Dodany: 01.05.2009 01:07|Autor:

Książka: Wicekról Ouidah
Chatwin Bruce
Notę wprowadził(a): ajsmen91

Bruce Chatwin (1940-1989) - jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy brytyjskich. Błyskotliwą karierę w domu aukcyjnym Sotheby's zakończył, zostawiając wiadomość: "Wyjechałem do Patagonii". Debiutował rewelacyjnie przyjętą książką "In Patagonia", po której ukazały się właśnie "Wicekról Ouidah" i "On the Black Hill". Wyprawa do Australii zaowocowała najdojrzalszą bodaj książką, "The Songlines". Ostatnią jego minipowieścią był "Utz".

Powieść "Wicekról Ouidah" została przeniesiona na ekran przez Wernera Herzoga. W zapierającym dech w piersiach filmie "Cobra Verde" w rolę handlarza niewolników Francisa Manoela da Silvy wcielił się Klaus Kinsky.

Na początku XIX wieku ubogi Brazylijczyk Francisco Manoel da Silva popłynął do Dahomeju z zamiarem zbicia majątku na handlu niewolnikami. Uzbrojony wyłącznie w niezłomną wolę, doszedł w Ouidah do bogactwa i zaprzyjaźnił się z szalonym, chimerycznym królem. Przyjaźń ta była najeżona niebezpieczeństwami, a da Silva, choć o tym marzył, nigdy nie zdołał powrócić triumfalnie do Brazylii. Stal się założycielem niezwykłej dynastii. Rzesza Mulatów noszących nazwisko da Silva sprawiła, że ponad sto lat później głowa rodu jest nadal otaczana czcią na przyczółku Brazylii w Afryce...

"»Wicekról Ouidah« to »Jądro ciemności« Conrada oglądane przez mikroskop".
"The Atlantic Monthly"

"Bruce Chatwin jest jedynym współczesnym pisarzem brytyjskim, do którego książek wracam".
Susan Sontag

[Świat Książki, 2007]