Dodany: 06.05.2014 16:56|Autor: yyc_wanda

Folio Prize

Folio Prize jest nową nagrodą literacką, przyznawaną za utwór fikcyjny (niezależnie od gatunku) wydany w UK w poprzednim roku kalendarzowym. Nagroda ta otwarta jest dla anglojęzycznych pisarzy z całego świata. Książki nominowane są przez członków The Folio Prize Academy – międzynarodowej grupy pisarzy i krytyków literackich. Akademia liczy sobie obecnie około 100 członków, lecz ciągle się rozrasta. Nowi członkowie rekomendowani są przez administratorów nagrody lub członków Akademii. Metodą tajnego głosowania, przy użyciu kart, każdy członek Akademii typuje trzy tytuły, które według niego zasługują na wyróżnienie. 60 pozycji, które zdobyły najwięcej punktów, wchodzi na długą listę. Dodatkowych 20 tytułów wybieranych jest przez sędziów na podstawie rekomendacji wydawnictw. Z 80 pozycji z długiej listy sędziowie nominują 8 tytułów-finalistów, a następnie zwycięzcę.

Grupa pięciu sędziów wybierana będzie corocznie drogą losowania spośród członków Akademii. Dwa warunki muszą być spełnione – nie więcej jak trzech sędziów z UK oraz nie więcej jak trzech sądziów tej samej płci. Kandydat na sędziego ma prawo odmówić, gdy nie widzi możliwości przeczytania 80 książek z długiej listy w narzuconym czasie.

Czy Folio Prize jest konkurencją dla Nagrody Bookera? Prawdą jest, że pomysł utworzenia tej nagrody zrodził się z frustracji i nieakceptowania wyborów sędziów Bookera przez grupę brytyjskich intelektualistów. Według nich, preferencje Bookera idą w kierunku literatury popularnej, z coraz mniejszym naciskiem na wartości literackie. Dodatkowo, Folio Prize nie stawia barier narodowościowych ani też ograniczeń gatunków literackich. Wśród tegorocznej ósemki finalistów znalazła się powieść kanadyjskiej poetki pisana wierszem oraz zbiór opowiadań, który, nota bene, zdobył nagrodę. Pozycje te nie byłyby brane pod uwagę do Nagrody Bookera. Tak więc nie traktujmy Folio Prize jako konkurencję, raczej jako uzupełnienie i dodatkową szansę przybliżenia czytelnikom wartościowych pozycji, ukazukjących się na rynku wydawniczym.

Sponsorem tej niebagatelnej nagrody, bo wynoszącej 40,000 funtów, jest Folio Sociaty, wydawnictwo specjalizujące się w edycjach specjalnych literatury klasycznej.

Finaliści – pierwsza na liście jest książka nagrodzona:

2015
Family Life - Akhil Sharma