Dodany: 2014-06-01 22:20|Autor: Pok

Maj 2014


Józef Piłsudski - legendy i fakty (Nałęcz Daria, Nałęcz Tomasz) (4,5)
Próba odmitologizowania wizerunku Marszałka. Nałęczowie kreślą biografię Piłsudskiego wzbogaconą o liczne wypowiedzi osób żyjących w tamtych latach i to zarówno tych z kręgów Marszałka, jak i tych, którzy bynajmniej nie darzyli go sympatią. Dzięki temu powstaje całkiem realistyczny obraz znanego polskiego patrioty. Nie umniejszający mu zasług, ale i niepozbawiony ciemnych plam. Z początku uważałem podejście autorów za zbyt stronnicze, zbyt nastawione właśnie na te ciemne plamy rozlewające się po wizerunku wielkiego męża stanu. Później jednak zmieniłem zdanie. Nałęczowie dobrze wywiązali się z zadania.

Pachnidło (Süskind Patrick) (5-)
Za ciekawą, nietuzinkową fabułę i zmysłowy język zapachów książka już od pierwszych stron dostała ode mnie solidnego plusa. Prawda, mogłaby być nieco mroczniejsza, a mniej cyniczna. Zakończenie również mogłoby być lepsze (jest może i niestandardowe, lecz zarazem dość dziwne). Ale trzeba się cieszyć z tego, co jest. A jest czym. „Pachnidło” jest książką jedyną w swoim rodzaju, którą w dodatku bardzo dobrze się czyta.

Wędrówki w krainę filozofów (Tischner Józef) (4,5)
Mądra książeczka w prosty sposób wyjaśniająca, dlaczego filozofia wciąż, mimo postępu techniki, jest ważna i nie straciła na znaczeniu. Każdego z nas, czy tego chcemy czy nie, otacza mnóstwo przesądów, kształtujących nasz światopogląd i tylko próba wyjrzenia poza tę ułudę może sprawić, że dostrzeżemy prawdę. Oczywiście należy się liczyć z tym, że jest to książka pisana przez księdza i przedstawia filozofię z katolickiego punktu widzenia (co jednym może się spodobać, innym natomiast już niespecjalnie).

Koniec Świata i Hard-Boiled Wonderland (Murakami Haruki) (4,5)
Interesująca powieść, jak to zresztą zwykle bywa u Marukamiego. Znów mamy motyw everyman'a, introwertyzmu i, choć akcja rozgrywa się w Japonii, pełno tu odniesień do amerykańskiej i europejskiej kultury. Panujący powolny klimacik zwykłości, codzienności i nieuchwytnej tajemnicy zaliczam jak najbardziej na plus. Natomiast wymyślanie coraz to nowych osobliwości (takich jak Czarnomroki) już nieszczególnie mi się podobało. Takie jakieś na siłę.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 667
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: