Dodany: 11.12.2004 17:51|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

bez tytułu

"Baśnie i legendy" to książka, którą chyba niewielu czytelników przypisałoby Henrykowi Sienkiewiczowi. Sienkiewicz jest nam bardziej znany jako twórca książek o tematyce historycznej, książek pisanych "ku pokrzepieniu serc".

W książce "Baśnie i legendy" pojawiają się najmniej znane opowiadania Sienkiewicza. Są w tym utworze trzy części:

1. Z dawnych dziejów, z dalekich krajów.
Są to baśnie i legendy oparte na mitach greckich, egipskich, indyjskich oraz na Piśmie Świętym.
2. Polska dola i niedola.
Tu autor przedstawia polskie walki z najeźdźcami i z zaborcami.
3. Z krainy baśni.
To cztery krótkie opowiadania, w których pojawiają się miłość i dobro, którego brakuje na świecie.

W prawie każdym z tych opowiadań nawiązuje Henryk Sienkiewicz do sytuacji Polski, pzywołuje Ojczyznę poprzez skojarzenia. Polska pojawia się zwłaszcza w części drugiej, ale można polskie wątki znaleźć i w części pierwszej.

Henryk Sienkiewicz bardzo ciekawie wprowadził do swoich "Baśni..." kulturę i tradycję antyczną oraz tradycje i kulturę polską. Jako jeden z pierwszych pisarzy wprowadza w "Sabałowej bajce" gwarę góralską do literatury.

Same baśnie napisane są prostym językiem, typowym dla Sienkiewicza. Bardzo dobrze się czyta, opowiadania sa ładne. Niektóre są może troszkę nudne. Ogólnie jednak książka jest dobra.