Dodany: 28.02.2014 20:12|Autor: Sylwia_

Konkurs! "Zatańcz ze mną ostatni walc" Zeldy Fitzgerald

mark
Do wygrania pierwsze polskie wydanie słynnej powieści Zeldy Fitzgerald "Zatańcz ze mną ostatni walc".

Łagodnie rzecz ujmując Francis Scott Fitzgerald nie był zachwycony powieścią żony. Według autora "Wielkiego Gatsby’ego" Zelda zamieściła w niej zbyt dużo wątków autobiograficznych, poza tym (przed wszystkim?) napisała powieść w sześć tygodni podczas leczenia w szpitalu w Baltimore (była to terapia zalecona przez jednego z lekarzy), a Scott Fitzgerald od lat pracował nad powieścią opisującą podobne wydarzenia. "Czuła jest noc" ("Tender Is the Night"), opowiadająca historię rozpadającego się małżeństwa, w którym żona (podobnie jak Zelda Fitzgerald) choruje na schizofrenię ukazała się 1934 r., w dwa lata po "Zatańcz ze mną ostatni walc" ("Save Me the Waltz"). 1934 rok to również data rozstania się Zeldy i Scotta.

mark Debiut literacki żony słynnego pisarza zyskał uznanie dopiero po latach. Biografowie porównują "Zatańcz..." do "Czuła jest noc", szukają informacji o życiu Scotta Fitzgeralda, a krytycy podkreślają, że nawet bez odniesień do słynnego męża i jego powieści "Zatańcz ze mną ostatni walc" jest niezwykłą i poruszającą książką.

Zelda Fitzgerald zginęła 1948 roku, w wieku 47 lat w wyniku pożaru w szpitalu Highland Mental Hospital w Asheville.

Źródło: Wikipedia

Zapraszamy do konkursu, link TUTAJ.
Użytkownik: zostroja85 02.03.2014 18:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Do wygrania pi... | Sylwia_
Polecam, świetna powieść!
Użytkownik: Sylwia_ 04.03.2014 20:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam, świetna powieść! | zostroja85
Jeśli powieść Ci się spodobała, to może masz ochotę przeczytać "Z. Powieść o Zeldzie Fitzgerald". Nie czytałam, ale jako uzupełnienie "Zatańcz ze mną..." wydaje się dobrą lekturą. Raczej w lekkiej formie (wydawnictwo Amber).

Z okładki:

"W roku 1918 piękna i beztroska siedemnastoletnia Zelda Sayre spotyka porucznika Francisa Scotta Fitzgeralda. Lekkomyślny młodzieniec bez pieniędzy, za to z aspiracjami, by zostać słynnym pisarzem, nie jest odpowiednim kandydatem do ręki młodej damy z Południa. Lecz gdy w 1920 roku jego pierwsza powieść odnosi sukces – i wywołuje skandal – biorą ślub.

Zelda rozpoczyna życie jakże inne od tego, jakie znała – wśród literackich elit Nowego Jorku i Paryża epoki jazzu i „straconego pokolenia”. Lecz ich małżeństwo okazuje się niełatwym związkiem. Zelda pozostaje w cieniu swojego sławnego – a czasem niesławnego – męża i rozpaczliwie walczy, żeby zaznaczyć swoje miejsce w jego świecie. A jednak ich uczucie trwa – przez rozstania i powroty, okrutną chorobę psychiczną, aż po tragiczny koniec. I dowodzi, jak wielka jest siła miłości..."