Dodany: 02.05.2014 23:34|Autor:

„Książka omawia pełen zakres trudności pojawiających się podczas budowania więzi od przejściowych po traumatyczne, od dzieciństwa po dorosłość. ​Podejście Gray jest praktyczne i realistyczne. Autorka dostarcza wskazówek odpowiednich do wieku dziecka, jasno wyjaśnia etapy rozwoju adoptowanych dzieci i proponuje sprawdziany, które pozwalają rodzicom ocenić, jak dziecko radzi sobie na każdym kolejnym etapie. Dla tych, którzy walczą z poważnymi zaburzeniami więzi, praca ta może się okazać książką ratującą życie”.

„Ta książka to nieoceniony i wszechstronny przewodnik dla rodziców adopcyjnych, ukazująca, jak dzieci i rodzice przystosowują się do życia razem. Gray z głębokim zrozumieniem sytuacji ​pomaga im sformułować realistyczne oczekiwania oraz udziela mnóstwa praktycznych wskazówek, niezbędnym rodzinom dążącym z uporem i nadzieją do stworzenia pełnego miłości, trwałego związku”.

„​Ile myśmy naszukali się porad w książkach autorów uważanych za znakomitości w dziedzinie wychowania dzieci! Ich wskazówki, choć niekiedy pomocne, niezupełnie do nas pasowały. Potrzebowaliśmy właśnie Deborah Grey, która w sposób prawdziwy i wprost opisała wyzwania, jakie stają przed wszystkimi adoptowanymi dziećmi, kiedy opuszczają jeden dom i wchodzą do drugiego i dała praktyczne rady, jak im pomóc. Przystosowanie naszego dziecka przebiegło stosunkowo łatwo. Ale gdybyśmy wiedzieli więcej, byłoby to jeszcze łatwiejsze”.

„​To jest najbardziej wszechstronna książka na temat adopcji, jaką kiedykolwiek miałam w ręku. Przeczytałam ją z zachwytem. Moim marzeniem jest, aby przeczytał ją każdy, kto rozpoczyna swoją podróż ku adopcji”.

Deborah D. Gray jest klinicznym pracownikiem socjalnym specjalizującym się w problemach tworzenia więzi, straty i traumy. Jej zainteresowania zawodowe wyniknęły z faktu, że dorastała w rodzinie, gdzie wiele dzieci zostało adoptowanych. Po studiach na Syracuse University w Nowym Jorku, w trakcie których brała udział w programie naukowym badającym wczesne tworzenie więzi przez niemowlęta i małe dzieci wysokiego ryzyka, przez 19 lat pracowała jako terapeuta dziecięcy, doradca w sprawach umieszczenia dzieci w rodzinach zastępczych i adopcyjnych.
Szczególnie chętnie pomaga rodzinom, w których tworzenie więzi jest zagrożone ze względu na wcześniejszy ich brak lub utratę bliskich i przywiązania. Jej misją jest wyposażenie rodziców w praktyczną wiedzę, oferowanie umiejętności i technik służących zaspokajaniu potrzeb dzieci. Jest powszechnie znaną i podziwianą wykładowczynią, występującą wielokrotnie na konferencjach i warsztatach dla rodziców i profesjonalistów. Mieszka w Pacific Northwest z mężem i trojgiem dzieci.

Oto książka, która w dziedzinie adopcji i rodzin zastępczych wyznaczyła nowy standard na miarę XXI wieku! Autorka porusza w niej wiele tematów, między innymi takie, jak:

- trauma i urazy,
- smutek, żal, tęsknota i żałoba,
- zaburzenia w nawiązywaniu więzi,
- rozbieżność między wiekiem emocjonalnym a wiekiem życia,
- zmiana kultury, różnice religijne,
- stawianie diagnozy, etykietowanie,
- określenie problemów powstałych w rodzinie pochodzenia,
- rozpoznanie i rozwiązanie trudności w rodzinie adopcyjnej,
- tworzenie wspierającego środowiska dla rodziny,
- korzystanie z pomocy terapeuty, psychiatry i pracownika socjalnego,
- metody pomocy w tworzeniu więzi, szacunku, współpracy i zaufania w rodzinie.

Tematem przewodnim są złożone sytuacje napotykane co dzień przez rodziców adopcyjnych. Książka podpowiada, jak nawiązać bliższe więzi, wypracować szacunek, współpracę, zaufanie i troskę między członkami rodziny adopcyjnej. Dostarcza rodzicom wielu szczegółowych informacji na temat rozwoju dziecka, pomocnych zwłaszcza tym z nich, których dzieci rozwijają się nieharmonijnie. Potrzebom emocjonalnym i poziomom rozwoju przypisane są strategie, jakie rodzice powinni stosować, aby wzmocnić poczucie szczęścia dzieci i ich zdrowie psychiczne. Książka pokazuje, jak stworzyć dzieciom takie otoczenie, które z każdego członka rodziny wydobędzie to, co najlepsze.

www.gwp.pl

[Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2010]