawy to ten, który traktuje o szkole: „Jak uczyć i po co uczyć”. Przypuszczam, że czytelnik, który nie zajmuje się edukacją na co dzień, niekoniecznie będzie zainteresowany tym rozdziałem, choć oczywiście mogę się mylić.

Książka ma formę wywiadu rzeki. Wypowiedzi profesorów przeplatają się tak swobodnie, że odnosimy wrażenie, jakbyśmy faktycznie przysłuchiwali się z boku ich dyskusji. Język tutaj przede wszystkim „brzmi” i to jest chyba najważniejsza zaleta tej pozycji. Panowie odwołują się często do literatury, cytują, opowiadają anegdoty itp. Jednak najważniejsze, że przypominają nam o poprawności i niepoprawności różnych form. Dyskutują także o słowach, które mają charakter obraźliwy albo używanie ich jest „niepoprawne politycznie”. Pojawiają się więc geje, pederaści, homiki (w znaczeniu „homoseksualiści”), Murzyn, Cygan, Żyd itp. Bo w zasadzie dlaczego nie możemy mówić na Afroamerykanina Murzyn? A na Roma Cygan? Profesor Bralczyk żartobliwie stwierdza: „Najlepiej, gdyby wypowiedzieli się sami zainteresowani, więc może poszerzymy to grono i zaprosimy jakiegoś żydowskiego Murzyna, który jest gejem, i niech on nam powie, jak to jest”[1].

A komu nie zdarza się nadużywać słów „dokładnie”, „bynajmniej”, „aczkolwiek”? Albo nie odmieniać nazwisk, ponieważ boi się, że zrobi to niepoprawnie? Jaka jest etymologia słowa „dupa”? Jak zapamiętać, że mówi się „w cudzysłowie”, a nie „w cudzysłowiu”?

Czytelnik ma wrażenie, że czyta komedię, uśmiecha się często lub wybucha niekontrolowanym śmiechem (tak właśnie reagowałam). Warto jednak pamiętać, że poprzez zabawę najłatwiej i najprzyjemniej się uczymy, więc z pewnością jest to książka, którą warto mieć w swojej biblioteczce.


---
* Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Andrzej Markowski, Jerzy Sosnowski, „Wszystko zależy od przyimka”, wyd. Agora SA, 2014, s. 193.


[recenzja ukazała się również na moim blogu]


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6460
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 10
Użytkownik: Monika.W 08.06.2014 20:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Językoznawstwo było dla m... | anna-sakowicz
Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na tę książkę. Gdzieś mi umknęła. Już upchnęłam w schowku i na pewno kupię.
Użytkownik: anna-sakowicz 13.06.2014 15:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za zwróce... | Monika.W
Na pewno warto. Szczerze polecam.
Użytkownik: lekturowiczka 17.03.2015 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pewno warto. Szczerze ... | anna-sakowicz
Dzień dobry!
Czy zna pani dobre opracowania językowe? Czytałam pani recenzję książki pt "Wszystko zależy od przyimka"., która podziałała na mnie tak inspirująco, że kupiłam tą pozycję. Mam językowe ciągotki. Jeśli pani zna ciekawe książki o tej tematyce to będę wdzięczna za przesłanie mi ich autorów i tytułów.
A może pani poleci mi literackie dziełko, które ostatnio wywarło na pani duże wrażenie. Myślę oczywiście o dobrej książce.
Dziękuję i pozdrawiam.
Lekturowiczka
Użytkownik: modem2 17.03.2015 20:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzień dobry! Czy zna pan... | lekturowiczka
Przepraszam, nie jestem adresatką pytania, ale nie mogę się oprzeć, aby nie polecić Kiełbasa i sznurek (Bralczyk Jerzy, Ogórek Michał) Rewelacja. I może inne książki Bralczyk Jerzy
Użytkownik: lekturowiczka 18.03.2015 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam, nie jestem a... | modem2
Dzięki! Pójdę tym tropem.
Pozdrawiam
Użytkownik: Marylek 16.08.2014 08:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Językoznawstwo było dla m... | anna-sakowicz
Rozdział o szkole jest równie ciekawy i zabawny, jak cała reszta. I bliski może być każdemu - przecież każdy z nas kiedyś chodził do szkoły! ;)
Użytkownik: anna-sakowicz 29.08.2014 16:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozdział o szkole jest ró... | Marylek
Masz rację, ale mnie te rozdziały podobały się najmniej.
Użytkownik: lekturowiczka 07.03.2015 06:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Językoznawstwo było dla m... | anna-sakowicz
Witam! I mnie pociąga język ojczysty.Dlatego dziękuję za recenzję tej książki. Właśnie ją kupiłam.
Podzielę się po jej przeczytaniu swoją opinią. Jeśli ktoś zna dobre opracowania dotyczące poprawności językowej to poproszę o podanie autorów i tytułów.
Dziękuję!
Użytkownik: anna-sakowicz 20.03.2015 11:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! I mnie pociąga jęz... | lekturowiczka
Polecam w takim razie "Kulturę języka polskiego" - co prawda to opracowanie ma zupełnie innych charakter niż recenzowana tutaj książka, ale można się z niej dużo nauczyć. Często zaglądam, bo naprawdę warto. (Są trzy tomy.)
Użytkownik: lekturowiczka 22.03.2015 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam w takim razie "Ku... | anna-sakowicz
Dzięki serdeczne za polecenie książki.
Pozdrawiam!
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: