Dodany: 16.03.2014 12:43|Autor:

Książka: Góra w Tybecie: Pielgrzymka na święty szczyt
Thubron Colin
Notę wprowadził(a): agnesines

Kajlas, najświętsza ze wszystkich gór świata – czczona przez jedną piątą ludzkości – wznosi się za wałem centralnych Himalajów, niedostępna i nie całkiem realna. Według najstarszych wierzeń wiruje niczym wrzeciono, oś wszelkiego stworzenia, wznosi się nieskończenie wysoko do pałacu Brahmy, największego i najodleglejszego z bogów. Równie głęboko schodzi pod ziemię. Z jej podnóży wypływają cztery wielkie rzeki, które poją świat – Indus, Brahmaputra, Ganges i Satladź. Jest ucieleśnieniem astralnego piękna, źródłem wszechświata. Wielu wierzy, że okrążenie góry Kajlas wymazuje grzechy całego życia.

Colin Thubron dołącza do pielgrzymów w żmudnej wędrówce z Nepalu, poprzez wyżyny Tybetu, aż do magicznych jezior u podnóży świętej góry. Trafia do odciętych od świata wiosek, rozpadających się klasztorów, zakątków olśniewających pięknem nieujarzmionej przyrody. Idzie, by poznać historię tego szlaku i by rozmyślać w samotności. Po śmierci matki odbywa pielgrzymkę w przeszłość, z czułością wspominając swoich bliskich i rozważając tajemnicę śmierci.

2012 – finalista Nagrody im. Williama Dolmana dla najlepszej książki podróżniczej.

"Ponieważ Thubron przez całe życie udowadniał, jak niedościgłe są jego dzieła, wydaje się bardzo właściwe, że książka, która jest nie tylko dziełem literatury podróżniczej, ale też pamiętnikiem, opisuje pielgrzymkę do najświętszego miejsca, jakie Wschód ma do zaoferowania".

"The Daily Telegraph"

"Mistrzowskie pisarstwo podróżnicze, ocienione melancholią starzenia się i żałobą. [...] Thubron ukazuje wszystkie swoje atuty, które przyniosły mu miano najlepszego współczesnego brytyjskiego pisarza podróżnika".

"The Sunday Times"

"Znakomita »Góra w Tybecie« to nie tylko opis podróży – to płynąca z głębi serca pieśń pochwalna ku czci pieszych wędrówek. [...] Thubron to mądry i wyjątkowy badacz ludzkich spraw".

Ian Thompson, "The Irish Times"

"Śmiałe i błyskotliwe. Thubron stworzył książkę, w której przejmująco i pięknie opisuje doświadczenie utraty, miłości i niepewności towarzyszącej śmierci".

Joanna Kanvenna, "The Observer"

"Śmiała, zuchwała podróż i elegijna książka napisana przez mistrza prozy w szczytowej formie".

Justin Marozzi, „Evening Standard”

[Wydawnictwo Czarne, 2014]