Dodany: 22.04.2014 23:04|Autor:

Książka: Kolacja na Titanicu
Boglar Krystyna
Notę wprowadził(a): margines

„Kolacja na Titanicu​” porusza wiele ważnych problemów młodzieży, między innymi temat tabu - homoseksualizm nieuświadomiony, inność chłopaka w środowisku młodzieży tak zwanej „normalnej​”. Tu widać wyraźnie wewnętrzne wahadło człowieka. Toczy się tajemnicza walka prawa z sumieniem. Autorka ani przez moment nie zapomina, że nie wszystkie trudne sprawy naszej świadomości da się zaokrąglić. Kanty pozostaną. To jest walka z zastanymi formami naszej świadomości, które odziedziczyliśmy albo też w inny sposób przyjęliśmy, i jesteśmy zmuszeni do ich zweryfikowania.

Krystyna Boglar - powieściopisarka. Urodziła się 17 grudnia pod znakiem Strzelca. Ukończyła Filologię Orientalną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała opowiadaniami dla rozlicznych pism młodzieżowych oraz książkami dla dzieci. Uprawia różne formy i gatunki wypowiedzi artystycznej. Ma w swoim dorobku słuchowiska radiowe, scenariusze do filmów animowanych i fabularnych.

Jest jednak przede wszystkim autorką licznych powieści obyczajowych. Ich młodzi i dorośli bohaterowie są nakreśleni wyraziście, akcja toczy się żywo. Krystyna Boglar jest mistrzynią w odmalowywaniu niepowtarzalnego klimatu i szalenie autentycznej atmosfery opisywanego środowiska. Kilka powieści Krystyny Boglar stało się bestsellerami literatury młodzieżowej: „Supergigant z motylem”, „Zatrzymajcie świat - chcę wysiąść”, „​Lot nad pawilonem X”, „Kolacja na Titanicu​”.

[Siedmioróg, 1998]