Dodany: 25.03.2014 17:53|Autor: GXXNTVRR

Ogólne> Matury

Literatura przedmiotu, teza. Potrzebuję pomocy

Witam!

Mam nie lada problem z literaturą przedmiotu, którą należy wpisać do bibliografii.

Mój temat to "Dzieło literackie w ujęciu wielkich mistrzów kina. Omów temat w oparciu o wybrane adaptacje"

Literatura podmiotu jaką wybrałem to książki i filmy "Ojciec chrzestny", "Skazani na Shawshank" oraz "Pianista".

Nie wiem zupełnie co dać do literatury przedmiotu, oprócz oczywiście słowników z których zaczerpnę hasła "adaptacja filmowa" i "dzieło literackie".

Nie wiem również jaką na początku postawić tezę aby móc obrać jakiś konkretny kierunek mojej pracy.

Prosiłbym bardzo o pomoc. Pozdrawiam !
Użytkownik: biedrzyk 31.03.2014 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Mam nie lada p... | GXXNTVRR
Te hasła ze słowników jako literaturę przedmiotu to bym wyrzucił. Takich rzeczy trzeba jednak unikać. Najlepszą książką dotyczącą adaptacji filmowej jest wciąż jeszcze 'Film i literatura' Wojciecha Wierzchowskiego z 1983 roku (musisz poszukać w dobrej bibliotece). Jest tam taki rozdział pt. bodaj "Wokół ekranizacji i adaptacji", który zawiera podział na rodzaje adaptacji, do którego wszyscy się odwołują od 30 lat. To ci w ogóle od razu daje pole do popisu, bo nie dość, że po przeczytaniu tego rozdziału będziesz się już całkiem nieźle orientować w problematyce, to jeszcze porównujesz te trzy adaptacje i przypisujesz je do konkretnych typów. Nie dość, że kompetentnie, to co najmniej 7 minut prezentacji masz już zapełnione.
Do tego wziąłbym ze recenzje, ale z prasy fachowej raczej, takie porządne.

Np. Ojciec chrzestny - J. Eljasiak 'Od metafory do blood story' Film 1974 nr 18, s. 8-9
albo M. Kornatowska 'Bądź pozdrowiona - mafio' Kino 1973 nr 8, s. 54-55

Skazani na Shawshank - Z. Kałużyński, T. Raczek 'Uratowany przez Ritę?' Wprost 1995 nr 19, s. 86-87
albo A. Kołodyński 'Mozart w Shawshank' Film 1995 nr 5, s. 60

Pianista - J. Płażewski ' Zeznanie przed trybunałem historii' Kino 2002 nr 9, s. 15-16
albo Z. Kałużyński, T. Raczek 'Perły do lamusa? Nieprawda Hosenfelda' Wprost 2002 nr 45, s. 112-113.

I już masz tyle materiału do przeczytania, że prezentacja sama Ci wyjdzie. Szukać tego musisz oczywiście w porządnych bibliotekach, gdzie będziesz mógł odnaleźć i skserować te artykuły... A recenzje powinny być dobre bo sami najbardziej znani krytycy filmowi ostatnich lat.