Dodany: 2009-04-18 12:57|Autor: izkabellla

Czwarta część przygód młodego czarodzieja

Tytułowa Czara Ognia ma za zadanie wylosować przedstawicieli z trzech różnych szkół, którzy będą mieli za zadanie zdobyć puchar w Turnieju Trójmagicznym. Zdobycie pucharu zapewnia zwycięzcy wieczną chwałę. Zawodnik musi mieć ukończone 17 lat, więc gdy czara ognia wyrzuca nazwisko wówczas 14-letniego Harry'ego Pottera, spotyka się z to ogólnym zdziwieniem uczniów i nauczycieli Hogwartu. Ponadto czara wyłania jeszcze jednego przedstawiciela Hogwartu - Cedrika Diggory'ego. Czara Ognia występuje w książce jako element epizodyczny. Akcja wokól niej rozwija się na początkowych kartach książki, a potem słabnie w miarę rozwoju Turnieju Trójmagicznego.

Kto wrzucił nazwisko Harrego Pottera do czary ognia? Kto wygra Turniej Trójmagiczny? Jakie tajemnice kryje profesor obrony przed czarną magią Alastor Moody? Tego wszystkiego dowiecie się czytając czwarty tom przygód Harry'ego Pottera.

Czwarta część przygód młodego czarodzieja stanowi przełom w cyklu powieści o Harrym Potterze. Bohater stopniowo wkracza w okres dojrzewania, przeżywa pierwsze uniesienia miłosne i niejednokrotnie ociera się o śmierć. We wcześniejszych częściach zaobserwowaliśmy sytuacje, gdy Harry świadomie naraża swe życie dla dobra innych. Tym razem jest na odwrót: młody czarodziej zostaje niemalże siłą pchnięty do turnieju, w którym giną ludzie. Niezależnie od swojej woli musi stanąć do pojedynku na śmierć i życie z bezwzględnym światem magii.

Moim zdaniem ta część była najmniej ciekawa, ale nie powiem, że nudna, ponieważ wszystkie części mi się spodobały i bardzo chętnie do nich wracam. J.K. Rowling genialnie konstruuje bohaterów książki, wyodrębnia ich cechy psychologiczne. Nie znalazłam w całym cyklu postaci, która byłaby jedynie postacią epizodyczną. Każda odgrywa jakąś znaczącą rolę i gdyby autorka ją wykreśliła z kart opowieści, zburzyłaby całą konstrukcję. Fabuła jest dopracowana w każdym calu. Łatwo zapamiętuje się szczegóły. " Harry Potter" jest sagą dla osób w każdym wieku, dziełem wspólczesnej literatury fantastycznej, powieścią wielowątkową połączoną w logiczną całość oraz dramatem sieroty nieakceptowanego w otoczeniu, w jakim dorastał. Książka ujmuje przez swój charakter obyczajowy, wartki rozwój akcji, lekkie, ale bogate słownictwo, kompozycję i treściwość całego cyklu i bogatą wyobraźnię pisarki. Mówiąc o pisarce chciałabym jeszcze w skrócie przybliżyć osobę samej autorki. Odpowiedni dobór imion i nazwisk, oddających charakter postaci świadczy o jej ogromnej wiedzy w zakresie mitologii, historii i baśni. Za przykład weźmy postać Syriusza Blacka, którego imię nawiązuje do największej gwiazdy z gwiazdozbioru Wielkiego Psa. Podsumowując: uważam, że nie tylko ta część, ale wszystkie części są warte przeczytania.