Dodany: 24.03.2009 21:16|Autor:

Książka: Zapisywacze ojcowskiej miłości
Viewegh Michal
Notę wprowadził(a): an ja

"Zapisywacze ojcowskiej miłości" to humoreska ukazująca zasadnicze wydarzenia z życia pewnej czeskiej rodziny, z perspektywy każdego z jej członków.

Michal Viewegh:

"Kiedy moja córka była mała, obiecywałem sobie czasem, że kiedyś napiszę dla niej książkę z bajkami. Co roku z najróżniejszych powodów to jednak przekładałem i zawsze zaczynałem pisać coś innego, jakoś ambitniejszego - jakby książki dla dorosłych bardziej się liczyły! Wreszcie tę szansę definitywnie zmarnowałem: dzisiaj moja córka ma prawie piętnaście lat, i bajek, ma się rozumieć, od dawna już nie czyta.

Kiedy jednak w zeszłym roku w Ameryce zacząłem pisać »Zapisywaczy ojcowskiej miłości«, zrozumiałem, że jeszcze nadejdzie czas na realizację tego dawnego postanowienia. Od córki dzielił mnie wtedy cały Ocean Atlantycki, a ja z każdym dniem uświadamiałem sobie, że te książkę piszę przede wszystkim dla niej.

Nie jest to jednak pierwotnie zamierzona książka z bajkami, a nawet podczas jej lektury może się czasem wydawać, że dla tak młodej dziewczyny jest całkiem nieodpowiednia. Wiem o tym. Musiałem się jednak podczas pisania kierować tym, co babcia powtarzała mi za każdym razem, kiedy planowałem kupić córce coś do ubrania: »Kup jej przynajmniej o dwa numery za duże, rozumiesz? W tym roku będzie dyndać, ale pal to licho! najważniejsze, że za rok będzie jak ulał«".

[Zysk i Spółka, 2007]