Dodany: 28.02.2014 22:39|Autor:

Książka: Alterland
Wolski Marcin
Notę wprowadził(a): margines

„Mariaż satyry z fantastyką rzadko bywa tak udany jak u Wolskiego – śmiejemy się nie z jednego czy drugiego głupca, ale z głupoty jako takiej”.

Rafał Ziemkiewicz

Nieudany (lub udany) zamach na Hitlera 20 lipca 1944 staje się zwrotnicą historii - od niego zależy, czy u progu III tysiąclecia staniemy się obywatelami Autonomicznej Republiki Priwislinii w Socjalistycznej Europie Republik Sowieckich, lokalnego mocarstwa, czy też...

W powieści Marcina Wolskiego autentyczne postacie - gubernator Frank, Goebbels, Beria - występują obok bohaterów fikcyjnych, wydarzenia historyczne stają się pretekstem dla wątków (na szczęście?) niemających z historią nic wspólnego. Realia i surrealia splatają się w sugestywny obraz Warszawy, w której przyszło żyć trzem generacjom bohaterów książki.

Autor kreśli z rozmachem alternatywny obraz świata - groteskowy, śmieszny i przerażający.

Marcin Wolski (ur. 1947) - pisarz, dziennikarz, satyryk, autor audycji radiowych, telewizyjnych oraz kabaretów. Autor przeszło trzydziestu powieści, m.in. „Agent dołu” (1988), „Pies w studni” (1999), „Krawędź snu” (2000), a także zbiorów opowiadań, wierszy i tekstów satyrycznych: „Co nam zostało z tych wad” (1971), „Antybaśnie” (1991), „Kabaret nadredaktora” (2001).

[W.A.B., 2003]