Dodany: 16.04.2009 21:40|Autor:

Książka: Byłem księdzem: Owoce zła
Jonasz Roman (właśc. Kotliński Roman)
Notę wprowadził(a): szara23

Książki Romana Kotlińskiego (Jonasza) poruszyły całą katolicką Polskę. Jeszcze nigdy żaden były ksiądz nie pisał tak otwarcie o nadużyciach w Kościele. Obydwa tytuły z serii "Byłem księdzem" rozeszły się w ogromnym nakładzie ponad 200 tys. egz. Według sondaży przeprowadzonych przez Wydawnictwo Niniwa, przeczytało je ponad 2 mln Polaków. "Owoce zła" - trzecia pozycja autora bestsellerów - jest oryginalnym zbiorem czterech autentycznych historii, afer i skandali, które rozgrywają się aktualnie w "polskim państwie kościelnym". W książce nie ma filozofii ani teologii. Są za to prawdziwe losy prawdziwych ludzi, choć wszystko wydaje się zupełnie nieprawdopodobne!

"...Kiedy ksiądz Marek tracił przytomność, usłyszał nad sobą słowa: Dostaniemy chyba od biskupa premię za dobrą robotę?"

"A czy pani zdaje sobie sprawę, że to pani go uwiodła; że pani tym samym wielkie straty poczyniła Kościołowi? - zagrzmiał Glemp".

"Dochodziło do komicznych sytuacji, zwłaszcza latem, kiedy zupełnie nagie, młode kobiety opalały się lub myły przed plebanią. Sam proboszcz ustawił się w inny sposób - wziął z domu dziecka na wychowanie dziewczynkę".

"Do kurii zgłaszali się coraz to nowi poszkodowani. Suma pożyczek zaciągniętych przez prałata Halberdę przekroczyła... 200 miliardów starych złotych!!!"

"Biskup Pieronek zaczął wykrzykiwać: Jeśli trzeba, to wszystkich zamkniemy do kryminały! Straussa, prałata i biskupa Śliwińskiego - do kryminału!"

"Proboszcz pobił brata Jozafata w zakrystii. Następnie wlókł go za poły sutanny do pokoju, na oczach przerażonych ministrantów".

[Wydawnictwo Niniwa, 1999]