Dodany: 08.03.2014 11:01|Autor: Sylwia_

5 osób poleca ten tekst.

Marzec w księgarniach - nowości i zapowiedzi

Czym kuszą nas wydawcy w marcu? Przedstawiamy kilkanaście tytułów, które zapowiadają się naprawdę ciekawie.

Zestaw, jak to z zestawami bywa, mocno subiektywny, więc jeśli wiecie o książce/książkach, która ma zadatki na bardzo dobrą lekturę i ma premierę w marcu, to zapraszamy do uzupełniania listy czyli wpisywania tytułów w komentarzach. Powstanie dobra baza marcowych nowości.

Okładki są podlinkowane do bazy BiblioNETki (jeśli książka miała już swoją premierę) lub do księgarni (jeśli jeszcze czekamy na premierę książki).

mark

Antologia to hołd złożony polskiej szkole reportażu, zbiór prezentujący jej najlepszych twórców, tych najsławniejszych i tych niesłusznie zapomnianych, a wspólnie tworzących reporterską historię XX wieku. Na dwa tomy zebrane przez Mariusza Szczygła składa się sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1901 a 2000 rokiem.

Antologia powstała pod opieką rady programowej złożonej z wybitnych reporterów i literaturoznawców. Tworzą ją Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, Elżbieta Sawicka.

mark Bridget Jones powraca! W niesamowicie śmiesznej i długo wyczekiwanej powieści musi sobie odpowiedzieć na następujące pytania:
Co robić, gdy sześćdziesiąte urodziny twojej przyjaciółki wypadają w tym samym dniu, co trzydzieste urodziny twojego chłopaka? Czy lepiej umrzeć od botoksowego zakażenia czy z samotności, będącej skutkiem zmarszczek, których nie potraktowało się botoksem? Czy można kłamać na temat swojego wieku na internetowych portalach randkowych? Czy wskazane jest układać włosy suszarką, gdy jedno z twoich dzieci ma wszy na głowie? Czy Dalaj Lama naprawdę publikuje na Twitterze, czy robi to za niego jego asystent? Czy jeżeli posmarujesz sobie dłonie emulsją lip plumper, to też ci się powiększą jak usta?
Jeśli przespisz się z kimś po dwóch randkach i sześciu tygodniach esemesowania, czy będzie to to samo, jakbyś wyszła za kogoś po dwóch spotkaniach i sześciu miesiącach pisywania listów w czasach Jane Austen? Dumając nad tymi zagadnieniami i innymi dramatycznymi problemami naszych czasów, Bridget Jones przedziera się przez gąszcz wyzwań, czyhających na współczesną samotną matkę, a jednocześnie na powrót odkrywa swoją seksualność w - jak to nieuprzejmie i zupełnie nieadekwatnie mogą co poniektórzy określić - wieku średnim.

mark John M. Harrison stworzył niezwykłą, ponadgatunkową opowieść, w której splata mitologię z seksualnością oraz niespokojną przeszłością i teraźniejszością Europy Wschodniej. Wszystko zaczyna się pewnego upalnego majowego wieczora, gdy troje studentów Cambridge odprawia rytuał, który zmienia ich życie. Po latach żadne z nich nie pamięta, co dokładnie się wtedy wydarzyło, jednak nad ich zamglonymi wspomnieniami unosi się przytłaczająca groza.

Pam Stuyvesant jest epileptyczką, którą nawiedzają dziwaczne zmysłowe wizje. Jej mąż Lucas wierzy, iż prześladuje go karłowaty stwór. Samozwańczy mag Yaxley wpada w obsesję na punkcie innej rzeczywistości, przerażającej i nieuchwytnej. Pozornie najmniej doświadczony przez los uczestnik rytuału (dręczony wonią róż) usiłuje pomóc swoim przyjaciołom uciec przed cierpieniem, które ogarnęło ich życie.

mark
Fredericnie zna jeszcze zapachu bitwy, jego szabla nie zaznała jeszcze krwi. Młody oficer wyrusza na swoją pierwszą wojnę, pełen ideałów i marzeń o wiecznej chwale. Wciąż ma w pamięci pewne niebieskie oczy wypatrujące jego powrotu z Hiszpanii. Podczas kampanii napoleońskiej w Andaluzji staje twarzą w twarz z demonami wojny. Krew, błoto, zwierzęcy strach – to nowi towarzysze broni. Pod wodzą kapitana Dąbrowskiego Frederic walczy o idee, w które żarliwe wierzy. Czy jednak uda mu się ocalić niewinność?

"Huzar" to pierwsza powieść Artura Péreza-Revertego, który jako dziennikarz niejednokrotnie doświadczył okrucieństwa wojny, relacjonując wydarzenia z konfliktów w Zatoce Perskiej, na Bałkanach czy w Afryce.

mark

Piękna powieść opowiadająca o zamierzchłych czasach kolonializmu. Jej trwałą wartością pozostaje obraz dalekiego, egzotycznego kraju o starej kulturze i tradycji, obcego i niezrozumiałego dla garstki białych pracowników małej placówki w dżungli, zmuszonych do życia w zabójczym klimacie, w całkowitej izolacji, pozbawionych widoków na przyszłość. Główny bohater ulega wprawdzie urokowi Birmy, jest z nią emocjonalnie związany, utrzymuje kontakty z tubylcami, lecz nade wszystko pragnie miłości i zrozumienia, a pozostaje samotny. Odtrącenie przez ukochaną kobietę i środowisko prowadzi do tragicznego finału.

mark Kajlas, najświętsza ze wszystkich gór świata – czczona przez jedną piątą ludzkości – wznosi się za wałem centralnych Himalajów, niedostępna i nie całkiem realna. Według najstarszych wierzeń wiruje niczym wrzeciono, oś wszelkiego stworzenia, wznosi się nieskończenie wysoko do pałacu Brahmy, największego i najodleglejszego z bogów. Równie głęboko schodzi pod ziemię. Z jej podnóży wypływają cztery wielkie rzeki, które poją świat – Indus, Brahmaputra, Ganges i Satladź. Jest ucieleśnieniem astralnego piękna, źródłem wszechświata. Wielu wierzy, że okrążenie góry Kajlas wymazuje grzechy całego życia.

Colin Thubron dołącza do pielgrzymów w żmudnej wędrówce z Nepalu poprzez wyżyny Tybetu aż do magicznych jezior u podnóży świętej góry. Trafia do odciętych od świata wiosek, rozpadających się klasztorów, zakątków olśniewających pięknem nieujarzmionej przyrody. Idzie, by poznać historię tego szlaku i by rozmyślać w samotności. Po śmierci matki odbywa pielgrzymkę w przeszłość, z czułością wspominając swoich bliskich i rozważając tajemnicę śmierci.

2012 – finalista Nagrody im. Williama Dolmana dla najlepszej książki podróżniczej

mark Błyskotliwy, ekscentryczny tajny agent „Garbo” przechytrzył Hitlera i przyczynił się do sukcesu alianckiego lądowania w Normandii

Juan Pujol „Garbo” to postać autentyczna, opisane wydarzenia również. Podwójny agent Juan Pujol „Garbo” to Hiszpan oficjalnie pracujący w latach II wojny światowej na rzecz nazistów, a faktycznie działający dla brytyjskiego wywiadu i kontrwywiadu (MI5 i MI6).

Dzieje „Garbo” posłużyły Grahamowi Greenowi za kanwę słynnej powieści "Nasz człowiek w Hawanie".

Portret bohatera, który przekonał nieufnych Niemców, że makiety czołgów i samolotów to prawdziwy oręż aliantów przygotowany do walk na froncie zachodnim. Ukazanie mechanizmów zakulisowych działań szpiegowsko-politycznych - machinacje i intrygi. Sugestywny obraz realiów wojennych i dramatycznych zwrotów akcji.

„Wyobraźnię napędzały mi moje szalone fantazje”
GARBO

mark

Nazywam się Peter Grant. Jestem detektywem i uczę się na czarodzieja – jako pierwszy uczeń od pięćdziesięciu lat. Zajmuję się gniazdem wampirów w Purley, negocjuję rozejm między walczącymi ze sobą bogiem i boginią Tamizy, wykopuję groby w Covent Garden – a to tylko rutynowe działania. Duch rozruchów i rebelii obudził się w mieście i na mnie spada obowiązek przywrócenia porządku chaosie, który wywołał. Albo tego dokonam, albo umrę próbując…

mark

Biografia amerykańskiego pisarza J.D. Salingera (1919-2010), którego spuścizna objętościowo jest stosunkowo niewielka, ale który wywarł silny wpływ na literaturę światową, a także świadomość wielu pokoleń. Jego powieść "Buszujący w zbożu" stała się biblią buntowników i kontestatorów, a obsesyjne unikanie rozgłosu i ukrywanie się przed światem podsycało fascynację nim jako człowiekiem, w którym fani widzieli pustelnika-proroka, żywą legendę.

mark Powieść o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet pozornie stojących po przeciwnych stronach barykady w czasach apartheidu

W roku 1919 Cathleen Harrington opuszcza rodzinny dom w Irlandii i wyrusza do Afryki Południowej, by poślubić narzeczonego, którego nie widziała od pięciu lat. Wyobcowana i samotna w nowych trudnych warunkach, pociechę znajduje w pisaniu dziennika, a także w przyjaźni z córką swojej czarnoskórej służącej, Adą. Pod troskliwym okiem Cathleen Ada wyrasta na wytrawną pianistkę i miłośniczkę słowa pisanego, która nie potrafi się oprzeć zaglądaniu do dziennika Cathleen i odkrywaniu jej tajemnic. Kiedy Ada zostaje zhańbiona i odkrywa, że spodziewa się dziecka mieszanej rasy, ucieka z domu. Traktowana z pogardą we własnym środowisku, musi walczyć o godne życie dla siebie, swego dziecka i swojej muzyki. Ale Cathleen nadal wierzy w Adę i usiłuje ją odnaleźć, buntując się przeciw ograniczeniom apartheidu. Czy miłość i nadzieja przezwyciężą okrucieństwo? Czy Cathleen i Ada zaznają odkupienia?

mark Tennent H. Bagley, były agent CIA, szef kontrwywiadu w Wydziale Rosji Sowieckiej, próbuje rozwikłać tajemnicę losu oficera KGB, Jurija Nosenki, który w 1964 roku uciekł do Stanów Zjednoczonych. Afera Nosenki, nadal pozostająca niezwykle kontrowersyjnym rozdziałem w historii szpiegostwa okresu zimnej wojny, wywoływała dyskusje przez ponad czterdzieści lat: czy Nosenko był istotnie zdrajcą dostarczającym prawdziwych informacji o pobycie Lee Harveya Oswalda w Związku Sowieckim, czy może lojalnym funkcjonariuszem KGB, prowadzącym skomplikowaną grę pozorów? Kierujący w tamtym czasie operacjami CIA przeciwko KGB Tennent H. Bagley osobiście prowadził sprawę Nosenki. Zdobyta wtedy wiedza oraz informacje uzyskane w trakcie dziesiątków wywiadów z dawnymi przeciwnikami z KGB czynią Bagleya niezwykle wiarygodnym ekspertem. Krok za krokiem prowadzi czytelnika przez gąszcz skomplikowanych operacji związanych z aferą Nosenki i obala wygodną dla CIA wersję wydarzeń zaprezentowaną opinii publicznej. Bagley odsłania nie tylko historię bezlitosnych i krwawych zdrad KGB, ale także istnienie niewykrytych zdrajców w amerykańskim obozie. Rzucając nowe światło na szpiegowskie wojny między CIA i KGB, zachęca do głębszego zastanowienia się nad historią szpiegostwa i jego wpływów na dzisiejsze kręgi wywiadu.

mark
Dwanaście reporterek, dwanaście odważnych historii, które dzieją się blisko. Pozbawione sensacji a trzymające w napięciu do ostatniego zdania. W każdej pozornie zwyczajne sprawy, a jednak bardzo niezwykłe. No bo jak opisać kobietę, która od lat szuka ciała swojej córki? Albo ortodoksyjną katoliczkę, która wychodzi za ortodoksyjnego muzułmanina? A lesbijkę, która żyje w szczęśliwym związku, ale w nieszczęśliwym miejscu? Często waży drobiazg – przypadkiem znaleziony papierek po batonie, kolory szlafroków w łazience, lodówka wypełniona fasolą… Wszystko ma znaczenie.
Każdą z bohaterek cechuje nieprzeciętna odwaga, czasem wrodzona, częściej pochodząca nie wiadomo skąd, przecież odwaga jest kobietą!

mark Francuski fenomen wydawniczy. Po prostu o miłości.

Mąż i córeczka Diane zginęli w wypadku samochodowym. Gdyby nie pozwoliła im wtedy wyjść z domu na krótką przejażdżkę, wszystko wyglądałoby inaczej. Teraz jest sama i jej całe życie sprowadza się do bezsensownego, kurczowego trzymania się pamięci o jej bliskich. Kiedy postanawia wyjechać do małego miasteczka w Irlandii, które zawsze chciał odwiedzić jej mąż, ma nadzieję, że tam wszyscy zostawią ją w spokoju. Nie przypuszczała, że zaangażowani sąsiedzi, nastrojowy klimat miasteczka i pewien gburowaty nieznajomy pomogą jej odnaleźć utraconą radość życia.

Poza tym zaciekawić was mogą również:

Użytkownik: Małgorzata_ 08.03.2014 14:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Czym kuszą nas wydawcy w ... | Sylwia_
To może dodam do tej listy "Martwe ciała", które mają ukazać się w połowie marca nakładem wydawnictwa Simple Publishing.

„Martwe ciała” to opowieść spod znaku nonfiction, będąca zarówno rekonstrukcją śledztwa oraz procesu sądowego, jak i wnikliwym studium psychiki przestępcy.
Znakiem rozpoznawczym książki jest oryginalne połączenie elementów reportażu, wywiadu i sensacyjnej fabuły.

Użytkownik: agatatera 08.03.2014 18:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Czym kuszą nas wydawcy w ... | Sylwia_
To ja jeszcze bezczelnie dorzucę - bo nie widzę, chyba że ślepa się zrobiłam :D - "Jej wszystkie życia" Kate Atkinson. Premiera 19 marca.

"A gdybyśmy tak mogli przeżywać nasze życie raz za razem, żeby wreszcie zrobić to jak należy? Czy to nie byłoby wspaniałe?

W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, przychodzi na świat dziewczynka. I umiera, zanim zdąży zaczerpnąć pierwszy oddech. W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, rodzi się ta sama dziewczynka. I żyje, snując swoją opowieść.

Jak by to było, otrzymać od losu drugą szansę? A potem trzecią? Mieć nieskończoną liczbę możliwości, aby przeżyć swoje życie? Czy za którymś razem udałoby się ocalić świat przed przeznaczeniem, jakie jest mu pisane? I czy ktokolwiek chciałby to w ogóle uczynić?

Czytelnik podąża tropem Ursuli Todd, która raz po raz przeżywa najbardziej dramatyczne wydarzenia pierwszej połowy dwudziestego wieku.

Dowcip i wrażliwość Kate Atkinson pozwalają odnajdywać urok nawet w najbardziej ponurych momentach naszej historii, a jej niezwykły talent pisarski sprawia, że przeszłość ożywa wprost na naszych oczach."
Użytkownik: Rbit 08.03.2014 20:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Czym kuszą nas wydawcy w ... | Sylwia_
Ja z niecierpliwością czekam na:

Wit Szostak, "Sto dni bez słońca", wyd. Powergraph, prapremiera w marcu na Pyrkonie w Poznaniu

Paulina Wilk, "Znaki szczególne", Wydawnictwo Literackie
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 08.03.2014 20:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Czym kuszą nas wydawcy w ... | Sylwia_
Dodam kolejną odsłonę przygód Jacka Reachera, który ma tu swoich zaprzysiężonych wielbicieli (a właściwie wielbicielki :-):
Nigdy nie wracaj (Child Lee (właśc. Grant Jim))
Użytkownik: Szeba 09.03.2014 17:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Czym kuszą nas wydawcy w ... | Sylwia_

Na 19 marca przewidziano również premierę książki "Zbłocona" Joyce Carol Oates ("Świat Książki", seria "Mistrzowie Prozy").

A czy pamiętacie panią Łyżeczkę? :) 28 marca możemy spodziewać się (wznowienia po latach?) pierwowzoru bajeczki, "Maleńkiej pani Flakonik" Alfa Prøysena ("Dwie Siostry", seria "Mistrzowie Ilustracji").

Również na koniec marca zapowiadana jest książka "Truman Capote. Rozmowy" ("Axis Mundi").

I, choć wiem, że to nie jest dobry moment, ale miejsce jednak jak najbardziej tak (z nieba spadło wręcz :) - na czerwiec, tak, dopiero na czerwiec zapowiadane jest wznowienie książki "Księga Diny" Herbjørg Wassmo (wraz z inną jej książką premierowo, przez wydawnictwo "Smak Słowa"). A pozwoliłam sobie napisać o tym już teraz i świadomie, choć z poczuciem winy zaburzając porządek wątku, bo - zrozumcie! - ta książka "chodzi" na A. nawet po 200 i więcej złotych. Taką informację podczepiam więc (sprawdzoną, jest na stronie wydawnictwa), żeby ludzie czasem już nie szaleli, poczekali (prawie) spokojnie te kilka tygodni, może trochę więcej.
Liczę na wyrozumiałość ;)

Użytkownik: agnesines 15.06.2014 11:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Na 19 marca przewidzi... | Szeba
"Księga Diny" i nowa powieść historyczna tejże autorki do kupienia już w formie elektronicznej, a od jutra w przedsprzedaży w wersji papierowej. :-)
Użytkownik: Szeba 23.06.2014 20:46 napisał(a):
Odpowiedź na: "Księga Diny" i nowa powi... | agnesines
Dzięki :) Mam nadzieję, że zostanie jeszcze coś dla mnie, bo na razie będzie musiała poczekać i jedna, i druga, a widziałam, że sporo ludzi jednak czekało jak ja i się rzuciło na księgarnie ;)
Użytkownik: Szeba 01.04.2014 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Czym kuszą nas wydawcy w ... | Sylwia_
Czy w tym miesiącu też będzie taki wątek?
Użytkownik: Sylwia_ 01.04.2014 10:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy w tym miesiącu też bę... | Szeba
Za chwilę. ;) A na poważnie, to najprawdopodobniej pojawi się za 3-4 dni. Miło mi, że spytałaś. :)
Użytkownik: Szeba 02.04.2014 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Za chwilę. ;) A na poważn... | Sylwia_
Mnie też miło. Bo to fajny pomysł jest :)