Dodany: 04.05.2014 22:40|Autor: Pok

Sierpień 2013 cz.1

Obrazy naszego umysłu: Co mówią o nas najnowsze odkrycia neurobiologii (Boleyn-Fitzgerald Miriam) (4)
Książka ta ma w głównej mierze przekonać nas, że poprzez celowe działanie możemy częściowo kierować rozwojem mózgu. Czynności takie jak medytacja czy ćwiczenia fizyczne okazują się silnie wpływać na funkcjonowanie głównego ośrodka nerwowego. Książka stara się objaśnić te procesy i doradzić nam, w jaki sposób usprawnić pracę własnego umysłu. Dobra pozycja, choć mogłaby być nieco lepiej napisana.

"A co ciebie obchodzi, co myślą inni?": Dalsze przypadki ciekawego człowieka (Feynman Richard Phillips) (4,5)
Nie tak dobre jak „Pan raczy żartować, panie Feynman!”, ale też niezłe. Szczególnie pierwsza połowa książki bardzo mi się spodobała. Natomiast rozprawianie o pracy w komisji badającej przebieg i przyczyny katastrofy promu Challenger, choć pouczające, jest nieco przydługawe i nie zawsze zajmujące. W każdym razie warto przeczytać, lecz najpierw lepiej zapoznać się z wcześniej wydanymi opowieściami z życia ciekawego człowieka.

Umysł zen, umysł początkującego (Suzuki Shunryu) (3)
Cała książka od początku do końca rozprawia właściwie o tym samym. Radzi, abyśmy podczas praktykowania medytacji i buddyzmu Zen zawsze byli otwarci, tak jak otwarty jest umysł początkującego. Ale chyba nie jest to wcale dobra książka dla osób początkujących. Wiele tu retoryki, którą zrozumieją tylko ci, którzy mają już trochę doświadczenia w podobnych praktykach. Nie jest to zła lektura, lecz osobom zaczynającym swoją przygodę z medytacją kontemplacyjną czy buddyzmem Zen, polecałbym jednak coś, co lepiej wprowadza w zagadnienia praktyczne. Aby zrozumieć podobne kwestie teoretyczne, trzeba już trochę w tym „siedzieć”.