Dodany: 01.04.2014 21:00|Autor: razorskate

Ogólne> Matury

Pomoc maturalna - nawiązania do Biblii i funkcje

Witam!

Wybrałem temat maturalny "Biblia w literaturze. Sposoby i funkcje nawiązań do Księgi w wybranych dziełach literackich z różnych epok."

Prosiłbym o pomoc i ocenę w wyborze pozycji literackich.

Ja wybrałem:

Literatura podmiotu:
renesans - "Czego chcesz od nas Panie" (nawiązanie do Księgi Rodzaju, stworzenie świata, harmonia od Boga ale i pochwała życia, jego ładu, uroku.)

romantyzm - fragment III cz. Dziadów (widzenie ks. Piotra) - nawiązanie do Nowego Testamentu, mesjanizm polski, Polska jako Chrystus na krzyżu, ma podnieść na duchu, pobudza do działania.

literatura współczesna - "Na wieży Babel" (interpretacja jako niemożność zrozumienia między kobietą i mężczyzną LUB refleksja nad obcością między ludźmi, do tematu raczej druga interpretacja bardziej pasuje)

Prosiłbym o pomoc w dobraniu do tego literatury przedmiotu i ocenienie, czy powyższe dzieła literackie wystarczą do tego tematu maturalnego. Z góry dziękuję za wszelkie formy pomocy, podpowiedzi.
Użytkownik: Jose 03.04.2014 09:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Wybrałem temat ... | razorskate
Wydaję mi się, że jeszcze potrzeba Ci jednego lub nawet dwóch utworów literackich. Z Młodej Polski mógłbyś wybrać np. "Dies Irae" Kasprowicza i poszukaj czegoś ze średniowiecza (Bogurodzica?) lub pozytywizmu. Ewentualnie "Mistrz i Małgorzata" jako "wersja alternatywna" Ewangelii lub "Raj utracony" Miltona z baroku (jednak nie wiem, czy przebrniesz przez całą książkę, mi się nie udało :) ).

A literatura przedmiotu to słowniki, opracowania Biblii, opracowania lektur - nie musisz tam zamieszczać cudów.