Dodany: 13.04.2014 18:37|Autor: Sylwia_

6 osób poleca ten tekst.

Kwiecień w księgarniach - nowości i zapowiedzi

Przedstawiamy najciekawsze premiery kwietnia. Nasz subiektywny zestaw nie wyczerpuje tematu - jeśli wiecie o książce/książkach, która ma zadatki na bardzo dobrą lekturę i ma premierę właśnie w kwietniu, to zachęcamy do uzupełniania listy w komentarzach.

Okładki są podlinkowane do bazy BiblioNETki (jeśli książka miała już swoją premierę) lub do księgarni (jeśli jeszcze czekamy na premierę książki).

markAutor opisuje niezwykłe losy książek i pisarzy zakazanych ze względów społecznych, politycznych, obyczajowych i religijnych; prześladowanych zarówno przez władców, dyktatorów jak i w krajach demokratycznych (nawet dzisiaj w Niemczech na indeks trafia około 300 książek rocznie, a w Ameryce odbywają się rytualne spalenia Harry’ego Pottera), przez Inkwizycję i różne kościoły (w XII wieku wprowadzono dla świeckich zakaz nie tylko czytania Biblii, ale nawet rozmów na jej temat z uzasadnieniem, że nie wolno rzucać pereł przed wieprze).

Przedstawia również historie książek palonych, niszczonych i gorliwie wycofywanych z obiegu przez samych pisarzy. Goethe co kilka lat palił wszystkie swoje dzieła, uznając, że nie są wystarczająco dobre; Kafka kazał w testamencie spalić wszystkie rękopisy i tylko nieposłuszeństwo wykonawcy testamentu ocaliło pisma warte dziś miliony dolarów, Remarque, dziennikarz i początkujący pisarz z niewielkim dorobkiem, by zwiększyć szanse sprzedaży "Na Zachodzie bez zmian", został skłoniony przez wydawnictwo do stworzenia legendy, że jest żołnierzem, którego autentyczny pamiętnik stanowi ta książka.

mark Historia jak z filmu, która wydarzyła się naprawdę.

Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem – decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili. Ta propozycja dała początek trzem niezwykłym podróżom.

Trzydziestolatek z korporacji uciekający od codziennej rutyny do afrykańskiej dżungli. Młoda kobieta mierząca się ze swoimi największymi obawami w świecie ortodoksyjnego islamu. Dojrzały mężczyzna, który postanawia wreszcie odwiedzić miejsca, o jakich marzył przez czterdzieści lat.
Wyprawy na drugi koniec świata zmuszą całą trójkę do konfrontacji z własnymi lękami, złudzeniami i szansami, które zmarnowali. Kim będą po zakończeniu podróży? Wrócą do starego życia czy pójdą inną drogą?

mark Od lat znali nawzajem swoje książki, ale poznali się dopiero w 2008 roku. Mieszkają na dwóch różnych kontynentach, zostały im więc przygodne spotkania i listy.
Jeden z nich jest bardziej filozoficzny, analizuje, ostrożnie dobiera słowa, odziera mowę ze zbędnych znaczeń i trafia w samo sedno.
Drugi, bardziej szczegółowy, uwielbia anegdoty i barwne historie, opisuje i wspomina, dbając o wszystkie detale.
Obaj piszą o tym samym – o przyjaźni, która ich połączyła, o tym, co ich ukształtowało, co znaczy być pisarzem i człowiekiem.
Czasem się zgadzają, czasem mają różne zdania, a rozmawiają o wszystkim, począwszy od sportu, poprzez ojcostwo, kazirodztwo, filozofię i politykę, kryzys finansowy, sztukę i śmierć, a skończywszy na rodzinie, małżeństwie, przyjaźni i miłości.
Fascynująca lektura odsłaniająca prawdziwe oblicze dwóch z największych współczesnych pisarzy.

mark
John M. Trzydzieści lat po wydaniu „Wynaleźć samotność”, w której tak znakomicie opisał swoją młodość i relacje z ojcem, autor przedstawia nam kolejne niekonwencjonalne wspomnienia. W nich z kolei zawarł poruszającą opowieść o życiu i umieraniu swojej matki.
Auster rozpoczął pisanie „Dziennika zimowego” na miesiąc przed swoimi 64. urodzinami. Co ciekawe, tekst jest pisany w drugiej osobie, jakby autor samemu sobie opowiadał swoje życie. Właściwie głównym bohaterem dziennika jest ciało – zmieniające się, doznające urazów, bólu, przyjemności, rozkoszy i najprostszych zmysłowych odczuć – chłodu, ciepła słońca, przyjemności leżenia w gorącej kąpieli.
„Dziennik zimowy” to także opowieść o miejscach i ludziach, których spotkał w swoim życiu. O miłościach, romansach, przyjaźniach i nieuchronnie zbliżającej się starości.
Wielbiciele twórczości Austera znajdą tu wszystkie zalety jego pisarstwa: klarowny i błyskotliwy styl, dbałość o detale, wrażliwość, fascynacje sztuką i wreszcie umiejętność trzymania czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

mark Był Amerykaninem do szpiku kości, ale swoich korzeni szukał po drugiej stronie Atlantyku. Twierdził, że jego ród wywodzi się od szkockich królów Malcolma IV i Duffa, a pierwszym amerykańskim Cashem był William, żeglarz, który przewoził osadników zmierzających do Nowego Świata. Pradziadek Johnny'ego walczył zaś po stronie konfederatów w wojnie secesyjnej.
On sam dorastał na farmie. Jego rodzice zajmowali się uprawą bawełny. Johnny, zanim został gwiazdą, pracował w fabryce samochodów, prowadził nasłuch radiowy dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Niemczech, był akwizytorem firmy dystrybuującej sprzęt domowy. Jednak jego przeznaczeniem była muzyka. Miał ogromne szczęście – jego pierwsze płyty wydała wytwórnia, dla której nagrywali Elvis Presley, Carl Perkins, Jerry Lee Lewis, Roy Orbison i Charlie Rich. Ale wraz z rozwojem kariery zaczęły się też jego problemy z narkotykami. Mimo to udało mu się osiągnąć sukces, także komercyjny – Ring of Fire to prawdziwy evergreen. Uzależnienia nie przetrwał jednak pierwszy związek.
Następne lata to przeprowadzka do Nashville, drugie małżeństwo, kolejne sukcesy zawodowe i ciągła walka z nałogami. Od upadku ratowała go żona, praca i wiara, którą otwarcie manifestował.
Kris Kristofferson napisał o Cashu: „To chodząca kontradykcja, pół w nim prawdy, reszta – fikcja”. Na pewno jest legendą, a Autobiografia to jej frapujące uzupełnienie.

mark Joanna Bator wraca w swoim pisarstwie do Japonii, której poświęciła swój debiutancki zbiór esejów Japoński wachlarz. Choć jest teraz znacznie bogatsza w doświadczenia i wiedzę o kraju oraz jego mieszkańcach, nie utraciła wrażliwości na głęboką odmienność kulturową.
Autorka zabiera czytelnika do miejsc, o jakich nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych. Wraz z nią wkraczamy do lasu samobójców w Aokigaharze, wyprawiamy się do opuszczonego miasteczka Nichitsu będącego ulubionym celem eksploratorów ruin i wdzieramy się do Akihabary, twierdzy otaku, zamkniętych w sobie fanów japońskiej popkultury. Również parki, kaplice, herbaciarnie, małe bary w peryferyjnych dzielnicach i wielkie sklepy w ekskluzywnej Shibuyi stają się fascynującym tematem antropologicznych i filozoficznych dociekań.
Prawdziwym tematem Rekina z parku Yoyogi zawsze są jednak ludzie ? mieszkańcy Japonii z ich umiejętnością kontemplacji świata, wyjątkowo chłonną i twórczą kulturą oraz siłą, która pozwala im się podnieść nawet po tak dramatycznych wydarzeniach, jak trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w marcu 2011 roku.

mark Książka mieści 24 wywiady ze znanymi i poważanymi postaciami polskiego życie publicznego – są wśród nich aktorzy, dziennikarze, sportowcy, pisarze, ludzie biznesu, podróżnicy, dobroczyńcy, naukowcy i artyści. Ewa Świerżewska i Jarosław Mikołajewski pytają każdego o to, jaki wpływ na jego życie miały pierwsze przeczytane samodzielnie książki. Ale nie tylko.
Są to rozmowy o dzieciństwie i o tym, co nas kształtuje w czasie dorastania. Czy bez pierwszych lektur i kontaktów ze słowem bylibyśmy tym, kim jesteśmy? Jak ważne są pierwsze lektury dla naszych dzieci zatem? Co bywa czasem ważniejsze niż czytanie? Te pytania może sobie zadać każdy z nas. A zadać je sobie warto – także z myślą o przyszłości najmłodszego pokolenia samodzielnych czytelników.

mark Adam Dalgliesh, wyższy oficer policji, postanawia się wybrać do prywatnego ośrodka dla nieuleczalnie chorych, dokąd zaprosił go zaprzyjaźniony stary pastor. Na miejscu okazuje się jednak, że pastor kilka dni wcześniej zmarł. Adam zatrzymuje się w ośrodku na pewien czas, by uporządkować odziedziczony po przyjacielu księgozbiór, i poznaje pensjonariuszy oraz łączące ich stosunki, z pozoru tylko proste i bezkonfliktowe. Wydarzenia, które później następują, utwierdzają go w przekonaniu, że w ośrodku dzieje się coś złego...

mark „Nieszpory” to zwierciadło, w którym możesz się przejrzeć; gabinet luster, w którym współistnieją podobne do siebie, a jednak różne odbicia; wnikliwy i wciągający obraz naszych czasów.
Powieść skonstruowana niczym pieśń chóralna, rozpisana na głosy nawiązuje tytułem do „Nieszporów maryjnych” Claudio Monteverdiego, kompozytora, którego muzyka jest w książce bardzo istotna. To wielogłosowa opowieść o samotności i miłości, o współczesnych emocjonalnych nomadach.
Joanna żyje między Polską i Paryżem, jak wiele współczesnych kobiet po trzydziestce jest ofiarą pracoholizmu i syndromu wypalenia. Dla jej matki - Sylwii - najważniejszym tematem życia jest miłość do malarza Romana, a dla niego sztuka jest drogą do przeżycia wzruszenia. Helena, 50-letnia sekretarka uniwersytecka tęskni za bliskością innych i… Paryżem – metaforą przygody i powodzenia.

Ten chór poszukuje sensu życia w pracy, sztuce, miłości, religii. Używając oszczędnego i poetyckiego zarazem języka, autorka „Nieszporów” pokazuje, że wszystko ma swoją cenę – zarówno szczęście, jak i jego brak, spełnianie marzeń i ich porzucenie. Czyni to z namysłem, ciekawie, z humorem i ironią.

markKolejna bezsenna noc Herberta Molina, emerytowanego oficera policji. Od pięćdziesięciu czterech lat nękają go cienie, które chcą, żeby odpokutował dawne winy. Molin przywykł do ich obecności i uczy się zajmować sobie czas po zmierzchu - układa puzzle lub tańczy tango z wykonaną przez siebie lalką. W końcu nadchodzi moment zemsty - pewnego dnia o świcie Molin zostaje zachłostany na śmierć. Krwawe ślady na podłodze w jego domu układają się w kroki tanga. Do śledztwa, prowadzonego przez Giuseppego Larssona, włącza się doświadczony policjant Stefan Lindman, którego zastajemy w trudnym dla niego momencie życia - właśnie dowiaduje się, że ma raka.

mark Napisana przepięknym językiem opowieść o poszukiwaniu miłości i spełnienia, literaturze i życiu, których czasem nie można od siebie oddzielić.
Do sanatorium w Beskidzie Niskim przyjeżdża młody kuracjusz Robert. Chce odpocząć i podreperować zdrowie. Ale czy to się uda, jeśli niemal cały czas dzieli między spotkania z piękną i demoniczną malarką Iwoną oraz intrygującą lekarką Małgorzatą? Na dodatek pogrąża się w lekturze powieści o lwowskim detektywie Jesipowiczu, który staje się jego wiernym towarzyszem i doradcą w miłosnych podbojach.
Po nocy, którą Robert i Iwona spędzają razem, malarka znika i okazuje się, że nikt w sanatorium nie pamięta takiej kuracjuszki. Czy wszystko się tylko Robertowi wydaje? Czy wszystko jest tylko powieścią?

mark To nie powieść historyczna, to powieść prahistoryczna: opowiadanie o pierwszym meczu w dziejach.
Kiedy i gdzie rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej? Profesor Arnaldo Momigliano (postać autentyczna), uznany ekspert i znawca świata antycznego odważył się wysunąć następującą hipotezę: w 1530 r. na placu Santa Croce we Florencji po raz pierwszy potoczyła się piłka, której zawodnicy nie mogli dotykać rękoma. Teza Momigliana wzburzyła oksfordzki uniwersytet, który zagrzmiał pod niebiosa: jak to! futbol, tak jak herbatka o piątej to nasz narodowy wynalazek, co do tego nie ma wątpliwości! Wtedy to prof. Momigliano odtwarza nieprawdopodobną historię oblężenia Florencji przez wojska Karola V oraz meczu, który tam się odbył.
Mistrzowskie poprowadzenie narracji sprawia, że czytelnik nie jest w stanie oddzielić rzeczywistych wydarzeń historycznych i fikcji, postaci wymyślonych od prawdziwych, autor tworzy wspaniały pejzaż i znakomitą historię, śmieszną, a zarazem plastyczną, z romantyczną, nieco egzotyczną Italią i komicznym Oksfordem w tle.
Smakowita zabawa konwencją i hołd złożony piłce nożnej oraz boskiemu Maradonie.

mark Czy pamiętacie Christiane F. z berlińskiego dworca ZOO? Trzynastoletnią niemiecką narkomankę, której wstrząsające wyznanie było i jest lekturą towarzyszącą dorastaniu milionów ludzi na całym świecie. Teraz, po 35 latach Christiane V. Felscherinow wydała kolejną książkę będącą relacją jej dalszych losów. W Życiu mimo wszystko opowiada o postanowieniu, że koniec z narkotykami, którego nie udaje się zrealizować, o więzieniu, o szczęśliwym czasie w Grecji, o walce z nałogiem, o ludziach spotkanych po drodze, o programie metadonowym, do którego została przyjęta, wreszcie o narodzinach Phillipa i macierzyństwie, które odmieniło jej życie. Dziecko, to jest coś najlepszego, co w życiu mnie spotkało - mówi autorka. Nowa książka Christiane to pasjonująca i przejmująca lektura. Trzeba ją przeczytać, nawet jeśli problem uzależnień nas bezpośrednio nie dotyczy.

mark"Wierni wrogowie" ponownie przeniosą czytelnika do świata Belorii, ale na wiele lat przed narodzinami Wolhy, pomiędzy wilkołaki, trolle, driady, elfy i smoki, w czasy heroicznych czynów, które dawno już przeszły do legend.

Nie zawsze jest tak, że ucieszą cię kłopoty wroga. A ucieczka przed problemami hen na kraniec ludzkich ziem bynajmniej nie gwarantuje świętego spokoju. Ba, obrażanie się na cały świat nie oznacza, że masz stać z boku i patrzeć, jak ktoś usiłuje go podbić tudzież godzić się na plany dotyczące bezpośrednio twojej cennej skóry.

Zdarza się, że grupa przypadkowych osób wbrew woli wciągnięta w wydarzenia, o których nie wiedzą prawie nic może zdziałać więcej niż cały konwent arcymagów, który w praktyce wcale nie jest aż tak wszechmocny i wszystkowiedzący. A może nawet występuje w nie do końca słusznej sprawie...

Czasami wir przygody w jednej chwili burzy z trudem zbudowaną codzienność i ciska cię na drugi kraniec świata bez żadnej gwarancji na powrót, a nawet zachowanie życia.

mark Olśniewająca powieść, od której trudno się oderwać. Weronika Przybyszewska traci męża w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. W jednej chwili świat Weroniki rozsypuje się w proch. Czy uda się jej stworzyć nowy? Ałbena Grabowska - lekarz neurolog- epileptolog (obecnie pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, pełni także funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Epileptologii). Imię Ałbena, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania.

mark Najnowsza powieść E. Gilbert, autorki światowego bestsellera "Jedz, módl się, kochaj".
Fascynująca historia niezwykłej kobiety, której życie wyprzedziło epokę.
Elizabeth Gilbert po 13 latach i spektakularnym sukcesie powraca do literackiej fikcji i zabiera czytelników w podróż, o której trudno będzie zapomnieć.

Alma Whittaker, bohaterka "Botaniki duszy", to pod każdym względem postać nieprzeciętna - o nieposkromionej ciekawości świata, błyskotliwym intelekcie i silnej potrzebie niezależności. Jej historia rozpoczyna się w roku 1800, w Filadelfii, jednak głód wiedzy i pragnienie spełnienia w miłości zawiodą ją w tak egzotyczne zakątki świata, jak Tahiti. Czy znajdzie tam rozwiązanie przyrodniczych zagadek i tajemnic ludzkiej duszy?

Gilbert po mistrzowsku przedstawia pierwsze zauroczenia i burzliwą miłość Almy sprawiając, że bohaterka, której dzieje ukazane są na tle burzliwej epoki, staje się bardzo bliska dzisiejszej czytelniczce.

mark Nie ma ucieczki przed przeznaczeniem. Mroczny cień śmierci wyłania się z każdą chwilą, niespodziewanie. Samotna wędrówka gościńcem i krótki wypad do karczmy w sekundę może odwrócić porządek świata. I tylko jeden człowiek potrafi zachować spokój. Nawet w trakcie ostatecznej próby. Walki o życie ze wściekłą jak wulkan psychopatyczną Mariko.

Porywające, pełne intryg starcie klanów podkreślone szkarłatnym cięciem katany. Kadr wycięty z Kill Bill’a.

mark Strefa X rządzi się własnymi, niezrozumiałymi dla ludzi prawami. Jedenaście ekspedycji, które miało ją zbadać, poniosło porażkę. Ich członkowie umierali, popełniali samobójstwa lub zabijali się nawzajem. Dwunastą wyprawę tworzą wyłącznie kobiety. Manipulowane i poddawane hipnozie, zmierzają ku unicestwieniu.

Czy Strefa X zawładnie ich umysłami?
Jaką tajemnicę kryje to miejsce?
Czy bohaterkom uda się ją rozwikłać i przetrwać?

"Unicestwienie" to pierwsza część cyklu "Southern Reach", nowej trylogii Jeffa VanderMeera. Obowiązkowa pozycja dla miłośników klasycznej fantastyki ? książek Lema, Silverberga i braci Strugackich. Pełna grozy opowieść, która stawia pytania o tożsamość, relacje z innymi i własne ograniczenia. Wyprawa do Strefy X to spotkanie z Nieznanym, które zamienia się w spotkanie z samym sobą.

Użytkownik: Qrap 14.04.2014 22:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiamy najciekawsz... | Sylwia_
Austera i Michniewicza - czytałbym!
Użytkownik: misiak297 15.04.2014 13:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiamy najciekawsz... | Sylwia_
Warto by tu umieścić "Jane Austen i jej racjonalne romanse" Przedpełskiej-Trzeciakowskiej.
Użytkownik: Sylwia_ 15.04.2014 13:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Warto by tu umieścić "Jan... | misiak297
Wiedziałam, że kojarzę tę książkę :) O "Jane..." pisałam w marcowym zestawieniu - książka ma podaną marcową datę premiery. Marzec w księgarniach - nowości i zapowiedzi (znajdziesz pod koniec zestawienia)
Użytkownik: misiak297 15.04.2014 13:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiedziałam, że kojarzę tę... | Sylwia_
Oj, to przepraszam za zamieszanie!
Użytkownik: Sylwia_ 15.04.2014 14:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, to przepraszam za zam... | misiak297
Żadne zamieszanie. Właściwie miałam Ci podesłać link do tej książki, pamiętając Twoją dyskusje o kobietach z epoki wiktoriańskiej. :)
Użytkownik: lady P. 15.04.2014 13:57 napisał(a):
Dodałabym jeszcze:

Himmler: Buchalter śmierci (Longerich Peter)

Bardzo przydatna ta lista najciekawszych premier - co najmniej 3 książki z wymienionych wylądują w schowku. :)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.04.2014 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiamy najciekawsz... | Sylwia_
Z ciekawych komiksowych nowości poleciłbym kilka pozycji:
- kontynuację Fun Home: Tragikomiks rodzinny (Bechdel Alison) - tym razem autorka opowiada o swoich relacjach z matką: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/are-you-my-mother/1
- historyczny komiks o bohaterze walk o prawa Indian i Metysów w Kanadzie: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/louis-riel/1
- dla miłośników horroru i opowieści niesamowitej: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/watersnakes/1
- dla dzieci i miłośników Muminków: Hilda i Ptasia Parada (Pearson Luke) - trzeci tom przygód Hildy (tutaj można obejrzeć plansze http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/hilda/3 )
- na przełomie marca i kwietnia ukazał się również pierwszy tom świetnej mangi: Monster: Tom 1 (Urasawa Naoki)
- nie wiem, czy wznowienia też tu można podawać, ale polecam drugie wydania Łauma (KRL (KaeRel, Atlanta Max; właśc. Kalinowski Karol)) i Kot rabina (Sfar Joann)

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 18.04.2014 12:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Z ciekawych komiksowych n... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
No i jeszcze jedna nowość polskich twórców, ciekawa głównie ze względu na walory graficzne: Gilles McCabe: Tom 1 (Gizicki Daniel, Okrasa Barbara)
Tutaj można zobaczyć plansze (w linku elibri jest więcej): http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/237615-gilles-mccabe-1
Użytkownik: Szeba 19.04.2014 21:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiamy najciekawsz... | Sylwia_
"Świat Książki" zapowiada na 30.04 "Najbardziej niebieskie oko" Toni Morrison (seria Mistrzowie Prozy), "Coś do oclenia" Juliana Barnesa (seria Sfery) oraz wznowienia Jane Austen i Elizabeth Gaskell.
Również w kwietniu i również od ŚK dostajemy wznowienie "Wyboru Zofii" Styrona, z czego tym bardziej się cieszę, bo "z drugiej ręki" książka jest już obecnie średnio uchwytna.

"Czarne": 16.04 Czardasz z mangalicą (Varga Krzysztof), 14.04 Śladami Steinbecka: W poszukiwaniu Ameryki (Mak Geert) (seria Amerykańska).
Użytkownik: Rumpleteazer 20.04.2014 18:37 napisał(a):
Odpowiedź na: "Świat Książki" zapowiada... | Szeba
Okładka z Dumy i uprzedzenia jest przesliczna,chyba sobie kupie ,chociaz mam jedną ;)