Dodany: 04.05.2009 22:54|Autor:

Jerome Groopman, wybitny lekarz, wykładowca, felietonista "New Yorkera", analizuje przyczyny lekarskich pomyłek w diagnozowaniu i pokazuje, kiedy i w jaki sposób mogą oni – z naszą, pacjentów, pomocą – uniknąć pochopnej oceny sytuacji, wziąć pod uwagę nieprzewidziane okoliczności i wyrażać się bardziej zrozumiale. W tej książce po raz pierwszy opisano z najdrobniejszymi szczegółami, co może sygnalizować, że myślenie lekarskie schodzi na błędne tory, i ukazano, jak najnowsze osiągnięcia techniczne w medycynie potrafią utrudnić prawidłową diagnozę. Poradnik sugeruje przy tym pytania, jakie pacjent może zadać lekarzowi, żeby przyczynić się do właściwego rozpoznania i zastosowania optymalnej terapii.

Książka była bestsellerem "New York Timesa", otrzymała liczne nagrody, m.in. Quill Award, otrzymała tytuł Najlepszej Książki Roku 2007 przyznawany przez "Publishers Weekly" oraz zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych książek roku 2007 w USA na temat zdrowia. Prawa do książki kupiły 22 kraje świata.

[Wydawnictwo Dolnośląskie, 2009]