Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

nota wydawcy

Notę wprowadził(a): agnesines

Książka: A jednak czasem miewam sny: Historia pewnej samotności (Wiszniewicz Joanna)

Data dodania: 2009-04-22 22:30

Oddajemy w ręce naszych czytelników drugie wydanie książki "A jednak czasem miewam sny. Historia pewnej samotności Joannie Wiszniewicz opowiedziana". Książka - uderzające głębią i drastyczną nieraz szczerością obserwacji i przeżyć narratora świadectwo - oparta jest na trwającej prawie dwa miesiące rozmowie, którą autorka przeprowadziła w 1992 roku z Aleksem, sześćdziesięciopięcioletnim wówczas ocaleńcem z getta warszawskiego i kilku obozów koncentracyjnych.

Po spisaniu z taśm magnetofonowych (na około dziewięciuset stronach maszynopisu) rozmowa została przez autorkę skrócona i na nowo skomponowana, a następnie przedstawiona do autoryzacji rozmówcy, mieszkającemu od czasów powojennych w Stanach Zjednoczonych. Po wielu dyskusjach Alex skorygował lub potwierdził przedstawione fakty i obserwacje oraz zaakceptował ostateczna wersję tekstu. Z powodów osobistych jednak nie zgodził się na ujawnienie nazwiska.

Tekst udostępniamy prawie w takim kształcie, jak w pierwszym wydaniu z 1996 roku. Autorka wprowadziła tylko drobne poprawki stylistyczne i merytoryczne oraz skróciła tytuł. Jesteśmy przekonani, że mimo dzielących książkę od pierwszego wydania lat, nadal oddziaływać będzie swoją siłą. I że czytelnik z zainteresowaniem odkryje w niej mało znane obszary indywidualnego doświadczenia holocaustowego - oraz doświadczenia lat poprzedzających Holocaust.

Za "A jednak czasem…" Joanna Wiszniewicz otrzymała w 1996 wyróżnienie w konkursie literackim Fundacji Kultury, a w 2004 roku w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie Northwestern University Press ukazała się angielskojęzyczna wersja książki.

[Wydawnictwo Czarne, 2009]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Podziel się:

komentarzy: 4 | wyświetleń: 2624

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: niebieski ptak 2009-05-21 23:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Oddajemy w ręce naszych c... | agnesines Pokaż rodzica

Świetna, dająca dużo do myślenia książka. Lapidarny styl sprawia, że książka zostaje na długo w człowieku i zmusza do wielu spostrzeżeń a czasem do weryfikacji danych/ wyrobionego zdania na tematy polsko - żydowskie. Zdecydowanie za mało uwagi poświęcone jest powojennym losom bohatera i jego odczuciom w stosunku do Żydów, którzy postrzegali swoje losy w tonacji czarno -białej { zwłaszcza te osoby, które o Holokauście wiedziały "ze słyszenia"}. Alex sam będąc Żydem odcinał się od robienia z Zagłady szopki i zawłaszczania jej dla jednej tylko nacji.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: verdiana 2009-05-21 23:52 napisał(a):

Odpowiedź na: Świetna, dająca dużo do m... | niebieski ptak Pokaż rodzica

I znowu do schowka...

Linka Odpowiedz

Użytkownik: niebieski ptak 2009-05-22 00:01 napisał(a):

Odpowiedź na: I znowu do schowka... | verdiana Pokaż rodzica

To już się robi nudne, prawda? Jutro będę miała w czytatniku fragmenty tej książki umieszczone { byłyby wczoraj ale komputer dojrzewa i był okres buntu - który chyba będzie musiał być rozwiązany przez specjalistę z firmy naprawczej - jak nie monitor mi siada to co innego}.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Rewolwer_Ocelot 2010-08-14 13:42 napisał(a):

Odpowiedź na: Oddajemy w ręce naszych c... | agnesines Pokaż rodzica

Książka zawiera tak głębokie refleksje, przypuszczenia, sądy że z pewnością warto ją przeczytać. To jedna z najbardziej szczerych relacji jakie czytałam. Niewiele w niej nienawiści, smutku, roztrząsania przeszłości. Jest za to pragnienie zrozumienia, utrwalenia i pogodzenia się z losem.
Krótka a taka pełna treści.

Linka Odpowiedz

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku