Dodany: 02.04.2009 00:01|Autor: bogna

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

KONKURS nr 80 pt. BROŃ SIĘ!!! czyli BROŃ BIAŁA w LITERATURZE


Przedstawiam KONKURS nr 80
pt. BROŃ SIĘ!!! czyli BROŃ BIAŁA w LITERATURZE,
który przygotowała Annvina:



Gdzie zaczyna się historia broni białej? Podejrzewam, że z chwilą, gdy któryś z bardziej rozgarniętych praludzi chwycił kawałek gałęzi i odkrył, że można nią uderzyć – dzikie zwierzę ... lub swojego współplemieńca. Od tego czasu minęło bagatelka ponad milion lat – tyle liczy historia białej broni. Maczugi, włócznie, topory, maczety, puginały, florety, buzdygany, noże, szable, szpady, sztylety, rapiery, kordelasy, bułaty, miecze...

Produkowane dziś działa czy karabiny mają być skuteczne i śmiercionośne, najlepiej, żeby były jeszcze niewidzialne, dawniej miecz czy szabla bywała dziełem sztuki, podobnie jak sztuką była umiejętność posługiwania się taką bronią.

Zapraszam na pokaz najpiękniejszych, najgroźniejszych, najsłynniejszych, najbardziej magicznych, a także najzwyklejszych mieczy, szabli, noży...

Tak, jak urozmaicona jest broń biała, tak ja starałam się urozmaicić konkursowe fragmenty. Część z nich to pewnie „oczywiste oczywistości”, część jest dość rzadka i mało znana. Jest to mój debiut, więc pokornie proszę o wyrozumiałość

Wszystkie pozycje znajdują się w katalogu Biblionetki, nie wszystkie mam ocenione.
Do zdobycia 44 punkty – po jednym za autora i tytuł oraz 5 punktów dodatkowych; razem 49.
Kiedyś broni nadawało się imię, jako wiernemu i niezawodnemu przyjacielowi, 5 z tych mieczy i szabel posiada własne imię, nie zdradzam jednak, w których fragmentach one występują. Za każde imię broni będzie przyznany punkt dodatkowy.
Odpowiedzi proszę przysyłać na adres [...]
do 14 kwietnia (wtorek), do godz. 24:00.
W mailu z odpowiedzią proszę podawać - KONKURS, nick biblionetkowy.

Mataczenia mile widziane, oczywiście w granicach przyzwoitości.

Pierwszy fragment, najkrótszy i najłatwiejszy na zachętę, a dalej sami zobaczcie :-)



UWAGA!
Odpowiedzi nie zamieszczamy na Forum! Wysyłamy mailem!


FRAGMENTY KONKURSOWE


1.

(...) dwa nagie miecze.


2.

Miecz zgrzyta, nie pryska ani się nie łamie. Odskakuje ku niebu. Kiedy hrabia widzi, że go nie złamie, żałuje go w duszy bardzo łagodnie: " (...) jakiś ty piękny i święty! Twoja złota gałka pełna jest relikwij: ząb świętego Piotra, krew świętego Bazylego i włosy wielebnego świętego Dionizego, strzęp szaty Najświętszej Panny. Nie godzi się, by poganie cię posiedli; chrześcijanie powinni pełnić twoją służbę. Obyś nigdy nie dostał się w ręce tchórza!”


3.

Piramidy, czy wy macie
Takie trumny, sarkofagi,
Aby miecz położyć nagi,
Naszą zemstę w tym bułacie
Pogrześć i nabalsamować,
I na późne czasy schować?
- Wejdź z tym mieczem w nasze bramy,
Mamy takie trumny, mamy.


4.

Był wśród nich nóż z białą rękojeścią, używany do przygotowywania magicznych składników. Był też nóż z czarną rękojeścią, wykorzystywany przy magicznych rytuałach. X wyryła w rękojeściach tyle run, że wciąż groziło im złamanie. Oba noże z pewnością były potężne, ale... X z żalem potrząsnęła głową, przeszła do kuchni i chwyciła nóż do chleba. Coś jej mówiło, że w takich czasach solidny, ostry nóż do chleba jest prawdopodobnie najlepszym przyjacielem każdej dziewczyny.


5.

Dla Irańczyków szyityzm był zawsze tym, czym dla naszych konspiratorów w dobie powstańczej szabla przechowywana za belką na strychu. Jeżeli życie było w miarę znośne, a siły jeszcze nie zorganizowane, szabla leżała w ukryciu owinięta w naoliwione szmaty. Ale kiedy rozległ się sygnał bojowy, kiedy przychodziła pora, żeby stawać w potrzebie, słyszało się skrzypienie schodów prowadzących na strych, a potem tętent koni i świst ostrza przecinającego powietrze.


6.

Z wielką niechęcią x spojrzał na tajemniczy przedmiot, po czym przysunął go ku sobie. Nóż wyglądał zwyczajnie. Był metalowy, a jego dwudziestocentymetrowe ostrze wydawało się zaśniedziałe z obu stron. Za ostrzem znajdował się jelec z tego samego metali i rękojeść z drewna różanego. Kiedy chłopiec przypatrzył się jej dokładniej, dostrzegł, że jest inkrustowana złotem tworzącym wzory, które rozpoznał dopiero, gdy odwrócił nóż – po jednej stronie znajdował się anioł ze złożonymi skrzydłami, po drugiej anioł z podniesionymi skrzydłami. Wzory były nieco wypukłe, dzięki czemu rękojeść lepiej leżała w dłoni. X trzymał przez chwilę nóż w ręku, a wtedy poczuł, że jest lekki, mocny i świetnie wyważony. Ostrze jedynie wyglądało na pokryte patyną, w rzeczywistości bowiem na powierzchni metalu igrały intensywne kolory – sine purpury, morskie błękity, ziemiste brązy, chmurne szarości, głębokie zielenie, jakie mają liście starych drzew, oraz barwa cienia padającego przy wejściu do grobowca podczas zmierzchu zapadającego na cmentarzu; ogólnie rzecz biorąc, kolor ostrza można by nazwać „cienistym”. Krawędzie nieco się od siebie różniły. Jedna była błyszcząca, jasnostalowa, o barwie cienia, niezwykle ostra. X aż zmrużył oczy patrząc na nią, tak wydawała się groźna. Druga krawędź również była ostra, ale miała srebrną barwę.


7.

Cała różnica polegała na tym, że samuraje nosili dwa miecze: dłuższy i krótszy, który trzymali przy pościeli i którym mogli się w nocy bronić. Właśnie takie miecze mieli najprawdopodobniej mężczyźni, którzy szli za dziewczyną. Ich rękojeści zrobiono ze skóry rekina i najlepszego jedwabiu, gardę ze srebra i złota, a pochwy były pomalowane na niebiesko, czerwono i złoto. Aż dreszcz przebiegł mu po plecach, kiedy przypomniał sobie słowa starego samuraja, znanego z bezwzględności i okrucieństwa. Utrzymywał on, że nikogo nie zabił, a jedynie uwolnił dusze tych, którym trzeba było uciąć głowy.


8.

Wierzę w miecz. Jak widzisz noszę dwa. Każdy(...) ma dwa miecze. Nieżyczliwi mawiają, że ten srebrny jest na potwory, a ten z żelaza na ludzi. To oczywiście nieprawda. Są potwory, które można ugodzić wyłącznie srebrnym ostrzem, ale istnieją i takie, dla których zabójcze jest żelazo. Nie, X, nie każde żelazo, ale wyłącznie to, które pochodzi z meteorytu. Pytasz, co to meteoryt? To spadająca gwiazda. Widziałaś pewnie nieraz spadającą gwiazdę, krótką świetlistą smugę na nocnym niebie. Widząc ją wypowiadałaś zapewne jakieś życzenie, może był to dla ciebie kolejny powód, by wierzyć w bogów. Dla meteoryt jest tylko kawałkiem metalu, który spadając zarywa się w ziemię. Metalu, z którego można zrobić miecz. Możesz, oczywiście, że możesz, wziąć mój miecz do ręki. Widzisz jaki jest lekki? Nawet ty unosisz go bez trudu. Nie! Nie dotykaj ostrza, skaleczysz się. Jest ostrzejsze niż brzytwa musi takie być.


9.

Chłopak popatrzył na miecz. Srebrzystą pochwę zdobiły złote faliste linie. Stalowa plecionka gardy lśniła groźnie. Wokół rękojeści misternie wił się srebrzysty prążek. Przepleciona zeń złocista nić tworzyła słowo „PRAWDA”. To na pewno miecz króla pomyślał X. Nigdy nie widział tak wspaniałego oręża. (...) X jak w transie, zacisnął palce na rękojeści miecza i wysunął go z pochwy. Ostrze zadźwięczało metalicznie. Nigdy nie słyszałem, żeby miecz tak dźwięczał, pomyślał chłopak. Zacisnął dłoń na rękojeści. Wyczuł, jak w ciało wpija mu się, umieszczone po obu stronach uchwytu słowo „PRAWDA”. O dziwo, miecz był jak wykuty dla niego i świetnie wyważony. Pewna część „ja” X nareszcie znalazła dopełnienie.


10.

Chłopiec ów niesie też miecz wręczony mu w tajemniczych okolicznościach. Aż dziw zatem, że jest w tym mieczu coś nieoczekiwanego: nie jest magiczny. Nie ma imienia. Kiedy się nim macha, człowieka nie wypełnia poczucie mocy, tylko wyrastają mu bąble na dłoniach. Można by uwierzyć, że miecz ten był używany tak często, aż zatracił inne swe cechy i stał się kwintesencją miecza: długim kawałkiem metalu z bardzo ostrymi krawędziami. I nie ma wypisanego na klindze przeznaczenia. Jest właściwie unikatem.


11.

        - Powiedzże mi waszmość, proszę ci, bom ciekaw, czemu też taki katowski miecz pod pachą nosisz?
        - Nie katowski to, mości namiestniku, ale krzyżacki, a noszę, bo zdobyczny i dawno w rodzie. Już pod Chojnicami służył w litewskim ręku - tak i noszę.
        - Ale to sroga machina i ciężka być musi okrutnie - chyba do obu rąk?
        - Można do obu, można do jednej.
        - Pokażże wasze!
Litwin wydobył i podał, ale panu X ręka zwisła od razu. Ni się złożyć, ni cięcia wymierzyć swobodnie. Na dwie ręce poradził, ale jeszcze było za ciężko. Więc pan X zawstydził się trochę (...) 


12.

Był to rapier sążnistej długości, szeroki na całą piędź, a sieczny na dwa boki. Widocznie miecz teutoński z norymberskiej stali ukuty, wszyscy milcząc na broń spoglądali.


13.

Miecze rozpatrywane jako całość (...) opowiadają o tym, co człowiek może zdobyć dzięki nauce i zdobywaniu wiedzy, jakie stanowiska osiągnie, w jakiego rodzaju pracy czeka go sukces, a gdzie poniesie porażkę. Po raz pierwszy pojawiają się, gdy dziecko idzie do szkoły i towarzyszą każdemu dociekliwemu pytaniu „dlaczego?” (...) Mówią o walce, jaką człowiek musi prowadzić ze sobą, jeśli chce zrealizować swoje cele zewnętrzne, jak tez i o walce, którą jednostka musi prowadzić z zewnętrznymi czynnikami utrudniającymi jej realizację postawionych celów, z tym, co można nazwać opozycją, czy ostra rywalizacją.


14.

Na barkach zawiesił miecz, w którym złote ćwieki błyszczały, a pochwa w krąg miecza była nabita gwoźdźmi srebrnymi. Miecz zwisał na pozłocistym rzemieniu. Potem wziął tarczę wojenną, piękną, kunsztownej roboty, która słoniła w krąg męża. Dziesięć ją wkoło spiżowych kół otaczało i guzów bieliło się na niej dwadzieścia z cyny, a tylko środkowy był z ciemnobłękitnej stali.


15.

Od drzwi zbliżał się ten, o którym przed dziesięciu laty śpiewano w całym królestwie pieśni wyciskające z oczu dworskich dam łzy wzruszenia. Był wyższy od X i wszystkich pozostałych, ciemnowłosy, odziany bez przepychu, w obrzeżony futrem myśliwski płaszcz, spod którego wystawał kaftan z dobrego sukna. Przy boku miał miecz, raczej od parady, niewiele dłuższy od łuczniczego noża, o rękojeści, w której iskrzył się w blasku płomieni wielki czerwony kamień. Jeśli nie liczyć srebrnej, prostej klamry pasa, był to jedyny klejnot w stroju księcia. O kilka kroków za Y szedł milczący przyboczny z dłonią na rękojeści miecza.


16.

Czarodziej wyciągnął z pochwy miecz, który znów błysnął własnym blaskiem w ciemnościach. Przedtem, czując w pobliżu gobliny, rozpłomienił się wściekle, teraz, uszczęśliwiony zabójstwem najgorszego władcy podziemia, lśnił błękitnym światłem. Bez trudu rozciął goblinowe łańcuchy i uwolnił z nich więźniów niemal błyskawicznie. Miecz ten, jak zapewne pamiętacie, zwał się X, Młot na Wroga. Gobliny nazywały go po prostu Zabijaczem i nienawidziły (...)


17.

X odwraca się na pięcie i rusza ku drzwiom. Stopy rozstawia szeroko, ramionami tnie powietrze. Ale przed drzwiami staje jak wryty: dostrzega Y. Młody człowiek, oparty dotąd swobodnie o ścianę, dobywa rapier i bada elastyczność klingi, jak to zwykli szermierze przed pojedynkiem czynić. Kanclerz cofa się więc ku księciu, pobladłszy, nie odrywając wzroku od stali (...) - Wyście chcieli coś rzec, mości kanclerzu - Y postępuje naprzód śmigając rapierem jak biczem.


18.

Przymocował jelec i rękojeść. Strażnik obserwował go żując w zadumie kanapkę. X skończył pracę. Szabla jest gotowa. Wykonał ja z materiału, który bardzo przypomina bułat. Naostrzył. Zahartował. Jego broń to kwintesencja dwóch tysięcy siedmiuset lat epoki żelaza. W kawałku metalu zaklął wiedzę dziesiątków pokoleń płatnerzy. Trzeba jeszcze przeprowadzić próbę. Rzucił w powietrze kawałek szmatki i jednym ruchem przeciął ją w powietrzu na pół. Dobra brzytwa jest w stanie uciąć luźno zwisający włos. Sprawdził. Tak, jak przypuszczał, jego szabla tez jest w stanie tego dokonać. Ostatnia próba. Z betonowego filaru sterczał odgięty kawałek zbrojenia. Alchemik zadał cios i ucięta końcówka upadła na ziemię. Na głowni nie pozostał żaden ślad. Uśmiechnął się szeroko, jego oczy zalśniły drapieżnie. Przydałoby się wypróbować broń w walce. Tylko gdzie szukać odpowiedniego przeciwnika? Ciec, widząc taki popis umiejętności szermierczych zastygł z kęsem chleba w ustach. Chciałby zakląć z uznaniem, ale złote litery na głowni ostrzegają: Pilnuj gęby, bo wytnę zęby. Nad Krakowem powoli wstawał świt.


19.

Widziałem ostatnią walkę na stokach O, gdzie zginął G, a E padł na swój złamany miecz, ale S został pokonany, I zaś ułamkiem ojcowskiego miecza odciął (...)Z klęski na polach G, gdzie zginął I, tylko trzech ludzi powróciło po długiej wędrówce przez góry. Jednym z nich był O ze świty I; zebrał on odłamki (...) miecza i oddał je spadkobiercy I, V, który był wówczas dzieckiem jeszcze i dlatego został w R. Lecz X był pęknięty, światło jego zgasło i po dziś dzień nie przekuto go na nowo.


20.

W pierwszej chwili X wziął go za pogrzebacz, ale kiedy ojciec wrócił z nim do stołu, zobaczył, że to bojowy tasak. Krótka, nieco zakrzywiona głownia rozszerzająca się ku sztychowi nosiła szramy świadczące, iż używano jej w bitwie. Głowica miała kształt dysku, a rękojeść opleciona była srebrnym drutem, aby chwyt był pewniejszy. Była to ciężka broń, przeznaczona do walki pieszej. X z zainteresowaniem patrzył, jak ojciec kładzie ją na deskach.


21.

Zaczynajmy! - rzekł X, nieco zniecierpliwiony przechwałkami dziewczyny. Zaczęli. Y przycięła okrutnie, skacząc przy tym jak konik polny. X zaś stał w miejscu, czyniąc, wedle swego zwyczaju, malusieńkie ruchy szablą i nie bardzo nawet zważając na atak.
             - No, trzymaj waćpanna szablę, bo wytrącę!
             - Zobaczymy!
             - A ot !
I szabelka, wyfrunąwszy jako ptak z rąk Y, upadła z brzękiem aż koło pieca.


22.

- Ujęła rękojeść. - Ha, piękny to miecz i przystojny śmiałemu baronowi! Wydobyła z bogatej pochwy zakrwawione żelazo, aby je obetrzeć. Ale widzi, iż brzeszczot jest szeroko wyszczerbiony. Zważa kształt ubytku; czy to nie ten, który złamał się na głowie X? Waha się ogląda jeszcze, chce się upewnić w wątpliwości. Biegnie do komnaty, w której chowała ułomek stali dobyty niegdyś z czaszki X. Przykłada ułomek do szczerby-ledwie uświadczyłbyś ślad skruszenia.


================================
Dodane 21 kwietnia 2011:
Tytuły utworów, z których pochodzą konkursowe fragmenty, znajdziesz tutaj:
Rozwiązanie konkursu
Wyświetleń: 64907
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 143
Użytkownik: bogna 02.04.2009 00:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Na ścianach zawieszono różnego rodzaju broń: zabytkową i nowoczesną, noże, miecze, szpady, maczugi... Kto jaką weźmie?
Zapraszam do zabawy w imieniu Annviny :-)
Użytkownik: hburdon 02.04.2009 00:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Na ścianach zawieszono ró... | bogna
Omatko, to już? :)
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 02.04.2009 00:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Omatko, to już? :) | hburdon
Ja już wysłałam pierwsze typy. :)
Ciekawy temat. :)
Użytkownik: hburdon 02.04.2009 00:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja już wysłałam pierwsze ... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ja też wysłałam. Nie było ich niestety zbyt wiele. Obawiam się, że biała broń to nie moja specjalizacja. :)
Użytkownik: janmamut 02.04.2009 01:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też wysłałam. Nie było... | hburdon
Przecież z połowa to klasyka. Dla Ciebie nawet więcej, bo jeszcze 16 i 19.
Użytkownik: hburdon 02.04.2009 08:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Przecież z połowa to klas... | janmamut
No właśnie w 16 i 19 strzeliłam, a poza tym 1, 6, 11 i 21.
Użytkownik: hburdon 02.04.2009 10:55 napisał(a):
Odpowiedź na: No właśnie w 16 i 19 strz... | hburdon
I jeszcze 4 i 5.
Użytkownik: Annvina 02.04.2009 09:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Przecież z połowa to klas... | janmamut
Klasyka, klasyka, ale za to jaka ładna :)

Na maile będę odpowiadać dopiero po 17, proszę o cierpliwość.
Użytkownik: Czajka 02.04.2009 05:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Omatko, to już? :) | hburdon
Własnie się szykowałam to samo napisać. To sobie napiszę, co mi tam.
Omatko, to już? :)
Użytkownik: Aquilla 02.04.2009 01:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Nie chcę zapeszyć przed otrzymaniem odpowiedzi, ale chyba mi konkurs podpasował bo kojarzę po pierwszym rzucie oka 8 fragmentów :)
Użytkownik: krasnal 04.04.2009 02:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie chcę zapeszyć przed o... | Aquilla
Ja na pierwszy rzut aż 9! Idę się zagłębiać w mataczenia:)
Świetny temat, Annvino!:)
Użytkownik: joanna.syrenka 02.04.2009 13:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Poznaję trzy szabelki, jednego mieczyka się domyślam. Tak rozbudowanego fragmentu jak 1 to jeszcze chyba w konkursach nie było! :D

Użytkownik: Annvina 02.04.2009 13:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Poznaję trzy szabelki, je... | joanna.syrenka
Za mojej kadencji najkrótszy był chyba ten o rękawiczce - cóż, ciekawe, czy ktoś pobije ten rekord krótkości ;)
Użytkownik: krasnal 04.04.2009 02:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Za mojej kadencji najkrót... | Annvina
A gdzie było o rękawiczce? Bo nie mogę sobie przypomnieć.
Użytkownik: Czajka 04.04.2009 04:34 napisał(a):
Odpowiedź na: A gdzie było o rękawiczce... | krasnal
Tu:
[artykuł niedostępny]
Nawet dosyć długie. :)
Użytkownik: krasnal 04.04.2009 15:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Tu: [artykuł niedostępny... | Czajka
A, to:) Ale to faktycznie długie było;)
Użytkownik: Czajka 02.04.2009 17:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Poznaję trzy szabelki, je... | joanna.syrenka
Właśnie chciałam napisać - cudo fragmencik i wiem w dodatku. :)
Kiedyś chyba w quizie codziennym było Litwo! :)
Użytkownik: alva 02.04.2009 13:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Poznaję jakieś cztery fragmenty. Na razie, oczywiście:) A 8 będzie mi się po nocach śniła, dopóki nie odgadnę. Musiałam niedawno to czytać!
Użytkownik: Tinu_viel 02.04.2009 18:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Och, nareszcie konkurs w sam raz dla mnie :) Już po pierwszym czytaniu mam wrażenie, że widziałam gdzieś kilka sztuk broni, teraz tylko trzeba sobie przypomnieć w jakich okolicznościach...
Użytkownik: hburdon 02.04.2009 22:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Czy może mi ktoś podpowiedzieć 12, bo Annvina się ze mnie śmieje, że nie wiem, a ja właśnie nie wiem. :)
Użytkownik: Annvina 02.04.2009 22:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy może mi ktoś podpowie... | hburdon
Haniu kochana, wybacz mi, sama będziesz się śmiać :) Wierz mi :):):)
Użytkownik: Sznajper 02.04.2009 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy może mi ktoś podpowie... | hburdon
:D
Użytkownik: janmamut 02.04.2009 22:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy może mi ktoś podpowie... | hburdon
Nie znasz 12? Takiej kochanej, takiej drogiej, takiej ślicznej?
Użytkownik: hburdon 03.04.2009 11:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie znasz 12? Takiej koch... | janmamut
Aha, no znam. Nie wiem, dlaczego pierwsza myśl zawsze wydaje mi się zbyt prosta.
Użytkownik: Sznajper 02.04.2009 22:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Mam na razie 10 pełnych :)

Może ktoś domataczyć mi 12, bo ponoć czytałem i rzeczywiście wydaje się znajome. Mogę wymienić na 1 (jeżeli ktoś bardzo, bardzo potrzebuje), 2, 4, 5, 8, 10, 11, 16, 19 i 21.
Użytkownik: janmamut 02.04.2009 22:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam na razie 10 pełnych :... | Sznajper
A przeczytałeś już powoli na głos?
Użytkownik: JoannazKociewia 03.04.2009 00:40 napisał(a):
Odpowiedź na: A przeczytałeś już powoli... | janmamut
Dzięki, Janmamucie i Sznajperze, za otworzenie mi oczu! A nie mogłam się nadziwić, że to czytałam :-D
Użytkownik: Czajka 03.04.2009 03:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, Janmamucie i Szna... | JoannazKociewia
No bo kto to widział tak dusiołki przebierać. :)
Użytkownik: Annvina 03.04.2009 08:35 napisał(a):
Odpowiedź na: No bo kto to widział tak ... | Czajka
Ale przyznasz Czajeczko, że ten żarcik był niewinny ;)
Użytkownik: KrzysiekJoy 03.04.2009 13:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, Janmamucie i Szna... | JoannazKociewia
A co do 12, to nie powinno być zamiast: "broń spągladali" - "broń poglądali"? :)
Użytkownik: hburdon 03.04.2009 14:08 napisał(a):
Odpowiedź na: A co do 12, to nie powinn... | KrzysiekJoy
Co gorsza, powinno być "obadwa" zamiast "dwa"... Kiedyś już był ten problem w konkursie, liczyłam i liczyłam i nic mi się nie zgadzało.
Użytkownik: krasnal 04.04.2009 02:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Co gorsza, powinno być &q... | hburdon
Haniu, dziękuję, olśniło mnie w końcu!:)
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: A przeczytałeś już powoli... | janmamut
A ja przeczytałem, powoli, na głos - i nic! Ratunku, bo takie skądsiści znajome, że dziadzi mnie biorą ze złości... I z 3 to samo...
Użytkownik: hburdon 03.04.2009 14:23 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja przeczytałem, powoli... | WBrzoskwinia
Nie musisz czytać powoli, wystarczy rytmicznie...

2 wysłałam Annvinie do sprawdzenia, ale 22 nadal nie wiem, choć historia z wyszczerbionym mieczem wydaje mi się nieprzyjemnie znajoma.
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 17:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie musisz czytać powoli,... | hburdon
Jak to "nieprzyjemnie"? Taka świetna literatura - i "nieprzyjemnie"? Niemożliwe...
To jest klasyka w taki sposób znana, że trudno tu o podpowiedź, która byłaby nie wprost, a zarazem wiecej mówiąca niż dobijające "rytmicznie"... Powiedzmy, że jest to klasyka znana wyjściowo albo fundamentalnie. Na tyle, że jeśli skojarzysz okoliczność i skutki użycia tu miecza (związane z odłamaniem się tego kawałka klingi) - z okolicznościami i skutkami bezpośredniego użycia broni białej, w tenże sposób istotnymi w "Romeu i Julii" (choć tam się nic nie odłamało), to przez analogię dojdziesz do 22. No i jak?
Użytkownik: janmamut 03.04.2009 18:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie musisz czytać powoli,... | hburdon
22. Na jakimś zdjęciu widziałem Ciebie jako blondynkę, na innym nie, więc nie wiem, jaki masz naprawdę kolor włosów. Wiem natomiast, że klimat Wysp podobno bardzo dobrze działa na skórę odkrytych części ciała.
Użytkownik: Czajka 03.04.2009 18:23 napisał(a):
Odpowiedź na: 22. Na jakimś zdjęciu wid... | janmamut
Mnie tam szczerba się tylko z jednym kojarzy i to nie na odkrytych częściach ale na drzwiach. :)
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 19:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie tam szczerba się tyl... | Czajka
Mnie też tylko z jednym, ale nie na drzwiach, tylko na kamiennej barierze mostu - ale to dotyczy broni palnej, nie białej.

Ale ja nie o tym, tylko o 22. Skoro znasz 2, to 2 i 22 w tych cytatach mają jedną osobę wspólną, dokładnie tę samą.
Użytkownik: Czajka 03.04.2009 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie też tylko z jednym, ... | WBrzoskwinia
Właśnie nie znam ani 2 ani 22.
Mnie z mostem jakoś się nic nie kojarzy wyszczerbionego. Natomiast drzwi z Kijowa. Brama właściwie.
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie nie znam ani 2 an... | Czajka
Aha, to dlatego, że w tej kolejności listów poplątały mi się osoby.
Wyszczerbiony most to, jak wspomniałem, kwestia innej broni, nie z tego konkursu (może kiedyś będzie konkurs "Strzał w dziesiątkę, czyli broń strzelecka w literaturze", wtedy to sie może przyda).
A co do 2 i 22 - to są dwa takiej samej rangi filary, jak Twoje dwa najbardziej ukochane filary, tylko z innej bajki. I też poniekąd sąsiednie, choć nie tak bliskie, jak Twoje.
Użytkownik: Czajka 03.04.2009 18:02 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja przeczytałem, powoli... | WBrzoskwinia
Brzoskwinio, czytaj do skutku, bo przecież to każdy zna. teoretycznie. A Ty na pewno. :)
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 19:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Brzoskwinio, czytaj do sk... | Czajka
Kiedy ja od poczatku wiem, że ja to znam. I wiem też, że każdy to zna z tego samego miejsca, teoretycznie. I mnie mimo tego nie udaje się przeciąć bariery...
Użytkownik: Czajka 03.04.2009 19:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy ja od poczatku wiem... | WBrzoskwinia
To właśnie dlatego, że wiesz, że wiesz i że powinieneś zgadnąć. Powiem tylko, że tam takich charakterystycznych przyrządów do zabijania było parę sztuk troskliwie ponazywanych. :))
Użytkownik: Czajka 03.04.2009 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy ja od poczatku wiem... | WBrzoskwinia
I czy ja mówiłam niedawno o pewnych filarach pewnej epoki?
Użytkownik: janmamut 03.04.2009 19:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedy ja od poczatku wiem... | WBrzoskwinia
O, brzoskwinio nadobna, z panieńskim rumieńcem!
Igrek o takiej marzył, kiedy był młodzieńcem...
Choć gorzkawa jest trochę, ze skórką kosmatą,
Aromatem obdarza, zbieranym przez lato.
Jest jak czasy dzieciństwa, tak pełne słodyczy,
Że ten cierpkawy posmak wcale się nie liczy;
A jeszcze lepiej wiosną z lodami smakuje,
Gdy się jak figa przez całą zimę ucukruje.

Użytkownik: Czajka 03.04.2009 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: O, brzoskwinio nadobna, z... | janmamut
Mamucie, Ty gdybyś tak usiadł w długi wieczór zimowy to ze dwa byś takie machnął dzieła? :D
I widzisz jak pomogły opowieści dla matużystuf, zgadłam jedyneczkę. :))
Użytkownik: janmamut 03.04.2009 20:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Mamucie, Ty gdybyś tak us... | Czajka
:-)

A tak naprawdę to dla mnie arcydzieło absolutne. Nawet szparagi Prousta zostały w nim przewidziane. :-)
Użytkownik: Czajka 13.04.2009 12:15 napisał(a):
Odpowiedź na: :-) A tak naprawdę to ... | janmamut
I to z kielichem nawet, ale sama przepiękność szparagów nie była opisana z nadmiernym kunsztem, przyznasz. :)
Dla mnie językowo, fragmentami tak, też arcydzieło, ale całość trochę (muszę to napisać) nudna jest i jednak, jednak wtórna. Po Pierwszym Mistrzu już mniej zachwyca.
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 19:57 napisał(a):
Odpowiedź na: O, brzoskwinio nadobna, z... | janmamut
Czytałem! A i tak jestem jeszcze głupszy, niż poprzednio... Pewnie dlatego, że muszę to odespać, bo teraz mi się natychmiast rzuciło "jak tytuń ucukruje, jak figa uleży" i ta III część mi przysłania...
Użytkownik: Sznajper 02.04.2009 22:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam na razie 10 pełnych :... | Sznajper
Już wiem. Ale uważam, że to oszustwo i ingerencja w zamysł autora ;)
Użytkownik: Sznajper 02.04.2009 23:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Już wiem. Ale uważam, że ... | Sznajper
To zamiast 12 proszę o 6 i 18 :)
Użytkownik: janmamut 02.04.2009 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: To zamiast 12 proszę o 6 ... | Sznajper
W 18 autor uważa, że można w temperaturze 800 stopni wtapiać diament w stal. Diament się oczywiście nie spali. Po przeczytaniu tej bzdury odłożyłem na kupkę "nigdy więcej".
Użytkownik: JoannazKociewia 03.04.2009 00:50 napisał(a):
Odpowiedź na: W 18 autor uważa, że możn... | janmamut
Cóż, ten bohater z 18 nie zajmuje się przecież nauką, ale "nauką" ;)
Użytkownik: mika_p 02.04.2009 23:19 napisał(a):
Odpowiedź na: To zamiast 12 proszę o 6 ... | Sznajper
To ja powiem tak: o białej broni mozna pisać albo w kontekście historycznym, albo fantastycznym (z grubsza rzecz biorąc). I 18 to jest ta druga opcja.
Użytkownik: hburdon 03.04.2009 11:53 napisał(a):
Odpowiedź na: To zamiast 12 proszę o 6 ... | Sznajper
Nóż opisany w 6 jest w tej książce kluczowy - i dlatego, że taki ważny, i dlatego, że drzwi otwiera.
Użytkownik: Sznajper 03.04.2009 12:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Nóż opisany w 6 jest w te... | hburdon
Chyba wiem :)
Użytkownik: hburdon 03.04.2009 14:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba wiem :) | Sznajper
Ciekawa jestem, czy wiesz, bo zajrzałam ci w oceny i z mojego punktu widzenia to szok horror, jak ty tego autora oceniłeś. ;)
Użytkownik: Sznajper 04.04.2009 14:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa jestem, czy wiesz... | hburdon
Wiem, trochę zawyżyłem.
Użytkownik: hburdon 04.04.2009 14:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, trochę zawyżyłem. | Sznajper
:P
Użytkownik: Annvina 02.04.2009 23:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Już wiem. Ale uważam, że ... | Sznajper
Jasne, inaczej byłoby za łatwo ;)
Użytkownik: hburdon 03.04.2009 12:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam na razie 10 pełnych :... | Sznajper
2 i 10 nie mam, więc bardzo poproszę. 8 mam tylko autora i przydałaby się delikatna wskazówka, w którą stronę strzelać. Czy pchać, czy co to się tam robi w tym konkursie.

Niestety z pozostałych mam tylko 6, już ci podpowiedziałam poniżej.
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 12:55 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 i 10 nie mam, więc bard... | hburdon
Co do 2, to Janmamut rzekł, że z połowa cytatów należy do klasyki (moim zdaniem mocno niecała, pewnie różnimy się w definiowaniu klasyki, ale to na boku); ten też. A gdy sobie do tego dodasz odpowiedź na pytanie: "kiedy w mieczu mogły być relikwie?", to znasz od razu i imię bohatera, i imię miecza, i miejsce bitwy, i... i tylko autora nie znasz, bo że jest nim osoba wymieniona w ostatnim wersie tego przekładu, to tylko hipoteza (a skoro już mowa o przekładzie: jest to coś, za co mego bardzo, ale to bardzo szanowanego tłumacza najzwyczajniej bym najpierw ukochał, a potem wyrżnął młotkiem; a może odwrotnie...).

A poza tym: świetny konkurs, z mojej branży, pewnie dlatego z połowa cytatów jest mi znana albo znajoma - i ponieważ to moja broszka, te znajome nie wiadomo skąd są okropnie wkurzające (tak emocjonującego, jak dla mnie, konkursu to jeszcze nie było). Mile widziana kontynuacja np. pt. "Literatura jak czołg, czyli broń pancerna w literaturze", a jeszcze milej "Zbro-o-o-o-ja!", czyli literatura w pancerzu", tfu, chciałem powiedzieć, pancerz w literaturze. Na ile to znam, nawet jeśli pojawi się tam cienizna, będzie ona o wiele milsza, niż to o alchemicznym cięciu prętów zbrojeniowych (już z samego cytatu widać, że to jest literatura co najmniej słabo skonstruowana, z podejrzeniem w kierunku, że jest cienka jak tyłek węża przy samym końcu; wcale mi nie żal, że nie wiem, z czego to cytat- ale to też na boku).
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do 2, to Janmamut rzek... | WBrzoskwinia
No nie, przeczytałem jeszcze raz 18, ręce opadają. To jest nie tylko źle skonstruowane, to jest też bełkot, bzdura: jakżeż kwintesencję 2700 lat płatnerstwa można wykonać, najpierw ją ostrząc, a dopiero potem hartując - skoro każdy głupi wie, że to się robi na odwrót...
A poza tym: przecięcie pręta stalowego (takiego jak zbrojeniowy) bez pozostawienia śladu na klindze było standardowym etapem próby odbiorczej szabli wz. 34 (i to chyba kilkakrotne, jeśli dobrze pamiętam). Z tego widać, że seryjny produkt przemysłowy w rzeczywistości historycznej dorównywał (albo i przewyższał) kwintesencję wykonaną z indywidualną starannością w jednym egzemplarzu w rzeczywistosci literackiej, co ogółem nienadzwyczajnie świadczy i o szabli, i o jej twórcy, i o twórcy tej rzeczywistości (a na odwrót o rzeczywistości historycznej: szabla wz. 34 naprawdę była nadzwyczajna!).
Użytkownik: janmamut 03.04.2009 14:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do 2, to Janmamut rzek... | WBrzoskwinia
Powiedzmy, że dla mnie klasyką jest 1, 2, 3, 11, 12, 14, 21, 22. Rzeczywiście, trochę mniej niż połowa, nawet po dołączeniu 16 i 19.
Użytkownik: Annvina 03.04.2009 14:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Powiedzmy, że dla mnie kl... | janmamut
A czyż 5 nie jest klasyką? Może nie klasyką "w ogóle", ale klasyką gatunku ;)
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 17:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Powiedzmy, że dla mnie kl... | janmamut
Aha, to jednak się zgadzamy, choć bez 16 i zapewne bez 19 (której nigdy nie czytałem).
Użytkownik: Sznajper 03.04.2009 12:57 napisał(a):
Odpowiedź na: 2 i 10 nie mam, więc bard... | hburdon
To, że narratora w 10 tak dziwi, że miecz chłopca nie jest magiczny, wynika z tego, że powinien być. Taki jest wymóg dla mieczy bohaterów i zaginionych potomków.
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 13:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam na razie 10 pełnych :... | Sznajper
I Ty też nie znasz 22? Niepojęte, skoro znasz 2...
Użytkownik: Sznajper 04.04.2009 14:50 napisał(a):
Odpowiedź na: I Ty też nie znasz 22? Ni... | WBrzoskwinia
Eee, nie wiem co w tym niepojętego. Jeżeli 22 jest podobna do 2, to całe szczęście, ze jej nie znam :)
Użytkownik: ktrya 04.04.2009 16:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Eee, nie wiem co w tym ni... | Sznajper
Ja uważam, że 22 jest piękniejsza na swój sentymentalny sposób, od 2.
Użytkownik: hburdon 04.04.2009 19:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja uważam, że 22 jest pię... | ktrya
O, olśniło mnie. Dziękuję. :)
Użytkownik: mika_p 02.04.2009 23:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Mam potwierdzenie na 1, 10, 11, 19, 21 i już trafiłam w autora 4, 8 i 18 (a nawet ciut bliżej, tylko tytułów mi jeszcze brak konkretnych).
Użytkownik: carly 03.04.2009 09:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam potwierdzenie na 1, 1... | mika_p
1,2,3,4,11,21 to oczywista oczywistość:)
19 kojarzę oczywiście;)
5 pamiętam, tylko jeszcze nie wiem skąd...
8 i 16 też brzmi znajomo....
Muszę jeszcze poczytać:)
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 12:58 napisał(a):
Odpowiedź na: 1,2,3,4,11,21 to oczywist... | carly
22 to z paru względów tak samo oczywista oczywistość jak 2 (już wiesz?).
Użytkownik: carly 03.04.2009 14:54 napisał(a):
Odpowiedź na: 22 to z paru względów tak... | WBrzoskwinia
Wiem!
I głupio mi że na to nie wpadłam!!!!
Miałam chyba zaćmienie.
Dzięki za wskazanie drogi:)
Użytkownik: carly 03.04.2009 15:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem! I głupio mi że na ... | carly
Wpadłam też na 18 ( chyba dobrze:)) i 14 ( to na pewno dobrze:))

Ale męczy mnie 15..... Wiem, że gdzieś to już czytałam.....Ktoś pomoże i mnie oświeci????
Użytkownik: WBrzoskwinia 03.04.2009 18:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem! I głupio mi że na ... | carly
Przypuszczam, że ja będę czuł to samo, jeśli skutecznie wskażesz mi drogę do bułata w 3.
Użytkownik: Czajka 03.04.2009 18:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Przypuszczam, że ja będę ... | WBrzoskwinia
Słabowita lekko ta droga i chuda. A teraz jakoś nie droga tylko wręcz filar epokowy. :)
Użytkownik: alva 03.04.2009 18:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Przypuszczam, że ja będę ... | WBrzoskwinia
Jak sobie porozmawiasz z duchem Elektry, a potem usiądziesz na maszcie, będziesz znał rodzica. Tylko, Boże broń, nie idź pod wodę!
Użytkownik: carly 03.04.2009 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Przypuszczam, że ja będę ... | WBrzoskwinia
A ten nasz słabowity filar za rywala miał inny obecny filar, który jednak zamiast o piramidach wolał pisać o stepach i żeglugach;)
Użytkownik: alva 03.04.2009 15:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Nie mam 7, 12, 13, 14, 15, 17, 20.
5 i 10 tylko autorów.
Natomiast za to, że 8 nie odgadłam od razu, powinnam ponieść jakąś przeokropną karę:(
Użytkownik: carly 03.04.2009 21:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie mam 7, 12, 13, 14, 15... | alva
14 też znasz na pewno:)
Epos nad eposami, tworzony pod skrzydłami cór Mnemosyne:)
Wiesz już?
Użytkownik: alva 04.04.2009 15:10 napisał(a):
Odpowiedź na: 14 też znasz na pewno:) ... | carly
Coś mi świta...Muszę sprawdzić!
Użytkownik: Valaya 03.04.2009 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
No, pierwsze ciosy za płoty (czy jakoś tak...). Przeciwnik walczy dzielnie, ale znam już niektóre jego słabe punkty. ;-)
Użytkownik: carly 03.04.2009 21:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Jestem bałwanek nad bałwankami!!!
Dopiero teraz wpadłam na 12:)
Należą mi się baty:)
Użytkownik: Aquilla 03.04.2009 21:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Mam 1 (wow ;) ), 2, 3, 4, 8, 10, 11, 16, 18. Wysłałam właśnie 12 i 14, czekam na odzew ;)

9 mnie drażni, bo ponoć nie czytałam, a skądś kojarzę
Użytkownik: alva 04.04.2009 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam 1 (wow ;) ), 2, 3, 4,... | Aquilla
Miecz, wymieniony we fragmencie, jest tak prawdziwy, że już bardziej prawdziwy, według wszelkich praw ludzkich i nieludzkich, magicznych i niemagicznych, być nie może.
Użytkownik: ktrya 04.04.2009 12:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
A o 19. mógłby ktoś zająknąć, bo ponoć czytałam, a nie kojarzę... I 18. też mnie gnębi.
Użytkownik: Aquilla 04.04.2009 12:46 napisał(a):
Odpowiedź na: A o 19. mógłby ktoś zająk... | ktrya
19 (pomyliło mi się - zgadłam to, a nie 18 :) ): Pomyślmy - baaaardzo znany (przynajmniej w pewnych kręgach) i baaaardzo magiczny miecz, który dodatkowo został połamany podczas walki - dodam walki stulecia. A w dodatku rozmówca tę bitwę widział, mimo że minęło od jej czasu kilkaset lat...

A co do miecza to się nie martw - przekują go w końcu na nowo - jak tylko prawowity spadkobierca się zdecyduje, czy chce podążać za swoim przeznaczeniem ;)
Użytkownik: ktrya 04.04.2009 16:09 napisał(a):
Odpowiedź na: 19 (pomyliło mi się - zga... | Aquilla
Dzięki, zgadlam ;)
Użytkownik: Marylek 04.04.2009 21:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Pilnie poszukuję informacji na temat: noża w kolorze cienistym (6), samurajów (7), słowa "PRAWDA" (9), mieczy jako całości (13), księcia z milczącym przybocznym (15), rapiera i Kanclerza (17) oraz pogrzebacza, który okazał się być bojowym tasakiem (20).
Czy ktoś coś wie?
Użytkownik: carly 04.04.2009 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Mam potwierdzone 1,2,3,11,12,14,21,22 i autorów w 4,5,10,16,18,19.... i podobno jestem bardzo blisko 13:):):)
Użytkownik: McAgnes 04.04.2009 23:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Powariowaliście, tyle już odpowiedzi? I mataczeń, i wszystkiego? Szybko, za szybko, pozacinacie się jeszcze...
:)
Muszę się zabrać za ten konkurs, pierwszy fragment jest łatwy!
Użytkownik: Czajka 05.04.2009 05:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Powariowaliście, tyle już... | McAgnes
W szermierce się refleks liczy - zupełnie jak w szachach. :)
Użytkownik: KrzysiekJoy 05.04.2009 19:52 napisał(a):
Odpowiedź na: W szermierce się refleks ... | Czajka
A ja mam 13.
13 - to frazes, którym często się posługuję, zaufałem swojej intuicji i opłaciło się. Intuicja jest bardzo ważna podczas posługiwania się tymi mieczami.:)
Użytkownik: janmamut 06.04.2009 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Ponieważ właśnie minęła doba od wysłania ostrych przedmiotów, które zaplątały się w mamucią sierść, tą drogą pytam, czy coś doszło.
Użytkownik: Annvina 06.04.2009 21:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Ponieważ właśnie minęła d... | janmamut
Doszło, doszło i prawie wszystko dobrze, odpiszę Ci jeszcze dzisiaj.
Ciekawe pytania dodatkowe zadajesz ;)
Użytkownik: Valaya 06.04.2009 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Gdyby ktoś z Was nie miał 15. oto trop: tatuś raz pisze tak, a raz inaczej, przy czym w tymże stwierdzeniu kryją się czołgi. :-) A teraz pytam Was, Drodzy Szermierze, czy ktoś może zakręcić młynka nad 17. i 20.?
Użytkownik: carly 06.04.2009 22:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Potwierdzone mam już kolejne miecze i mieczyki:) 4,5,9,10,13,16,18 + twórcę 2 mieczy w 8...

Ale pozostało mi jeszcze dużo szabli i szabelek, miejmy nadzieję że sobie na nich ząbków nie wyszczerbię;)

PS.Podpowie mi ktoś coś o mieczyku w 20 i 6??????
Użytkownik: Marylek 07.04.2009 18:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Potwierdzone mam już kole... | carly
20 i 6 sama nie mam. :(
Ale o 9 i 13 chętnie bym się czegoś dowiedziała... ;)
Użytkownik: mika_p 08.04.2009 10:58 napisał(a):
Odpowiedź na: 20 i 6 sama nie mam. :( ... | Marylek
6. jest w trakcie filmowania.
Akcja dzieje się tu i tam. Jak sobie człowiek przypomni, gdzie Aniella utknęła z biustem, to będzie miał kluczowe słowo do określenia, co jest między tu i tam.
Aha, bohater ma duszę w sobie.
Użytkownik: Marylek 08.04.2009 11:05 napisał(a):
Odpowiedź na: 6. jest w trakcie filmowa... | mika_p
A ja teraz szukam: 7, 13, 15 i 20. Na jakieś pytania o resztę mogę odpowiedzieć. :)
Użytkownik: carly 08.04.2009 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja teraz szukam: 7, 13,... | Marylek
Z 13 mogę pomóc:)

Aby te miecze miały jakikolwiek sens należy zawierzyć intuicji i uważnie obserwować, nie tylko miecze ale i ich sąsiadów.
A sąsiadów mają różnych od cesarza po denary:)
Pomogłam?
Użytkownik: Marylek 13.04.2009 13:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Z 13 mogę pomóc:) Aby ... | carly
Uff, po długich i cięzkich cierpieniach..., no, może nie aż tak ciężkich. ;)
Ja ze swej strony dodam, za pozwoleniem głównej fechmistrzyni, że tatusio-mamusia 13. może się pysznie skojarzyć ze świątecznym śniadankiem. Z czym chętnie jadamy roladki, białą kiełbasę, no, z czym? Mniam, mniam! ;)
Użytkownik: Valaya 08.04.2009 14:08 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja teraz szukam: 7, 13,... | Marylek
Marylku, już trochę pomataczyłam 15. Dodam jeszcze, że czołgi są dwa, w dodatku tego samego typu i nic wspólnego z treścią książki nie mają. Ja szukam 7, 17 i 20.
Użytkownik: Marylek 08.04.2009 16:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Marylku, już trochę pomat... | Valaya
17. znalazłam dzięki absolutnie cudownemu mataczeniu naszej głównej fechmistrzyni do Mamuta, cytowanemu przez tego ostatniego poniżej. Zacznij szukać "od tyłu", jeśli znasz autora 3., to zgadniesz. :)
Użytkownik: Annvina 08.04.2009 23:56 napisał(a):
Odpowiedź na: 17. znalazłam dzięki abso... | Marylek
Muszę się usprawiedliwić - wpadłam w panikę, że tych dwóch - 7 i 17 nikt nie odgadnie, a że Mamut podszedł mnie sprytnie pytaniem dodatkowym, pozakonkursowym i połechtał moją próżność, więc pomataczyłam mu nieco, po czym Mamut nie będąc wstrętnym egoistą zapytał czy może te mataczenia upublicznić, na co oczywiście się zgodziłam. I to wcale nie znaczy, że Mamut ma jakieś wyjątkowe względy! Na Mamuta wypadło, na Mamuta bęc :)
Użytkownik: KrzysiekJoy 09.04.2009 01:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Muszę się usprawiedliwić ... | Annvina
Dziękuję Wam obojgu. Dobrze się stało, że ta podpowiedź ujrzała światło dzienne bo uniknęliśmy nieporozumienia z rodzicem 17.:)
Kurcze, nie wiem co zrobić z tą 20? W roli głównej pewni zakapturzeni jegomoście, którzy zostawili po sobie wiele tajemnic. Szukajcie a znajdziecie bo choć dusiołek "wrednie" trudny to jednak pewien trop został nam dany.
Użytkownik: Annvina 09.04.2009 09:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję Wam obojgu. Dobr... | KrzysiekJoy
Zapowiedziałam we wstępie, że konkurs zróżnicowany - od "oczywistych oczywistości", po taką "rzeź niewiniatek" (jak to określił Mamut) jak 7, 15, 17 i 20 :):):)
Użytkownik: KrzysiekJoy 09.04.2009 14:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapowiedziałam we wstępie... | Annvina
Chciałbym pobrać jeszcze jedną lekcję fechtunku. Szukam nauczyciela, który nauczy mnie machać mieczem kryjącym się pod 15.:)
Użytkownik: Annvina 09.04.2009 14:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym pobrać jeszcze ... | KrzysiekJoy
Nie ma pod ręką swojej magicznej tabelki, ale z tego co pamiętam, dwie czy trzy osoby pokonały 15 - niech pomataczą. Przecież nie będę mataczyć we własnym konkursie ;)
Użytkownik: janmamut 09.04.2009 17:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ma pod ręką swojej ma... | Annvina
Dlaczego nie? Taką Organizatorkę bardziej się lubi!

@Joy: Trzeba zidentyfikować płatnerza, później będzie już łatwo. Są miecze jednoręczne, półtoraręczne, oburęczne... On jest specjalistą od praworęcznych.
Użytkownik: Annvina 09.04.2009 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Dlaczego nie? Taką Organi... | janmamut
To ja wolę pomataczyć indywidualnie, a niech uczestnicy podają mataczenia dalej :)
Użytkownik: KrzysiekJoy 09.04.2009 23:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Dlaczego nie? Taką Organi... | janmamut
Posłałem piętnastkę do sprawdzenia. Autora/kę jestem prawie pewien. Dzięki Mamucie, że podałeś mi swoją prawicę, w tej trudnej dla mnie chwili. Do leworęcnych nie mam nic ale swoją chwilę już mieli (niektórzy niestety tęsknią za nimi) a o tych pośrodku ani słowa bo ban pewny.:)
Użytkownik: KrzysiekJoy 09.04.2009 23:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Dlaczego nie? Taką Organi... | janmamut
@Joy. MałpaJoy. Brzmi nieźle.:)))
Użytkownik: krasnal 10.04.2009 00:07 napisał(a):
Odpowiedź na: @Joy. MałpaJoy. Brzmi nie... | KrzysiekJoy
Żeby nie powiedzieć wręcz - Joy, Ty małpo;)
Użytkownik: KrzysiekJoy 10.04.2009 01:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Żeby nie powiedzieć wręcz... | krasnal
Uważaj Krasnalku bo sama zaczęłaś mnie szkolić w trudnej sztuce władania mieczami. To dzięki Tobie zacząłem czytać o takim z białymi włosami, więc jak ciachnę to nie ręczę za skutki.:)
Użytkownik: krasnal 10.04.2009 01:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Uważaj Krasnalku bo sama ... | KrzysiekJoy
No, on to akurat był szkolony do walki z większym przeciwnikiem - w krasnala trudniej trafić;)
Użytkownik: Valaya 09.04.2009 16:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałbym pobrać jeszcze ... | KrzysiekJoy
RAZ już mataczyłam 15, a nawet dwa. Tatuś lubi powymyślać trochę, a niektórym nawet od niegrzecznych panów w podeszłym wieku. Natomiast nijak nie mogę wpaść na 7, 17 i 20. W dalszym ciągu, niestety. Typowa "zawiecha".
Użytkownik: janmamut 09.04.2009 17:19 napisał(a):
Odpowiedź na: RAZ już mataczyłam 15, a ... | Valaya
:D
Użytkownik: janmamut 09.04.2009 23:23 napisał(a):
Odpowiedź na: RAZ już mataczyłam 15, a ... | Valaya
17, a zwłaszcza 7, Organizatorka, mą trąbą przekazane, naprawdę podała na tacy.
20 jest trudna, choć gdy się już zobaczy, mataczenia Joya pokazują swoją skuteczność, porównywalną (tu przypomnienie pewnej dyskusji) z magdalenką Prousta.
Użytkownik: Marylek 11.04.2009 13:33 napisał(a):
Odpowiedź na: 17, a zwłaszcza 7, Organi... | janmamut
Ja bym powiedziała odwrotnie: 17 nie dość, że na tacy, to jeszcze przystrojone palemką i zielonymi liśćmi, ale 7? Przeciez ona nic na ten temat nie powiedziała, poza tym, że jej się nie podobało. To gdzie ta taca? :(
Użytkownik: krasnal 11.04.2009 14:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja bym powiedziała odwrot... | Marylek
A samuraje we fragmencie?:) Jak sobie poskładasz jedno z drugim...
Użytkownik: Marylek 11.04.2009 19:48 napisał(a):
Odpowiedź na: A samuraje we fragmencie?... | krasnal
No, coś podobnego! Po prostu nie mogłam w to uwierzyć! Składałam, ale mi się nie podobało! ;-p
Dziękuję! :)
Użytkownik: Annvina 06.04.2009 23:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Po pięciu dniach konkursu należy Wam się nieco statystyki :)
26 szermierzy macha szablami i mieczami.
Dwie sztuki broni nie zostały jeszcze pokonane - miecze samurajskie z nr 7 oraz rapier z nr 17.
Najwięcej emocji wzbudził teutoński miecz z norymberskiej stali z nr 12.

Użytkownik: Annvina 07.04.2009 12:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Po pięciu dniach konkursu... | Annvina
Ostatnie dusiołki padły - teraz torturujcie tych, którzy odgadli - jeśli się do tego przyznają ;)
Użytkownik: janmamut 07.04.2009 14:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie dusiołki padły -... | Annvina
Rzeczywiście, mogą się bać, zwłaszcza przy jawnym namawianiu do tortur. Skoro za pieczenie ważącej 25 kg Lassie zapowiadano (a nawet częściowo zrealizowano) straszne tortury, to jakie będą za rekina, który waży sto razy więcej? ;-)
Użytkownik: janmamut 07.04.2009 19:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnie dusiołki padły -... | Annvina
Mimo wspomnianych wyżej zagrożeń, umieszczam tu mataczenia Organizatorki. Mnie wystarczyły.

7. Nie czytałeś, nikt nie czytał i nikt jeszcze nie odgadł.
Nie ma co się dziwić, książka jest gorzej niż kiepska, choć tytuł
zapowiadał się całkiem nieźle. Umieściłam tutaj ten cytat przez zwykłą
ludzką złośliwość w odwecie za wszystkie dusiołki, których nie odgadłam
w poprzednich konkursach :)

17. Nie znasz, trudny dusiołek, nieodgadnięty jeszcze, mało znany autor, ale
nie tracę nadziei i wierzę w Biblionetkowiczów :) W gruncie rzeczy pół
tytułu jest we fragmencie, a nazwisko ma takie samo jak taki jeden,
które swoje najbardziej znane dzieło zatytułował cytatem z jednego z
najbardziej znanych dzieł autora 3.
Użytkownik: krasnal 07.04.2009 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Mimo wspomnianych wyżej z... | janmamut
Ojej, to chyba mam:) Zaraz wysyłam do sprawdzenia.
Użytkownik: janmamut 07.04.2009 21:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Ojej, to chyba mam:) Zara... | krasnal
A czy to może Ty jesteś tą tajemniczą istotą, która odgadła 20? Dręczy mnie jeszcze bardziej niż 15, o której niby coś już tu było.
Użytkownik: krasnal 07.04.2009 21:15 napisał(a):
Odpowiedź na: A czy to może Ty jesteś t... | janmamut
Nie, nie mam pojęcia ani co to za książę taki nieozdobiony, ani co to za tasak bojowy. Jeszcze mi 14 brakuje, ale to pewnie takie zaćmienie jak przy 2 i 22, których długo nie mogłam wymyślić. Jakieś podświadome uprzedzenia czy co;)
Użytkownik: Marylek 07.04.2009 22:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie, nie mam pojęcia ani ... | krasnal
14. Popatrz w stronę Broni. Ona to na pewno zgadła od razu, jako pierwsze. ;)
Użytkownik: Czajka 08.04.2009 04:58 napisał(a):
Odpowiedź na: 14. Popatrz w stronę Bron... | Marylek
Ale zapomniałam, że tam już stali i to mnie zmyliło trochę. :)
Użytkownik: Annvina 07.04.2009 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: A czy to może Ty jesteś t... | janmamut
Och Mamucie, któż oprócz Ciebie mógłby odgadnąć 20? No pomyśl ;)
Użytkownik: KrzysiekJoy 07.04.2009 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Mimo wspomnianych wyżej z... | janmamut
Przez noc musze pomyśleć nad 17 (7 zaraz poślę do sprawdzenia) a co do 7 to nie mógł to być po prostu ten holenderski herertyk Andżin-san czy jakoś tak:)
20 mam.
Gatuneczek, mniej więcej zlokalizować czasy (my w tym samym czasie też mieliśmy też słynną bitwę tylko z innymi gośćmi) Ubogi jestem w swoim mataczeniu ale z pustego to i Salomon nie naleje. O autorze nie wiele mi wiadomo nawet nie wiem czy on młody czy stary. ;)
Użytkownik: Annvina 07.04.2009 23:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Przez noc musze pomyśleć ... | KrzysiekJoy
Młody czy stary - dobre, dobre!
Użytkownik: KrzysiekJoy 08.04.2009 00:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Młody czy stary - dobre, ... | Annvina
Wysłałem maila z zapytaniem czy ja aby na pewno nie znam rodzica od 17. Bo, po podpowiedziach mam pewien ślad, ale właśnie szkopuł w tym, że nie miałem podane iż znam rodzica.:)
Użytkownik: janmamut 08.04.2009 01:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Wysłałem maila z zapytani... | KrzysiekJoy
Słusznie wysłałeś. :-) Po Twoim mataczeniu mam podobne wrażenie z 20. ;-) Też wyślę.
Użytkownik: Annvina 09.04.2009 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Nikt jeszcze nie zdobył całej kolekcji broni.
Na placu boju wybiło się trzech szermierzy - każdemu brakuje po jednej sztuce broni - i nie jest to ten sam oręż.
Pojedynek na szczycie trwa, teraz liczą się minuty :)
Użytkownik: Annvina 10.04.2009 09:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Widać trochę dopingu Wam się przydaje :) Oto dwie osoby zdobyły komplecik w odstępie półgodzinnym.
Czekam na pozostałych, którzy nie oddali się jeszcze malowaniu jajek, pieczeniu mazurków i gotowaniu żurków :)
Użytkownik: Annvina 12.04.2009 00:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Kochani!
Wielkanocny Zajączek przynosi prezenty. Dlatego też i w tym konkursie malutka podpowiedź o punktach dodatkowych.
Pierwotnie zaplanowane przeze mnie 5 imion wiernej broni ukrywa się we fragmentach 2, 9, 12, 16 i 19.
Większość z Was (słusznie) upiera się przy punkcie dodatkowym za piękne i znaczące imię ciężkiego miecza z fragmentu 11 i jestem zmuszona go uznać.
W związku z tym zmienia się punktacja - 6 punktów dodatkowych, co razem z 44 punktami za 22 dusiołki daje 50 punktów do zdobycia.
Przy okazji wszystkim uczestnikom konkursu życzę Wesołych, Spokojnych, Radosnych Świąt!
Użytkownik: McAgnes 14.04.2009 23:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani! Wielkanocny Zaj... | Annvina
O, to mi się przydało, dodałam jeden mieczyk!
Użytkownik: Annvina 15.04.2009 00:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Przedstawiam KONKURS nr ... | bogna
Uffffff!!!!!
Przeżyłam oblężenie oraz ataki wszelkimi rodzajami broni białej :)
Teraz czas złożyć broń, a także głowę na poduszce ;)
Przegląd uzbrojenia pozostałego na polu bitwy jutro późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.
Dziękuję wszystkim niezmordowanym szermierzom za udział i proszę o cierpliwość.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: