Dodany: 07.05.2004 23:32|Autor: brat_szekspira{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!

Książka: Krzyżacy
Sienkiewicz Henryk (1846-1916)

Nie warto sugerować się negatywnymi opiniami...

Wielu polonistów stwierdza, iż "Krzyżacy" są najbardziej lekceważoną przez uczniów lekturą obowiązkową. Co ciekawsze, warto wspomnieć, że powieść ta jest jedną z najobszerniejszych książek, z jaką jest okazja się zetknąć przez cały czas trwania edukacji. Owa obszerność i grubość "Krzyżaków" zniechęca szkolniaków do przeczytania tej lektury. Ja także, będąc w podstawówce, nie byłem na tyle oczytany, by sięgnąć po dzieło Sienkiewicza, ale jakiś czas temu z ciekawości przeczytałem tylko i wyłącznie dla siebie "Krzyżaków". Czytając dziwiłem się, czemu sięgnąłem po tę książkę tak późno, przecież przez tę lekturę dostawałem bomby w szkole.

Uważam, że nie należy recenzować książki, która jest znana każdemu. Nawet ten, który ją zlekceważył, mniej więcej orientuje się, co zawiera treść "Krzyżaków". Zamiast recenzji napiszę krótki komentarz o tym, jak ta książka jest postrzegana.

A mianowicie: mówi się, że przeczytanie takich "Krzyżaków" pochłania bardzo dużo czasu, tymczasem przy odpowiednim SKUPIENIU ta powieść może być przerobiona w kilka dni - naprawdę wciąga. Kolejnym fałszywym oskarżeniem jest to, iż archaizmy w tej lekturze nie pozwalają przeczytać "Krzyżaków" z zainteresowaniem. Jest to pretekst bardzo zniechęcający innych czytelników, a przy tym krzywdzący samą powieść. Najbardziej absurdalnym pretekstem jest to, iż ktoś uważa, że w owej powieści Sienkiewicz przedstawia same bitwy i nic więcej. To nieprawda. Owszem: nie można zaprzeczyć, bitew w "Krzyżakach" było sporo, ale były także wątki romansowe, rozterki Zbyszka czyniły "Krzyżaków" powieścią naprawdę znakomitą.

Mam nadzieję, że Ci, którzy będą musieli w szkole przeczytać "Krzyżaków", chyba się nie zawahają i nie zlekceważą sobie owej powieści, a ci, którzy jeszcze nie zetknęli się ani razu z "Krzyżakami", powinni już teraz przeszukać swoje domowe biblioteczki i przeczytać sienkiewiczowską powieść. Chociażby po to, żeby zapoznać się z jedną z najbardziej znanych przedstawicielek klasyki polskiej.

Użytkownik: d0minika 14.05.2004 19:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Wielu polonistów stwierdz... | brat_szekspira{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które!
Tyle, że głównym problemem "Krzyżaków" nie jest ich obszerność, nie są nim także sceny batalistyczne i archaizmy. Po prostu fabuła jest taka ciut komiczna;)
Użytkownik: Kate 01.06.2004 12:53 napisał(a):
Muszę sie zgodzić z tą opinią - tylko szczerze mówiąc najwyraźniej jestem w mniejszości, bo uwielbiałam tą książkę właśnie w podstawówce... Zaczytywałam się opisami bitew i z wypiekami na tarzy śledziłam perypetie Zbyszka... Dlatego nie rozumiem dlaczego ludzie tak nie lubią tej ksiązki... tu jest i wojna, i romans, i komizm...
Użytkownik: iriska 21.08.2005 16:20 napisał(a):
Przeczytałam ,,Krzyżaków" w niecały tydzień. A sama kiążka była bardzo ciekawa tylko nie rozumniem dlaczego Zbyczko uparł sie na Danusie takie eteryczne stworzonko, co innego taka Jagienka...
chciałabym też zauważyć że w książce cały czas coś sie dzieje a w takim Faraonie równie obszernym akcja rozkręca sie podkoniec I tomu by dą o sobie znać podkoniec II
Użytkownik: Anitra 21.08.2005 17:25 napisał(a):
Całkowicie się zgadzam z opinią zawartą w recenzji. Przeczytałam "Krzyżaków" w podstawówce, jako lekturę, ale książka bardzo mi się podobała. Może nie tak, jak Trylogia tegoż autora, ale czytałam ją jednak znacznie później.
Myślę, że czas potrzebny na zapoznanie się z tym utworem, nie będzie dla nikogo czasem straconym.
Użytkownik: carsjana 12.11.2005 12:33 napisał(a):
Ja właśnie czytam tę książkę ponieważ za tydzień będziemy ją przerabiać.. . i musze szczerze powiedzieć że jakoś mnie ona odpycha.. . mam nadzieję że się przełamie i w końcu to przeczytam
Użytkownik: adi131313 21.11.2005 19:55 napisał(a):
Książka dość fajna, spodobała mi się do samego początku. Jest interesująca, zachęcam osoby które jej nie czytały do przeczytania.
Użytkownik: sjd 11.02.2006 13:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka dość fajna, spodo... | adi131313
tutaj wszyscy mają racje, ale mam problem z npisaniem komentarza do qvo vadis
Użytkownik: Aga.1992 25.10.2006 21:54 napisał(a):
Odpowiedź na: tutaj wszyscy mają racje,... | sjd
Przez pierwsze 70 str. myślałam, że usnę nad tą książką. Późniejsze losy bohaterów i ciekawa fabuła wciągnęły mnie niesamowicie. Teraz czekam, aż trochę zapomnę o co w niej chodziło i przeczytam jeszcze raz :) Pozdrawiam.
Użytkownik: MagdaKacper 18.04.2007 18:56 napisał(a):
Ja również sie zgadzam z tą wypowiedzią, ale uważam, że nie każdy nie lubi książki tego typu na przykład ja. Zdecydowanie bardziej wolę ksiązki romantyczne lub fantastyczne i uważam też, że w naszych szkołach powininna być lista lektur, które są obowiązkowe do przeczytania, ale takie jak sami sobie wybierzemy. Wtedy napewno uczniowie częściej zaglądaliby do książek, bo wiem to na swoim przykładzie w kojej klasie wiele osób nie przeczytało tej lektry.
Użytkownik: broken-dreams 07.06.2007 12:02 napisał(a):
Przeczytałam "Krzyżaków", choć muszę przyznać, że strasznie się z tym ociągałam. Odczucia po przeczytaniu tej ksiązki zaskoczyły nawet mnie. Jest to jedyna książka, która doprowadziła mnie do łez.
Użytkownik: Olguś. 17.10.2007 20:22 napisał(a):
Wg. mnie, ww. książka jest bardzo ciekawa. Owszem, są momenty, w których powieki stają się ciężkie.
A czemu większośc jej nie lubi?
Początek "odpycha". "Krzyżacy" zaczynają się dośc "drętwo".
Często język jest nie zrozumiały. Zdziwiły mnie końcówki "-li" po czasownikach w 2. os. l.poj.
Pomimo tego książka ciekawa. Szkoda, że Danusia umarła... Prawie się popłakałam :(.
Pozdrawiam.
Użytkownik: Manna 27.01.2009 08:17 napisał(a):
Moim zdaniem żadna osoba chodząca do 1 klasy gimnazjum [wiek około 12/13 lat] nie przeczyta takiej książki - ja też tego nie zrobiłam. Teraz gdy mam 16 lat przeczytałam tą książke i mnie bardzo zaciekawiła. Moim zdaniem powinni tą lekturę dać do przeczytania uczniom w szkole średniej, a nie w gimnazjum.
Użytkownik: gandalf 27.01.2009 15:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim zdaniem żadna osoba ... | Manna
Żadna? No cóż, jest przynajmniej jeden wyjątek. Moim zdaniem "Krzyżacy" to lektura jak najbardziej odpowiednia jak na gimnazjum. Przerabianie "Krzyżaków" i np. "Quo vadis" w liceum jest bezsensowne. Niestety, nie wszyscy tak myślą i w rezultacie moja licealna klasa musiała tracić czas na lekturę drugiej z wymienionych wyżej pozycji.