Dodany: 31.05.2014 14:01|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Śniadanie mistrzów”/„Breakfast of Champions” - Kurt Vonnegut

„Żyj tak, byś mógł powiedzieć Bogu w dniu Sądu Ostatecznego:
Byłem bardzo dobrym człowiekiem, choć w Ciebie nie wierzyłem.”

„Kilgore Trout napisał kiedyś opowiadanie w formie rozmowy między dwoma drożdżami. Spożywając cukier i dusząc się we własnych ekskrementach, dyskutowały nad celem życia. Z powodu swojej ograniczonej inteligencji nigdy nie wpadły na to, że robią szampana.”

„Sto lat po przybyciu małego Kago na ziemię, według opowiadania Trouta, wszystkie formy życia na tej spokojnej ongiś, wilgotnej i żyznej, błękitno-zielonej kuli umierały lub były już martwe. Wszędzie leżały pancerze wielkich żuków, które ludzie produkowali i otaczali czcią. Były to samochody. To one zabiły wszystko.
Sam Kago zginął na długo przed śmiercią planety. W pewnym barze w Detroit usiłował wygłosić odczyt o szkodliwości samochodów, ale był tak mały, że nikt nie zwracał na niego najmniejszej uwagi. Położył się na chwilkę, aby odpocząć, i pewien robotnik z fabryki samochodów wziął go po pijanemu za zapałkę. Zamordował Kago, pocierając raz po raz jego główką o spodnią stronę baru.”

„Niejaki Zog przybywa na Ziemię latającym talerzem, by powiedzieć, jak zapobiegać wojnom i leczyć raka. Przywozi te wiadomości z planety Margo, której mieszkańcy porozumiewają się za pomocą pierdnięć i stepowania. Zog wylądował nocą w stanie Connecticut i zobaczył dom w płomieniach. Wpadł do domu popierdując i przytupując, żeby ostrzec ludzi o straszliwym niebezpieczeństwie. Pan domu roztrzaskał mu głowę kijem golfowym.”

„Dziecko samobójcy będzie w naturalny sposób myśleć o śmierci, tej prawdziwej, jako logicznym rozwiązaniu dowolnego problemu – nawet prostego zadania z algebry. Pytanie: Jeżeli farmer A może zasadzić 300 ziemniaków w ciągu godziny, farmer B potrafi zasadzić je o połowę szybciej, farmer C potrafi sadzić ziemniaki o jedną trzecią szybciej niż farmer B, a na jednym akrze należy zasadzić 10 000 ziemniaków, ile dziewięciogodzinnych dni jednoczesnej pracy będą potrzebowali farmerzy A, B i C na obsadzenie 25 akrów? Odpowiedź: Chyba palnę sobie w łeb.”

„– Po co człowiek żyje?
– Aby być uszami,
oczami
i sumieniem Stwórcy Wszechświata ty baranie. – (dopisał na ścianie w kiblu Kilgore Trout)”

Śniadanie mistrzów (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr))