Dodany: 23.04.2009 12:42|Autor: Meszuge

Zbyt fantastyczna fantastyka

Jednym z głównych bohaterów jest cybryd (co to jest cybryd?!) z odtworzoną tożsamością Johna Keatsa. Z bliżej nieznanego powodu – pewnie dlatego, że to kolejny cybryd Keatsa – występuje on zwykle jako Joseph Severn, przyjaciel czy sekretarz poety.

Niezwykle ważnym elementem tej historii są megasfery, metasfery, datasfery i sfery osobliwości – cokolwiek to wszystko znaczy.

A tak w ogóle, to chodzi prawdopodobnie o spisek komputerów przeciw ludziom.

Szkoda, że wydawca nie wpadł na to, że może warto byłoby jakoś zasygnalizować, że książka jest tylko częścią jakiejś tam większej całości – niestety, w moim wydaniu* nie ma na ten temat ani słowa.

Opowieść czytana bez znajomości wcześniejszych lub późniejszych tomów jest umiarkowanie ciekawa, mało zrozumiała i dość ciężkawa – przynajmniej w kilku momentach.

* Dan Simmons „Upadek Hyperiona”, wyd. Mag, 2008.

Użytkownik: klusska 19.07.2010 13:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Jednym z głównych bohater... | Meszuge
Zapewne ciężko czyta się drugą część bez znajomości pierwszej, zwłaszcza że to wydawnictwo podzieliło tę książkę na dwa tomy. Jednak muszę powiedzieć, że autor nie wyjaśnia większości pojęć ani tego jak funkcjonuje ten nowy nieznany nam świat. Wszystkiego musimy domyślić się sami i wnioskować na podstawie tego, co zechce nam ujawnić autor.
Po za tym czytałam tę samą książkę, co Ty i wydaje mi się że jest to zaznaczone.
Książka warta polecenia.