Dodany: 31.05.2014 14:17|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Wywiad z wampirem”/„Interview with the Vampire” - Anne Rice

„Ludzie, którzy przestają wierzyć w Boga lub boskość, nadal jednak wierzą w diabła. Zło jest zawsze możliwe. A boskość jest odwiecznie trudna do pojęcia”

„Nie wiem, czy Bóg istnieje. I z tego co wiem... nie ma Boga.”

„– Odebrałem ci życie, a on dał ci je ponownie.
– I oto żyję i nienawidzę was obu!”

„– Coś niedobrego dzieje się ze mną!
– Po prostu umierasz, to wszystko. Nie bądź głupcem.
– Umieram! Umieram!
– Każdemu się to przytrafia.”

„– A więc pan śni! - wykrzyknął chłopak.
– Często. Żałuję czasami, że tak się dzieje.”

„Pamiętam to wszystko zbyt dobrze, zbyt ostro. Czas powinien zamazywać kontury zdarzeń, a to co niezdecydowane, powinno łagodnieć. Te zdarzenia są zamknięte w moim sercu jak obrazy w sejfie, choć to potworne obrazy, których żaden artysta, żaden aparat fotograficzny nie powinien nigdy utrwalić.”

„– Ogień oczyszcza...
– Nie, ogień zaledwie niszczy...”

„Jak śmiesz! Jak śmiesz podejmować decyzję za nas dwoje! Czy wiesz jak tobą pogardzam! Czy wiesz, że pogardzam tobą z pasją, która drąży mnie jak rak! Nie odwracaj wzroku! Chora jestem, kiedy widzę, jak odwracasz wzrok, jak cierpisz. Nic nie rozumiesz. Toje zło polega na tym, że ty nie potrafisz być zły, a ja muszę z tego powodu cierpieć. Powiem ci, nie chcę już dłużej cierpieć!”

„Co tak naprawdę jeden potępiony może przekazać drugiej potępionej istocie?”

„Co to jest umierać, kiedy możesz żyć aż do końca świata? A co to jest koniec świata, jeśli nie wyrażenie tylko, bo kto wie, czymże w ogóle jest ten świat.”

„Jeśli wierzysz, że Bóg stworzył Szatana, to musisz zdawać sobie sprawę, że jego moc pochodzi od Boga i że Szatan jest po prostu dzieckiem Boga, a i my tym samym jesteśmy dziećmi Boga. Nie ma dzieci Szatana, naprawdę.”

Wywiad z wampirem (Rice Anne (pseud. Roquelaure A. N. lub Rampling Anne))