Dodany: 25.04.2014 12:15|Autor:

Książka: Louis Riel: Biografia komiksowa
Brown Chester
Notę wprowadził(a): wwwojtusOpiekun BiblioNETki

Chester Brown nie boi się sięgać po nietypowe dla komiksu tematy. Louis Riel to postać historyczna, przywódca kanadyjskich Metysów, który przewodził Rebelii nad Rzeką Czerwoną w 1869 roku oraz Rebelii Północno-Zachodniej w 1885 roku. Po klęsce tej drugiej został skazany na śmierć, a wyrok wykonano 16 listopada 1885 roku. Louis Riel został zapamiętany jako bohater i męczennik walki o prawa Metysów i Indian w Kanadzie. Chester Brown we wciągającej i przygotowanej z dbałością o detale biografii przybliża nam tragiczną historię Riela.

Komiks był nominowany do Nagród Eisnera, Harveya i Ignatza. W 2004 roku zgarnął aż 3 Nagrody Harveya – za najlepszy scenariusz, dla najlepszego rysownika i za najlepszy album.

"Opowiadanie o wydarzeniach historycznych zawsze jest zdawaniem sprawy z własnej wizji tych wydarzeń. Tak jest także w komiksie Chestera Browna, w którym jednakże dodatkowym elementem modyfikującym znaczenia jest humorystyczna kreska i komiksowa umowność rysunków, silnie kontrastująca ze świadomością, iż mamy do czynienia z pracą opartą na dokumentach i ustaleniach historyków, z dużą pieczołowitością wykorzystującą istniejące materiały ikonograficzne. W »Louisie Rielu« wyjątkowo wyraźnie widać, że Marshall McLuhan miał rację, twierdząc, że medium jest przekazem".

Jerzy Szyłak z hasła o komiksie w: "Powieści graficzne. Leksykon"

[Timof i cisi wspólnicy, 2014]