Dodany: 16.03.2009 14:02|Autor: Luck Carpenter

Państwo polskie ostatnich lat Chrobrego

Akcja powieści toczy się w ciągu kilku ostatnich lat panowania Bolesława Chrobrego. Minął już okres podbojów i zwycięskich wojen z Cesarstwem Niemieckim czy Rusią Kijowską. Państwo polskie wydaje się potęgą, lecz to tylko pozory. Otoczone jest wrogimi państwami, w większości pokonanymi i upokorzonymi przez polańskiego monarchę. Państwa owe tylko czekają, aby zadać odwetowy cios. Ponadto toczy się zaciekła rywalizacja pomiędzy książęcymi synami - młodszym Mieszkiem, przeznaczonym na następcę i odsuniętym od dziedziczenia starszym synem - Bezprymem. Sen z powiek spędza Bolesławowi problem następstwa. Pragnie także wzmocnić pozycję państwa na arenie międzynarodowej. W tym celu potrzebuje korony. Tu jednak napotyka na przeszkody ze strony cesarza niemieckiego. Monarcha uważający siebie za świeckiego zwierzchnika chrześcijaństwa zrobi wszystko, aby nie dopuścić do takiego wywyższenia polańskiego monarchy.

Na tym tle czytelnik poznaje burzliwe dzieje braci Andruszki i Jurgi Jaksów. Niegdyś bohaterscy woje księcia Bolesława wsławieni w wielu wojnach, za bandycki napad zostają przez władcę skazani na śmierć. Tylko cudem unikają śmierci dzięki wstawiennictwu pobożnej małżonki monarchy - księżnej Emnildy i jego kapelana, opata Arona. Przez długi czas uznani powszechnie za zmarłych muszą się ukrywać. Przychodzi szansa przebaczenia, za cenę jednak trudnej i niebezpiecznej misji. Muszą udać się z poselstwem do papieża w celu wyjednania korony królewskiej dla księcia Bolesława. Czy ich wyprawa zakończy się powodzeniem?

Powieść, choć może i nie jest najwybitniejszym dziełem naszego najpłodniejszego pisarza, mimo wszystko warta polecenia. Szybka, pełna dramaturgii i częstych zwrotów akcja, mimo nieścisłości historycznych czyni ją godną przeczytania.