Dodany: 03.05.2009 12:12|Autor: BZ

Książka: Chleb: (Obrona Carycyna)
Tołstoj Aleksiej Nikołajewicz

2 osoby polecają ten tekst.

Między bajki!


„Chleb” to powieść, która przedstawia obronę Carycyna (późniejszy Stalingrad) przed białym atamanem Krasnowem w 1918 roku. Krasnow wzniecił kontrrewolucyjny bunt wśród Kozaków dońskich, zagarnął urodzajne tereny zbożowe i zaatakował Carycyn, który stanowił ważny punkt na szlaku zaopatrzenia Moskwy i centralnego ośrodka przemysłowego w chleb. Utrata Carycyna spowodowałaby głód i trudności w odparciu zagranicznych interwentów (Anglia, Francja, Japonia i Ameryka) i buntów kontrrewolucji.

Sytuacja Carycyna była bardzo zła, niemalże beznadziejna. Panował chaos decyzyjny (działały cztery sztaby), brakowało wszystkiego, czego może brakować, morale robotników naruszali mieńszewicy i eserowcy propagandą antybolszewicką, a mieszkańcy z klas posiadających wyczekiwali wejścia białych do miasta jak wybawienia.

Wtedy do akcji wkroczył Stalin i wszystko załatwił raz dwa. Przejął dowodzenie obroną, poprawił zaopatrzenie, wytropił sabotażystów, zaszczepił entuzjazm i zapał robotnikom. Pomagali mu Budionny i Woroszyłow, ale to wszystko wyłącznie zasługa Stalina. A dokonał tych wszystkich cudów jako... „ogólny kierownik spraw aprowizacji”!

Co to by było, gdyby Stalina nie było? Koniec świata to za mało powiedziane. Czy taki obraz wydarzeń historycznych jest wiarygodny? Czy autor trochę jednak buja, żeby podlizać się nowemu carowi?

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 4532
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: BZ 28.09.2009 13:17 napisał(a):
Odpowiedź na: „Chleb” to powieść, która... | BZ
Tak Trocki napisał na temat Tołstoja i jego dzieła:

"Aleksiej Tołtstoj, w którym dworak ostatecznie przemógł artystę, napisał specjalną powieść dla rozsławienia wojennych czynów Stalina i Woroszyłowa w Carycynie. W gruncie rzeczy, jak świadczą niemiłe obliczu dokumenty, carycyńska armia - jedna z dwóch tuzinów armii rewolucji - grała dość opłakaną rolę. Obaj "bohaterowie" zostali odwołani ze swych funkcji. Jeśli samorodek Czapajew, jeden z prawdziwych bohaterów wojny domowej, został uwieczniony w radzieckim filmie, to tylko dzięki temu, że nie dożył "epoki Stalina", kiedy to zapewne zostałby rozstrzelany jako faszystowski agent. Tenże Aleksiej Tołstoj pisze sztukę na temat 1919 roku - "Wyprawa czternastu mocarstw". Główni bohaterowie sztuki, zgodnie ze słowami autora, to Lenin, Stalin i Woroszyłow. "Ich postacie (Stalina i Woroszyłowa), owiane sławą i bohaterstwem, będą występowały w całej sztuce. Tak utalentowany pisarz, który nosi nazwisko największego i najprawdziwszego rosyjskiego realisty, został fabrykantem "mitów" na zamówienie!"

Lew Trocki "Sztuka a rewolucja"
(Z listu do redakcji "Partisan Review")
[Biuletyn opozycji (bolszewików-leninistów) nr 77-78. Marzec-czerwiec-lipiec 1939 r.]


Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: