Dodany: 05.05.2009 14:34|Autor:

Książka: Trzecia fala
Toffler Alvin
Notę wprowadził(a): silvercherry

Gatunek ludzki przeżył dotychczas dwie wielkie fale przemian, z których każda ścierała niemal doszczętnie wcześniejsze kultury i cywilizacje, wprowadzając obyczaje niepojęte dla tych, co urodzili się wcześniej. Pierwszej fali przemian, czyli rewolucji agrarnej, trzeba było tysięcy lat do całkowitego wyczerpania. Druga fala - tworzenie się cywilizacji przemysłowej, trwała już tylko trzysta lat. Współczesne dzieje mają jeszcze większe przyspieszenie, wydaje się więc, że trzecia fala wtargnie do historii i dokona swego dzieła w ciągu kilkudziesięciu lat.

Jeżeli dziś cywilizacja przemysłowa nie jest już dla nas utopią, jeżeli okazała się ona wręcz przygnębiająca, posępna, niebezpieczna dla środowiska, prowadząca do wojen i ciemiężenia ludzi w sensie psychologicznym - powinniśmy się starać zrozumieć, dlaczego tak się stało.

Wyłaniająca się trzecia fala nie dostarcza gotowego modelu, do którego można dążyć. Cywilizacja trzeciej fali nie jest jeszcze sama w pełni uformowana. Jednakże otwiera ona - zarówno dla biednych, jak i dla bogatych - nowe wyzwalające możliwości.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1997]