Dodany: 05.03.2014 22:24|Autor: Monika.W

100 książek 25lecia III RP

Dwójka prowadzi plebiscyt - 25 książek na 25lecie. Ogłosiła listę 100 najlepszych książek III RP.
I od razu zachciało mi się z tymi książkami zapoznać. Tworzę zatem czytatkę - akcję. Część już znam, część chciałam przeczytać, a o części nawet nie słyszałam. To dobra okazja, żeby trochę nadrobić zaległości w nowościach. Czytam ich bardzo mało, bojąc się tracić czas na marnoty. Ale ta lista jest już jakąś selekcją, wychodzi średnio 4 książki na rok - można uznać, że tyle dobrych współczesnych pozycji się ukazuje.
A zatem - zaryzykuję.

(lista alfabetyczna)
Lwy mojego podwórka (Abramow-Newerly Jarosław)
Kalahari (Albiński Wojciech)
Chirurgiczna precyzja: Elegie i piosenki z lat 1995-1997 (Barańczak Stanisław)
Rien ne va plus (Bart Andrzej (Bart-Sołtysiak Andrzej) (pseud. Scarron Paul Junior)) - czytałam, ocena: 3. Zupełnie mi nie podeszło. Może spróbuję jeszcze raz? Oceny ma niezłe.
Melancholia: O tych, co nigdy nie odnajdą straty (Bieńczyk Marek)
Ostatni wiejscy muzykanci: Ludzie, obyczaje, muzyka (Bieńkowski Andrzej) - pierwszy raz słyszę o tej książce
Ptasznik z Wilna: O Józefie Mackiewiczu (Bolecki Włodzimierz (pseud. Malewski Jerzy)) - już dawno chciałam przeczytać
Stacja Muranów (Chomątowska Beata)
Hanemann (Chwin Stefan (pseud. Lars Max)) - czytałam, ocena: 3. Hmm, może także pora na kolejną próbę, może dorosłam?
Nietoperz w świątyni: Biografia Jerzego Nowosielskiego (Czerni Krystyna)
Witkacego portret wielokrotny (Degler Janusz)
Lala (Dehnel Jacek) - czytałam, ocena: 5
Kapuściński non-fiction (Domosławski Artur) - czytałam, ocena: 5
Lód (Dukaj Jacek) - już dawno powinnam wziąć się za tę cegłę, przecież bardzo cenię Dukaja
Miłosz: Biografia (Franaszek Andrzej)
Autobiografia na cztery ręce (Giedroyc Jerzy) - od dawna w schowku, koniecznie muszę przeczytać
Z głowy (Głowacki Janusz) - czytałam, ocena: 6. A nic nie pamiętam, nie wiem, skąd wziął się ten zachwyt.
My zdies' emigranty (Gretkowska Manuela) - czytałam, ocena: 2. Ale tutaj ponownie próbować nie będę.
Wytrąceni z milczenia (Grochowska Magdalena) - nie słyszałam o tej książce, a bardzo ciekawie wygląda z opisu. Spróbuję.
Uchodźcy (Grynberg Henryk) - no nie wiem, może spróbuję
Mój przyjaciel król: Opowieść o Stanisławie Auguście (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)) - czytałam, ocena: 5
Elegia na odejście (Herbert Zbigniew)- czytałam, ocena: 6
Epilog burzy (Herbert Zbigniew) - czytałam, ocena: 6
Rovigo (Herbert Zbigniew) - czytałam, ocena: 6
Dziennik pisany nocą (Herling-Grudziński Gustaw) - czytałam, ocena: 6
Gorący oddech pustyni (Herling-Grudziński Gustaw)
Castorp (Huelle Paweł)
Sztuka zwana naiwną: Zarys encyklopedyczny twórczości w Polsce (Jackowski Aleksander)
Modlitwa o deszcz (Jagielski Wojciech (ur. 1960))
Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi (Janion Maria)
Tryptyk Rzymski: Medytacje (Jan Paweł II (właśc. Wojtyła Karol))
Lida (Jurewicz Aleksander)
Słoje zadrzewne: Teksty wybrane (Karpowicz Tymoteusz)
Imperium (Kapuściński Ryszard) - czytałam, ocena: 6
Podróże z Herodotem (Kapuściński Ryszard) - czytałam, ocena: 6
Nałkowska albo Życie pisane (Kirchner Hanna)
Moje słuszne poglądy na wszystko (Kołakowski Leszek)
Zorze wieczorne (Konwicki Tadeusz)
Mikołajska: Teatr i PRL (Krakowska Joanna)
Tam już nie ma żadnej rzeki (Krall Hanna)
Na stracenie (Krasiński Janusz) - bardzo mnie zainteresowała, muszę przeczytać
Magnetyczny punkt: Wybrane wiersze i przekłady (Krynicki Ryszard)
Gnój (Kuczok Wojciech)
Madame (Libera Antoni) - czytałam, ocena: 4,5, niedawno słuchałam dużych fragmentów w Dwójce. Według mnie jedna z bardziej przereklamowanych powieści. Nie jest zła, ale o co cały ten szum?
Ja (Lipska Ewa)
Eine kleine (Liskowacki Artur Daniel) - autora znam z cyklu o Balbaryku. A tutaj takie zaskoczenie. Opis zachęcający, na pewno przeczytam
Paw królowej (Masłowska Dorota) - raczej nie
Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (Masłowska Dorota) - j.w. Pewnie to nowe i odkrywcze. Ale ja jestem chyba konserwatystką
Twarz Tuwima (Matywiecki Piotr)
Płomień wieczności: Eseje o myślach Fryderyka Nietzschego (Michalski Krzysztof)
Wszystkowiersze (Miłobędzka Krystyna)
Orfeusz i Eurydyka (Miłosz Czesław)
To (Miłosz Czesław)
Baltazar: Autobiografia (Mrożek Sławomir) - czytałam, ocena: 5
Miłość na Krymie: Komedia tragiczna w trzech aktach (Mrożek Sławomir)
Polskie miłości (Mularczyk Andrzej)
Traktat o łuskaniu fasoli (Myśliwski Wiesław) - ocena: 5
Widnokrąg (Myśliwski Wiesław)
Powidoki: Chłopcy z tamtych lat (Nowakowski Marek (1935-2014))
Oksana (Odojewski Włodzimierz)
Cygan to Cygan (Ostałowska Lidia)
Pensjonat (Paziński Piotr)
Drugi dziennik: 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013 (Pilch Jerzy) - słuchałam fragmentów w Dwójce, na prawdę niezłe, chyba się skuszę
Pod Mocnym Aniołem (Pilch Jerzy)
Cień (Polkowski Jan)
Ludzka rzecz (Potoroczyn Paweł) - całkiem nowa rzecz, opinie niezłe, Konwicki chwali
Baśń zimowa: Esej o starości (Przybylski Ryszard)
Cień jaskółki: Esej o myślach Chopina (Przybylski Ryszard) - czytałam, ocena: 4, ale raczej mi styl Przybylskiego nie pasuje
Iwaszkiewicz: Pisarz po katastrofie (Radziwon Marek)
Kartoteka rozrzucona (Różewicz Tadeusz)
Matka odchodzi (Różewicz Tadeusz)
Płaskorzeźba (Różewicz Tadeusz)
Dwanaście stacji: Poemat (Różycki Tomasz)
Śmierć czeskiego psa (Rudnicki Janusz)
Stankiewicz; Powrót (Rylski Eustachy) - pierwsze wydanie w 1984, chyba się w Dwójce pomylili
Wieszanie (Rymkiewicz Jarosław Marek) - czytałam, ocena: 4,5
Czarny ptasior (Siedlecka Joanna) - nie wiem, po biografii Herberta jestem mocno zrażona
Sezon na Helu (Sosnowski Andrzej (ur. 1959))
Miedzianka: Historia znikania (Springer Filip) - Springer tak, ale czy na pewno Miedzianka?
Ukraiński kochanek (Srokowski Stanisław (ur. 1936))
Rondo de Gaulle'a (Stanisławska Olga)
Dukla (Stasiuk Andrzej)
Lawina i kamienie: Pisarze wobec komunizmu (Bikont Anna, Szczęsna Joanna)
Gottland (Szczygieł Mariusz) - czytałam, ocena: 6
Czarny ogród (Szejnert Małgorzata) - czytałam, ocena: 4
Gorzkie prowincje (Szuber Janusz)
Chwila (Szymborska Wisława) - czytałam: ocena: 6
Koniec i początek (Szymborska Wisława) - czytałam, ocena: 6
Zimne kraje: Wiersze 1980-1990 (Świetlicki Marcin)
Historia filozofii po góralsku (Tischner Józef) - w końcu muszę to przeczytać
Młodzieniec o wzorowych obyczajach (Tkaczyszyn-Dycki Eugeniusz)
Jakbyś kamień jadła (Tochman Wojciech) - czytałam, ocena: 5
Prawiek i inne czasy (Tokarczuk Olga) - próbowałam kiedyś, nie dałam rady (to jest trzecia książka wprowadzona do katalogu Biblionetki!)
Panna Nikt (Tryzna Tomek)
Sny i kamienie (Tulli Magdalena)
Oskarżona: Wiera Gran (Tuszyńska Agata) - czytałam, ocena: 4
Oda na dzień św. Cecylii (Wencel Wojciech)
Czas niedokonany (Wildstein Bronisław) - chyba mam ochotę przeczytać
Lubiewo (Witkowski Michał (ur. 1975))
Gulasz z turula (Varga Krzysztof) - czytałam, ocena: 5

Użytkownik: Rbit 06.03.2014 08:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Cóż, dotąd przeczytałem tylko dziewięć z wymienionych pozycji, czyli znacznie mniej, niż Ty - "czytająca bardzo mało nowości" :) Na dodatek większość z nich oceniłem nisko.

Na liście brakuje mi wielu książek, szczególnie Janusza Krasińskiego, Marka Huberatha czy Wita Szostaka.

Ostatni wiejscy muzykanci: Ludzie, obyczaje, muzyka (Bieńkowski Andrzej) od dawna mam w schowku. W jednym z wywiadów Wit Szostak wskazywał Bieńkowskiego jako inspiratora zafascynowania przemijaniem kultury wiejskiej, a co za tym idzie osobę, która przyczyniła się do powstania "Oberków do końca świata". Bieńkowski jest przy tym ciekawym gawędziarzem, czego przykład można znaleźć w filmikach z cyklu "Muzyka odnaleziona" (link do pierwszego z nich: http://ninateka.pl/film/muzyka-odnaleziona-odc-1-mazurki )

Użytkownik: Monika.W 06.03.2014 09:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Cóż, dotąd przeczytałem t... | Rbit
Janusz Krasiński jest - pierwsza książka z cyklu. Już kiedyś o niej słyszałam, potem zapomniałam. A dzięki liście - przypomniałam sobie.
Braków jest pewnie więcej. Każda taka lista będzie mocno subiektywna, każdy zrobiłby swoją inną. Zresztą - może Biblionetka zrobiłaby mały plebiscyt z okazji 25lecia III RP?
Mnie się lista podoba o tyle, że dzięki przeczytam kilka książek, o których istnieniu nie miałam pojęcia. A plan i porządek jest wskazany, w czytanie też:) Bo jak zarzucam plany i zaczynam czytać chaotycznie - to kończy się na ogół marnie.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.03.2014 09:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Po pierwszym przejrzeniu stwierdziłam, że czytałam 28. Ale w rzeczywistości więcej, bo:
- wiersze Szymborskiej z tomu "Koniec i początek" czytałam osobno, przy różnych okazjach, choć samego tomiku w sensie fizycznym nie miałam w ręce (ale właśnie zrobiłam go sobie, przepisując poszczególne wiersze do jednego pliku. I konsekwentnie wstawiłam ocenę, bo przy przepisywaniu, było nie było, czytałam raz jeszcze :-)
- wiersze Barańczaka z "Chirurgicznej precyzji" mam zaliczone w ramach innego tomu - "Wiersze zebrane"
- reportaże Szczygła z "Gottlandu" czytałam każdy osobno w "Dużym Formacie" (chyba to były wszystkie wchodzące w skład książki, ale nie mam pewności, więc nie oceniałam całej)
- "Tryptyk rzymski" też czytałam, nie wiem, dlaczego nie oceniłam - chyba muszę wyciągnąć z szafy i sprawdzić
- "Kapuściński non-fiction" czytałam i nie oceniłam, bo nie potrafię - żadna ocena nie jest adekwatna do moich odczuć, a trudno wstawiać średnią z 5 za technikę pisania i 1 za wzbudzone emocje.
Raczej na pewno nie przeczytam Dukaja (próbowałam, nie moja bajka, mało jest rzeczy, które aż tak mi nie podchodzą), Masłowskiej (to samo, choć z innego powodu), Świetlickiego (j.w.), Rudnickiego (j.w.), Wildsteina (j.w.), Witkowskiego (j.w.).
Na pewno przeczytam biografię Nałkowskiej, "Lwy z mojego podwórka" Newerlego i "Drugi dziennik" Pilcha.
Polecam: "Miłosz - biografia", "Twarz Tuwima", "Uchodźców", "Miedziankę", "Sny i kamienie".
I chyba sobie zrobię własną listę, bo wg mnie nieco tytułów tu brakuje.
Użytkownik: Monika.W 06.03.2014 20:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Po pierwszym przejrzeniu ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Koniecznie zrób taką listę. 25 lat IIIRP to dobry moment na podsumowania. Na przykład - jak wygląda literatura IIIRP na tle tej IIRP? Skamandrytów nie mieliśmy, ale czy było słabo? Ja się nie czuję specjalistą od literatury współczesnej w ogóle, więc nawet trudno mi się wypowiadać o brakach listy.
Choć zgadzam się, że Szostak na pewno powinien na niej być. Zaskoczyła mnie np. wielka ilość biografii - sama pewnie w ogóle nie typowałabym tego typu książek. I czemu np. nie ma dzienników, które wyszły w tych latach - Iwaszkiewicza czy Mrożka? Pewnie można tak długo wymieniać.
A o Rudnickim coś napisz proszę, bo ja w ogóle nie kojarzę, a skoro zdecydowanie "nie", to musisz mieć wyrobione stanowisko.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.03.2014 21:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniecznie zrób taką list... | Monika.W
Całej książki Rudnickiego ani jednej nie czytałam, natomiast od jakiegoś czasu trafiam na jego teksty w prasie - w "GW" i "Książkach" - i tak mi strasznie styl i konwencja nie odpowiada, że nic dłuższego raczej nie zmogę. Jedną książkę mam w schowku, ale wrzuciłam ją na podstawie recenzji skądś - może z "Polityki?" - zanim się zapoznałam z tymi artykułami.
Szostaka z kolei ja jeszcze nie tknęłam, choć widzę, że ma wysokie notowania; mam w planach, może nie na już, ale na pewno mam.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.03.2014 22:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniecznie zrób taką list... | Monika.W
Brak dzienników wydanych po 30 czy 50 latach od ich powstania tłumaczyłabym chyba założeniem, że miała to być literatura powstała w III RP. A szkoda.

Na mojej liście na pewno znalazłyby się (w kolejności alfabetycznej wg autorów).

Taniec z ziemią: Wiersze najnowsze z lat 2001-2006 (Baran Józef)
Społeczeństwo w stanie oblężenia (Bauman Zygmunt)
Złoty pelikan (Chwin Stefan (pseud. Lars Max))
Lala (Dehnel Jacek)
Miłosz: Biografia (Franaszek Andrzej)
Dziennik na nowy wiek (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk))
Martwa natura z wędzidłem (Herbert Zbigniew)
Heban (Kapuściński Ryszard)
Szachinszach (Kapuściński Ryszard)
Lapidarium (Kapuściński Ryszard) (i następne też)
Mini wykłady o maxi sprawach jak: O władzy, o sławie, o równości, o kłamstwie, o tolerancji, o podróżach, o cnocie, o odpowiedzialności zbiorowej, o kole fortuny, o wielkiej zdradzie i inne (Kołakowski Leszek)
Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej (antologia; Łopieńska Barbara, Janion Maria, Turowicz Jerzy i inni)
Traktat o łuskaniu fasoli (Myśliwski Wiesław)
Sentymenty (Osiecka Agnieszka)
Narty Ojca Świętego (Pilch Jerzy)
Wyjście (Różewicz Tadeusz)
Wiedźmin: Saga o wiedźminie (całość)
Fado (Stasiuk Andrzej)
Czarny ogród (Szejnert Małgorzata)
Dwukropek (Szymborska Wisława)
Koniec i początek (Szymborska Wisława)
Poczwarka (Terakowska Dorota)
Bieguni (Tokarczuk Olga)
Zamieszkać w Bibliotece (Tomkowski Jan)
Między Panem a Plebanem (Żakowski Jacek, Michnik Adam, Tischner Józef)
Użytkownik: Monika.W 09.03.2014 10:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Brak dzienników wydanych ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Skoro Martwa natura spełnia warunki (III RP), to rzeczywiście skandal, że nie ma na liście. Eseje Herberta o sztuce są wspaniałe i genialne, na pewno w pierwszej 5 esejów, które czytałam.
Ale cóż - lista Dwójki mocno dyskusyjna jest. Jak pewnie każda taka lista. To takie subiektywne. Z twojej listy na pewno nie umieściłabym na liście Biegunów, które mnie wynudziły i znużyły. Taka książka na siłę sklejana i bez celu. Tak ją odebrałam.
Ale pewne pozycje z listy Dwójki na pewno przeczytam, tak w celu lepszego zapoznania się z literaturą III RP. A z Twojej listy czytałam około 80%. I na pewno chcę przeczytać biografię Franaszka, tylko to taka cegła, że odkładam wciąż na bok.
Użytkownik: Monika.W 26.05.2014 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Pierwszą książką z listy na 25lecie III RP jest Eine kleine (Liskowacki Artur Daniel). Powieść o Niemcach w Szczecinie, a właściwie - o Szczecinie z XXlecia, czasów II wojny i tych 10 lat po wojnie, zanim ich wszystkich ostatecznie nie wyrzucono. Od strony faktograficznej - ciekawe dla mnie wiadomości o losach samego Szczecina, który "zmieniał" właścicieli jakiś czas od 1945 roku, a tylko Rosjanie byli elementem stałym. Jako powieść - lektura trudna. Brak jakiejkolwiek ciągłości, wciąż zmieniamy bohaterów, czasy, punkty widzenia. Żadnych dialogów, bardziej strumienie świadomości.
Ale całość niezła. 5 nie dałam, bo jednak aż tak mnie nie interesują losy Niemców w niemieckim Szczecinie (no i te strumienie...). Oczekiwałam, że będzie więcej o tym, jak się tam Polska instalowała. Tymczasem książka jest tylko o Niemcach. To nie zarzut, bo Szczecin był miastem czysto niemieckim. Ale więcej wniosłaby książka o krzyżowaniu się losów i historii.
Użytkownik: Rbit 04.06.2014 20:29 napisał(a):
Są wyniki:

Muszę przyznać, że zaskakuje trzecie miejsce. Magdalena Grochowska jest dla mnie postacią zupełnie nieznaną. Trzeba będzie to zmienić. Tym bardziej, że fragment o Dejmku czytany dziś w Dwójce był całkiem, całkiem.
Użytkownik: Monika.W 06.06.2014 15:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Wklejam tutaj, żeby było ... | agnesines
Dla mnie zaskoczeniem miejsca 2 - 5. O pozycjach 2 - 5 nie słyszałam. Zaś Madame Libery jest według mnie przereklamowana. To nie jest zła książka, ale ja bym jej nawet w pierwszej setce nie umieściła, a co dopiero w ścisłym finale.
Użytkownik: Firmin 06.06.2014 17:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mnie zaskoczeniem mie... | Monika.W
Zainteresowała mnie książka Ludzka rzecz (Potoroczyn Paweł). Jest już w schowku :)
Poszperałam trochę i znalazłam taki artykuł:
Użytkownik: Monika.W 03.08.2014 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Zainteresowała mnie książ... | Firmin
I kupiłam dziś Potoroczyna. Wygląda ciekawie. Mam za sobą kilkanaście stron.
Użytkownik: Monika.W 22.09.2015 09:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Wklejam tutaj, żeby było ... | agnesines
Z pierwsze 10 został mi już tylko Myśliwski i Wencel. Ale Wencel to wiersze i nie wiem, czy chcę. Myśliwski - pewnie się doczeka. Choć po przeczytaniu 2 jego powieści wydaje mi się, że były takie same. I to mnie lekko zniechęciło do czytania kolejnej. Choć obie przeczytane były dobre.
Użytkownik: Monika.W 13.09.2014 23:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Kolejną przeczytaną z listy 100 jest Ludzka rzecz (Potoroczyn Paweł) - ścisła czołówka, niezłe opinie. Rzecz nierówna. Chwilami zachwyt, czasami zniechęcenie i niesmak. Wynikowo dałam 4+. Książkę zdecydowanie warto przeczytać, ale na pewno nie zasługuje na pierwszą 10 listy.

Następny będzie Ukraiński kochanek.
Użytkownik: Monika.W 16.09.2014 09:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Przeczytałam książkę z pozycji 9 listy laureatów - Ukraiński kochanek (Srokowski Stanisław (ur. 1936)).
To kolejny dowód, żeby absolutnie nie ufać plebiscytom. Książka jest po prostu słaba. Autor chciał pokazać kresy i ich losy. Ale nie można do jednego worka wrzucić wszystkiego. Zamiar chlubny, wykonanie fatalne. Postacie są płaskie i nijakie, w formie wydumanych dialogów mamy włożoną publicystkę czy historię. Z całą pewnością nie jest to pozycja, która zasługuje na miejsce na liście 100 najlepszych książek, a co dopiero na miejsce 9.
Użytkownik: Monika.W 12.01.2015 17:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Miejsce 9 z listy laureatów - Lód (Dukaj Jacek).
Z całą pewnością Dukaj powinien znaleźć się na liście. I chyba rzeczywiście z Lodem. Rzecz niesamowita. Dukaj - jak to on - stworzył nie tylko świat przedstawiony, ale także język, historię, a nawet fizykę czy filozofię historii. Książka trudna, męcząca, czasami irytująca - a jednocześnie nie można się oderwać, nie ma się ochoty rzucić w kąt, czy nawet na jakiś czas porzucić. Nie znoszę mrozu i ciemności, nie polubiłam żadnego z bohaterów, irytowały mnie wulgarność i okrucieństwo, nie interesowała mnie akcja - a mimo to czytałam i czytałam, pożerając te ponad 1000 stron. Dla historiozofii, dla czarnej fizyki (z której nic nie rozumiałam, ale która mnie fascynuje), dla lutych.
Użytkownik: Monika.W 20.02.2015 08:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Kolejna pozycja, miejsce 7: Witkacego portret wielokrotny (Degler Janusz).
Nie przepadam za biografami. Ta mi się spodobała. Może dlatego, że jest tyko wycinkiem - opowiada o czasach od powrotu Witkacego z Rosji do śmierci. Choć z drugiej strony, opowiada właśnie o latach najważniejszych. Degler jest z pewnością wielkim znawcą Witkacego, takim globalnym (a nie rzemieślnikiem, który pisze biografie na zamówienie). I to widać w tej biografii. Przedstawia i człowieka, i twórcę i jego twórczość. Ogromnie ciekawym człowiekiem był Witkacy - alkoholik, erotoman, narkoman. Ale w tym wszystkim była jakaś niewytłumaczalna klasa, to po prostu wizja życia była, zwłaszcza eksperymenty z narkotykami.
Użytkownik: Monika.W 08.03.2015 09:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Systematycznie wczytuję pierwszą dziesiątkę. W marcu - Wytrąceni z milczenia (Grochowska Magdalena). Na liście pozycja 3.
Książka nie jest zła, ale żeby aż 3 książka 25lecia?
Opowieści o ludziach teatru (głównie), nauki, działaczach opozycyjnych. Miałam wrażenie, że w większości przypadków za dużo tłumaczenia, dlaczego poszli na kompromis z władzą, ten wątek ciągle się przewijał. A za mało trochę o ich wielkości. Jakiś kompleks całego środowiska? Pewnie tak. Ale pomimo tego warto przeczytać Grochowską, ładnie wspomina ciekawych ludzi.

Użytkownik: Pok 08.03.2015 10:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Na liście zdecydowanie brakuje "Wiedźmina". To bardzo poważne uchybienie jak dla mnie.
Użytkownik: Dzióbek 13.04.2015 09:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Bardzo zaskakująca lista. O niektórych z tych książek nie słyszałam, a nie tak łatwo mnie zaskoczyć. Spodziewam się, że wszystkie są warte poznania. Do tej pory przeczytałam 20 i wszyściuteńkie były bardzo dobre / świetne.

Widać, że plebiscyt przeprowadziła Dwójka - stąd tak dużo poezji i eseistyki. Jest to więc lista mocno intelektualna i elitarna, tak jak rozgłośnia i jej słuchacze. I to mnie bardzo cieszy, bo dobrze jest czerpać od najlepszych.
Użytkownik: Monika.W 22.09.2015 09:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwójka prowadzi plebiscyt... | Monika.W
Kolejna z listy laureatów, 10 na liście - Matka odchodzi (Różewicz Tadeusz).
Bardzo ładna rzecz, nostalgiczna, pełna przemyśleń i zagubienia. O matce, ale także o Polsce.
Pytanie, czy to na pewno Różewicz, czy też Różewicz i spółka - w końcu teksty matki i braci stanowią istotną część. Ale warta czytania.