Dodany: 25.02.2014 22:04|Autor:

Książka: Czas żniw
Shannon Samantha
Notę wprowadził(a): margines

„Ludzkość staje w obliczu inwazji obcej rasy – nie z kosmosu, lecz z Zaświatów. Powieść Shannon to odważny debiut, imponujący staranną konstrukcją świata”.
Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”

„Wooo, naprawdę nie wierzę, że to debiut! Świetna, naprawdę dojrzała lektura ze znakomicie dobranym do treści tytułem. Wykosi Was!”
Jakub Ćwiek

„»Matrix« spotyka »Doktora Who«. Dystopijna rzeczywistość wzbudza niepokój, ale jednocześnie trudno się od powieści Shannon oderwać i nie czekać na dalszy ciąg”.
Dawid Rydzek, Hatak.pl

„Takiej wizji nie powstydziłby się nawet Orwell; najgroźniejsza z możliwych i zarazem najokrutniejsza, bo pokazująca, że nasze dusze i umysły nie będą wolne od manipulacji. Odważne, brawurowe i przerażające!”
Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem

„Po lekturze »Czasu Żniw« czuję niedosyt, chcę więcej. A wciąż utrzymujący się głód lektury, pomimo jego częściowego zaspokojenia, jest wyznacznikiem poziomu danej powieści. W przypadku książki Shannon poziom ten jest niesamowicie wysoki”.
Karolina Kurando, Books – Silence

Samantha Shannon urodziła się w zachodnim Londynie w 1991 roku. Zaczęła pisać już w wieku piętnastu lat. W 2013 roku ukończyła studia literaturoznawcze na uniwersytecie w Oksfordzie. W 2012 roku została zakwalifikowana do nagrody The Young Star. „Czas Żniw”, jej debiutancka powieść, a jednocześnie pierwsza część siedmiotomowego cyklu, został sprzedany do 21 krajów. The Imaginarium Studios zakupiło prawa filmowe jeszcze przed premierą książki.

„Piekielnie inteligenta fantastyka i zupełnie niezwykła historia miłosna. »Czas Żniw« to jedna z książek, które poruszają, dają do myślenia i zostają w człowieku na bardzo długo”.
Joanna Mika-Orządała

„Porywająca książka. Samantha Shannon stworzyła niezwykle bogaty świat, wypełniony cudami. I grozą”.
Łukasz Orbitowski

„Shannon ustawiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Jeśli wszystkie tomy będą trzymały ten poziom, seria ma szansę dorównać popularnością najlepiej sprzedającym się cyklom na świecie”.
Myrkul – Lubimyczytać.pl

Rok 2059. Dziewiętnastoletnia Paige Mahoney pracuje w kryminalnym podziemiu Sajonu Londyn. Jej szefem jest Jaxon Hall, na którego zlecenie pozyskuje informacje, włamując się do ludzkich umysłów. Paige jest sennym wędrowcem i w świecie, w którym żyje, zdradą jest już sam fakt, że oddycha.

Pewnego dnia jej życie zmienia się na zawsze. Na skutek fatalnego splotu okoliczności zostaje przetransportowana do Oksfordu – tajemniczej kolonii karnej, której istnienie od dwustu lat utrzymywane jest w tajemnicy. Kontrolę nad nią sprawuje potężna, pochodząca z innego świata rasa Refaitów. Paige trafia pod protektorat tajemniczego Naczelnika – staje się on jej panem i trenerem, jej naturalnym wrogiem. Jeśli Paige chce odzyskać wolność, musi poddać się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć.

„Czas Żniw” jest dziełem wyjątkowym. Samantha Shannon to młoda pisarka o ogromnych ambicjach i imponującej wyobraźni, która w swej debiutanckiej powieści stworzyła niezwykle sugestywną i inteligentnie skonstruowaną wizję świata.

[Sine Qua Non, 2013]