Dodany: 19.02.2014 15:55|Autor: agnesines

Czytatnik: Targowisko różności

Adaptacje filmowe książek 2014

1. Akademia wampirów (Mead Richelle) — tytuł filmu „Akademia wampirów” („Vampire Academy”), reż. Mark Waters, muz. Rolfe Kent, w rolach głównych Zoey Deutch, Lucy Fry, Danila Kozlovsky (premiera światowa i polska 2014),

2. Biegnij chłopcze, biegnij (Orlev Uri (właśc. Orłowski Jerzy Henryk)) — tytuł filmu „Biegnij, chłopcze, biegnij” („Lauf, Junge, lauf”), reż. Pepe Danquart, muz. Stéphane Moucha, w rolach głównych Andrzej Tkacz i Kamil Tkacz, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka (premiera światowa 2013, polska 2014),

3. Brudny szmal (Lehane Dennis)— tytuł filmu „Brudny szmal”, reż. Michael R. Roskam, muz. Raf Keunen, Marco Beltrami, w rolach głównych Tom Hardy, Noomi Rapace, James Gandolfini (premiera światowa 2014),

4. Dawca (Lowry Lois (Lowry Lois Ann)) — tytuł filmu „Dawca Pamięci” („The Giver”), reż. Phillip Noyce, muz. Marco Beltrami, w rolach głównych Jeff Bridges, Brenton Thwaites, Alexander Skarsgård, Katie Holmes, Meryl Streep (premiera światowa i polska 2014),

5. Długa droga w dół (Hornby Nick) — tytuł filmu „Nauka spadania” („A Long Way Down”), reż. Pascal Chaumeil, muz. Dario Marianelli, w rolach głównych Pierce Brosnan, Toni Collette, Aaron Paul (premiera światowa i polska 2014),

6. Długi wrześniowy weekend (Maynard Joyce) — tytuł filmu „Długi wrześniowy weekend” („Labor Day”), reż. Jason Reitman, muz. Rolfe Kent, w rolach głównych Kate Winslet, Tobey Maguire, Josh Brolin (premiera światowa 2013, polska DVD 2014),

7. Droga do zapomnienia (Lomax Eric) — tytuł filmu „Droga do zapomnienia” („The Railway Man”), reż. Jonathan Teplitzky, muz. David Hirschfelder, w rolach głównych Colin Firth, Nicole Kidman, Jeremy Irvine (premiera światowa 2013, polska 2014),

8. Grace, księżna Monako (Robinson Jeffrey) — tytuł filmu „Grace księżna Monako” („Grace of Monaco”), reż. Olivier Dahan, w rolach głównych Nicole Kidman, Milo Ventimiglia, Tim Roth (premiera światowa i polska 2014),

9. Gwiazd naszych wina (Green John) — tytuł filmu „Gwiazd naszych wina” („The Fault in Our Stars”), reż. Josh Boone, w rolach głównych Shailene Woodley, Ansel Elgort, Laura Dern (premiera światowa i polska 2014),

10. Hobbit czyli Tam i z powrotem (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) — tytuł filmu „Hobbit: Tam i z powrotem” („The Hobbit: There and Back Again”), reż. Peter Jackson, muz. Howard Shore, w rolach głównych Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage (premiera światowa i polska 2014),

11. Jeśli zostanę (Forman Gayle) — tytuł filmu „Zostań, jeśli kochasz” („If I Stay”), reż. R.J. Cutler, w rolach głównych Chloë Grace Moretz, Mireille Enos, Jamie Blackley (premiera światowa i polska 2014);

12. Kamienie na szaniec (Kamiński Aleksander (pseud. Górecki Juliusz)) — tytuł filmu „Kamienie na szaniec”, reż. Robert Gliński, muz. Łukasz Targosz, w rolach głównych Tomasz Ziątek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki (premiera światowa i polska 2014),

13. Kiedy umieram (Faulkner William) — tytuł filmu „Kiedy umieram” („As I Lay Dying”), reż. James Franco, muz. Tim O'Keefe, w rolach głównych James Franco, Tim Blake Nelson, Jim Parrack (premiera światowa 2013, polska 2014),

14. Krocząc wśród cieni (Block Lawrence) — tytuł filmu „Krocząc wśród cieni” („A Walk Among the Tombstones”), reż. Scott Frank, muz. Carlos Rafael Rivera, w rolach głównych Liam Neeson, Dan Stevens, Dan Stevens (premiera światowa i polska 2014),

15. Medicus (Gordon Noah) — tytuł filmu „Medicus” („The Physician”), reż. Philipp Stölzl, w rolach głównych Tom Payne, Stellan Skarsgård, Olivier Martinez (premiera światowa 2013, polska 2014),

16. Miłość bez granic (Spencer Scott (pseud. Novak Chase)) — tytuł filmu „Miłość bez końca” („Endless Love”), reż. Shana Feste, muz. Christophe Beck, w rolach głównych Alex Pettyfer, Gabriella Wilde, Bruce Greenwood (premiera światowa i polska 2014),

17. Mroczna Phoenix (Byrne John, Claremont Chris, Austin Terry) — tytuł filmu „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” („X-Men: Days of Future Past”), reż. Bryan Singer, muz. John Ottman, w rolach głównych James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Hugh Jackman (premiera światowa i polska 2014),

18. Na końcu tęczy (Ahern Cecelia) — tytuł filmu „Love, Rosie", reż. Christian Ditter, muz. Ralf Wengenmayr, w rolach głównych Lily Collins, Sam Claflin, Christian Cooke (premiera światowa i polska 2014),

19. Na zawsze twoja (Zweig Stefan) — tytuł filmu „Na zawsze twoja” („A Promise”), reż. Patrice Leconte, muz. Gabriel Yared, w rolach głównych Rebecca Hall, Alan Rickman, Richard Madden (premiera światowa 2013, polska 2014),

20. Niebo istnieje... Naprawdę!: Niesamowita historia małego chłopca o wyprawie do nieba i z powrotem (Burpo Todd, Vincent Lynn) — tytuł filmu „Niebo istnieje… naprawdę” („Heaven is for Real”), reż. Randall Wallace, muz. Nick Glennie-Smith, w rolach głównych Greg Kinnear, Kelly Reilly, Connor Corum (premiera światowa i polska 2014),

21. Niezgodna (Roth Veronica) — tytuł filmu „Niezgodna” („Divergent”), reż. Neil Burger, w rolach głównych Shailene Woodley, Theo James, Ashley Judd (premiera światowa i polska 2014),

22. Ohyda (Welsh Irvine)

23. Pod Mocnym Aniołem (Pilch Jerzy) — tytuł filmu „Pod Mocnym Aniołem”, reż. Wojciech Smarzowski, muz. Mikołaj Trzaska, w rolach głównych Robert Więckiewicz, Julia Kijowska, Adam Woronowicz (premiera światowa i polska 2014),

24. Podróż na sto stóp (Morais Richard C.) — tytuł filmu „Podróż na sto stóp”, („The Hundred-Foot Journey”), reż. Lasse Hallström, w rolach głównych Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal (premiera światowa i polska 2014),

25. Przetrwałem Afganistan (Luttrell Marcus, Robinson Patrick) — tytuł filmu „Ocalony”, („Lone Survivor”), reż. Peter Berg, muz. Steve Jablonsky, Explosions in the Sky, w rolach głównych Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch (premiera światowa 2013, polska 2014),

26. Rogi (Hill Joe (właśc. King Joseph Hillstrom))

27. Sekretne życie Waltera Mitty (Thurber James) w zbiorze No tak, ale... (antologia; Baker Russell, Bemelmans Ludwig, Benchley Robert i inni) — tytuł filmu „Sekretne życie Waltera Mitty”, („The Secret Life of Walter Mitty”), reż. Ben Stiller, muz. Theodore Shapiro, w rolach głównych Ben Stiller, Kristen Wiig, Shirley MacLaine (premiera światowa 2013, polska 2014),

28. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (Jonasson Jonas) — tytuł filmu „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”, („Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann”), reż. Felix Herngren, muz. Matti Bye, w rolach głównych Robert Gustafsson, Iwar Wiklander, Iwar Wiklander (premiera światowa 2013, polska 2014),

29. Tajemnica Filomeny (Sixsmith Martin) — tytuł filmu „Tajemnica Filomeny” („Philomena”), reż. Stephen Frears, muz. Alexandre Desplat, w rolach głównych Judi Dench, Steve Coogan, Sophie Kennedy Clark (premiera światowa 2013, polska 2014),

30. Wakacje Mikołajka (Goscinny René) — tytuł filmu „Wakacje Mikołajka” („Les Vacances du petit Nicolas”), reż. Laurent Tirard, muz. Éric Neveux, w rolach głównych Mathéo Boisselier, Valérie Lemercier, Kad Merad (premiera światowa i polska 2014),

31. Więzień Labiryntu (Dashner James) — tytuł filmu „Więzień Labiryntu” („The Maze Runner”), reż. Wes Ball, muz. John Paesano, w rolach głównych Dylan O'Brien, Will Poulter, Thomas Brodie-Sangster (premiera światowa i polska 2014),

32. Zaginiona dziewczyna (Flynn Gillian) — tytuł filmu „Zaginiona dziewczyna” („Gone Girl”), reż. David Fincher, w rolach głównych Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris (premiera światowa i polska 2014),

33. Zanim zasnę (Watson S. J. (Watson Steven J.)) — tytuł filmu „Zanim zasnę” („Before I Go to Sleep”), reż. Rowan Joffé, w rolach głównych Nicole Kidman, Colin Firth, Mark Strong (premiera światowa i polska 2014);

34. Zbaw nas ode Złego (Sarchie Ralph, Collier Cool Lisa) — tytuł filmu „Zbaw nas ode złego” („Deliver Us from Evil”), reż. Scott Derrickson, muz. Christopher Young, w rolach głównych Eric Bana, Édgar Ramírez, Olivia Munn (premiera światowa i polska 2014),

35. Zimowa opowieść (Helprin Mark) — tytuł filmu „Zimowa opowieść” („Winter's Tale”), reż. Akiva Goldsman, muz. Hans Zimmer, Rupert Gregson-Williams, w rolach głównych Colin Farrell, Jessica Brown Findlay, Jennifer Connelly (premiera światowa i polska 2014),

36. Złodziejka książek (Zusak Markus) — tytuł filmu „Złodziejka książek” („The Book Thief”), reż. Brian Percival, muz. John Williams, w rolach głównych Geoffrey Rush, Emily Watson, Sophie Nélisse (premiera światowa 2013, polska 2014),

37. Zniewolony: 12 Years a Slave (Northup Solomon) — tytuł filmu „Zniewolony: 12 Years a Slave” („12 Years a Slave”), reż. Steve McQueen, muz. Hans Zimmer, w rolach głównych Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch (premiera światowa 2013, polska 2014),

Zobacz też: Adaptacje filmowe książek 2013