Dodany: 02.04.2014 07:14|Autor: katfra1

Polska zapomniana

Rzadko sięgam po reportaże, jednak ten cykl do mnie przemówił. Polska B, z której się wywodzę i w której mieszkam, to moje miejsce, mój skrawek ziemi i dlatego nie mogłam sobie odpuścić przeczytania tej książki.

Lidia Ostałowska jest dziennikarką, reporterką, pisarką. Pisze o ludziach, którym jest ciężko,
o mniejszościach narodowych, subkulturach niepasujących do naszego obrazka "godnych obywateli".

"Bolało jeszcze bardziej" to cykl 12 reportaży, których główną bohaterką jest Polska B, trochę na uboczu, trochę zapomniana, trochę odtrącona.

Każdy reportaż to osobna historia, pokazująca inny rodzaj cierpienia, "zacofania". Są tu ludzie z wioski popegeerowskiej, jest przykład kazirodztwa, jest kobieta, która zabijała własne dzieci, jest antysemityzm. Ale są też historie walki, prób wyrwania się z macek tej szarej rzeczywistości.

Czy książka mnie poruszyła, jak powinna? Nie do końca. W dzisiejszych czasach w każdych wiadomościach pojawiają się takie historie. To prawdziwe i straszne, głupota, okrucieństwo. Lecz chyba jestem już trochę odczłowieczona, dzisiejsze czasy powoli robią ze mnie kalekę emocjonalną, nic już nie jest w stanie mnie zaskoczyć ani zaszokować.

Jest to książka, po której przeczytaniu warto na chwilę zwolnić w tym naszym wyścigu szczurów i pomyśleć o życiu swoim i innych.

Użytkownik: Magrat 27.10.2014 22:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzadko sięgam po reportaż... | katfra1
kiedy czytam takie reportaże, to za każdym razem czuję się przygnieciona tym koszmarnym poczuciem beznadziei, tą biernością i fatalizmem. Nic nie ma prawa się zmienić, nikt nie chce walczyć, nikt nie wierzy, że ma prawo do lepszego życia. absolutny kosmos dla mnie.