Dodany: 20.02.2014 10:27|Autor:

Książka: Ceramika ludowa Kielecczyzny: Formy i zdobienia
Gawlik Leszek
Notę wprowadził(a): parilicium

1 osoba poleca ten tekst.

nota wydawcy


Na terenach położonych w widłach rzek Wisły i Pilicy rzemiosło garncarskie rozwinęło się dzięki występowaniu zasobnych złóż gliny. W wieku XIX Kielecczyzna należała do regionów o świetnie funkcjonującym garncarstwie, gdzie działało ponad pięćdziesiąt dużych ośrodków tego rzemiosła.

Współcześnie ludowe garncarstwo zanika, a wraz z nim bogata wiedza na temat form i zdobnictwa naczyń glinianych. Na terenie województwa świętokrzyskiego w ostatnich działających ośrodkach pracują jeszcze mistrzowie potrafiący "wytoczyć" tradycyjną ceramikę użytkową. Twórcy starali się odtworzyć i zachować dawne formy, kształty, kolorystykę i zdobnictwo.

Niniejszy wzornik dawnej ceramiki ludowej stworzyli artyści ludowi z działających ośrodków garncarskich: Henryk Rokita i Jarosław Rodak z Rędocina oraz Paweł Pilecki z Ostrowca Świętokrzyskiego. Plonem tak pomyślanego przedsięwzięcia stało się wykonanie ponad 280 różnorodnych naczyń użytkowych oraz drobnych form ceramicznych, takich jak: kropielniczki, krzyżyki, pasyjki, gliniane gwizdki i instrumenty ludowe.

[Muzeum Wsi Kieleckiej, 2008]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 358
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: