Dodany: 21.04.2014 22:42|Autor: Fiona54

Czy to już wszystko?

Proszę nie czytać tej czytatki, jeśli zamierzacie przeczytać książkę Policja (Nesbø Jo), ponieważ ujawniam treść!!!

"Policja" jest pierwszą powieścią Nesbo, którą przeczytałam. O autorze wcześniej słyszałam dużo dobrego. Jeszcze jeden świetny skandynawski autor kryminałów. Rzeczywistość potwierdziła opinię.

Książkę czytało się świetnie. Szybkie tempo, nagłe, zaskakujące zwroty akcji. Autor wciąga czytelnika w niezwykłą grę. Już zdaje nam się, że domyślamy się, kto jest mordercą policjantów i nagle, kilkoma trafnymi zdaniami Nesbo zmienia całkowicie perspektywę i stajemy z rozdziawionymi buziami. Byliśmy pewni swojego logicznego rozumowania, a tu nagle nic z tego. Myślę, że w przybliżeniu tak właśnie wygląda dochodzenie do prawdy w czasie rzeczywistych śledztw kryminalnych. Śledczy rozważają różne tropy i nie rzadko prowadzą ich one na manowce.

Okrutne morderstwa policjantów dokonane w miejscach niewykrytych przestępstw sugerują zemstę. Kto jednak chciałby się tak mścić? Czy karierowicz, młody komendant policji, czy jego wierny pretorianin od czarnej roboty, przyjaciel z dzieciństwa, człowiek naznaczony wyraźnym rysem psychopatycznym Truls Berntsen. Obaj mają sporo na sumieniu. A może policjant, któremu zamordowano córkę i policja nie znalazła winnego? Może sam Harry Hole, alkoholik, który zabił już człowieka, nawet jeśli w obronie własnej? Może zakochana w Harrym studentka?

Jak przystało na porządny kryminał, morderca zostaje unicestwiony przez głównego bohatera i jest nim.... No nie tego ujawniać nie muszę. Muszę jednak napisać, choć może moje wnioski są błędne, iż pozostaję w przekonaniu, że okrutny morderca nie został jednak złapany. Książka kończy się bowiem dwoma kolejnymi zabójstwami, których nie potrafię zracjonalizować. Zamordowano pielęgniarkę, która opiekowała się świadkiem koronnym i córeczkę psychologa. Co się stało z psychopatycznym mordercą Valentinem Gjerstenem. Zdaje się, że autor porzucił jego wątek. A może dalszy ciąg nastąpi w następnej książce Jo Nesbo? Te pytania sprawiają, że "Policja" jest kryminałem wyjątkowym. Chętnie zatem przeczytam inne powieści tego autora.

Policja (Nesbø Jo)

Użytkownik: ksenia13 22.04.2014 17:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Proszę nie czytać tej czy... | Fiona54
Skąd wniosek, że córka psychologa została zamordowana? A to, że zamordował pielęgniarkę? Przecież policjant podający przez radio tę informację jasno określił pomieszczenie - pełne desek surfingowych czyli ofiarą z odciętym językiem była zbyt gadatliwa Irja Jacobsen.
Sama książka zgrabnie napisana, z niespodziewanymi zwrotami akcji, ale jak dla mnie zbyt dużo krwi i morderstwa dwóch psychopatów nakładające się niezależnie na siebie... Trochę to zaciemniało obraz i komplikowało eliminację podejrzanych, ale o to pewnie autorowi chodziło;)
Użytkownik: Fiona54 22.04.2014 21:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Skąd wniosek, że córka ps... | ksenia13
Oczywiście, masz rację. Nie dowiadujemy się wprost, że Aurora (córeczka psychologa) została zamordowana. To jest moje dopowiedzenie. Historia urywa się. A przecież Valentin Gjertsen, morderca i psychopata nie został ujęty. Ktoś mordował dziewczynki. Kto i po co wszedł do toalety dla dziewcząt? To pewnie był Valentin. Zatem po co wszedł za Aurorą? O tym, że to był on, możemy sądzić po jego kowbojskich butach i tym, że "coś robił z powietrzem", jak to ujęła Irja Jacobsen. A ona dobrze go znała. No chyba, że ktoś się pod Valentina podszył... i tak dalej, i tak dalej.... Autor zwodzi czytelnika, myląc tropy. Tak odebrałam tę książkę. Ten zabieg podoba mi się, bo trzyma w napięciu i pozwala bawić się akcją. Pielęgniarka Mona też mogła zostać zabita, ktoś szedł za nią, kiedy na cmentarzu odwiedzała grób zamordowanego policjanta. Oczywiście zamordowana kobieta, o której mówiono w radio to pewnie Irja, ale kto ją zamordował? Tego nie jestem pewna. Historia całkowicie niejednoznaczna.
Użytkownik: Agnieszka-M4 29.04.2014 18:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Skąd wniosek, że córka ps... | ksenia13
Sięgnęłam po tę książkę, bo polecała mi ją Biblionetka, a poza tym... kupiłam ją w promocyjnej cenie :D Jest świetna, trudno się od niej oderwać, ale - podobnie jak ty - uważam, że jest bardzo "ciężka", wręcz wyczerpująca emocjonalnie.