Dodany: 11.03.2009 14:48|Autor: loki

Porażka

Autor już we wstępie zarzeka się, że będzie amerykańskocentrycznie. I jest. Wiadomo, że taka lista musi być subiektywna. I jest. Ale czemu do tego poziom uproszczeń jest tak duży, że książka ta jest na granicy przekłamań? A może na granicy ogólności dla dzieci i osób, które nic o temacie nie wiedzą, a chciałyby się dowiedzieć. Przekłamań i błędów, niestety, też jest w niej trochę.

Oddziały Waffen SS Polska nie powstały, bo Hitler byl obrażony na Polaków, braliśmy za to udział w lądowaniu w Normandii. Nie ma ani słowa o pozbawieniu Himmlera przez Hitlera wszystkich tytułów tuż przed śmiercią. Konferencje pokojowe są opisane jednym zdaniem w biogramach wszystkich najważniejszych uczestników. Nie ma biogramu Canarisa. Czasem jakieś ciekawe kwestie nie są w żaden sposób rozwinięte - np. czemu Marshalla nazywano zdrajcą. Jest informacja, że tak było, nie ma ani słowa, dlaczego. Już chyba lepiej poczytać sobie Wikipedię i podążać linkami.

Zaskakujące dla mnie tylko było, że tę książkę wydała Bellona we współpracy z "Mówią Wieki". Dotąd z reguły oznaczało to pozycje naprawdę wartościowe.