Dodany: 24.04.2014 17:56|Autor:

Andrzej Dobosz - krytyk literacki, felietonista, aktor, bibliofil. Wieloletni współpracownik "Tygodnika Powszechnego", autor cyklu radiowych recenzji książkowych. Wydał miedzy innymi zbiory felietonów "Generał w bibliotece", "Ogrody i śmietniki".

Przenikliwy, bystry obserwator życia kulturalnego Polski, kronikarz naszych lęków i słabostek, w niniejszym powiększonym i rozbudowanym wydaniu tekstów w ciepły, równocześnie nieco ironiczny sposób ukazuje odchodzenie epoki "Nowej Kultury", "Współczesności" i paryskiej "Kultury"...

"Wśród autorów usiłujących pisać po polsku, szczególnie nieżyczliwe reakcje wzbudzał Władysław Machejek. Latem 1966 autor ten, będący zarazem naczelnym redaktorem krakowskiego »Życia Literackiego« zaprosił mnie do współpracy. Miałem nadsyłać co tydzień krótkie opisy spacerów po Warszawie. W pierwszej rozmowie redaktor udzielił mi rady, która wydała mi się niekonwencjonalna:
- Niech pan stara się pisać te felietony możliwie nudno i bezbarwnie, żeby nie zwrócono na nie uwagi. Jak się wszyscy przyzwyczają, za jakieś pół roku pozwolimy sobie na coś więcej".

z felietonu "O słowach starych i nowych"

[Wydawnictwo "Iskry", 2011]