Dodany: 10.03.2009 20:09|Autor:

nota wydawcy


Profesor Zbigniew Religa mówi o swojej pracy, polityce, nałogach i chorobie.

Książka odsłania kulisy wielu trudnych decyzji jednego z najbardziej znanych kardiochirurgów w Europie. Zbigniew Religa po raz pierwszy mówi szczerze o życiu, wieloletniej walce z rakiem i nieuchronnej śmierci. Profesor opowiada o dramatycznych początkach kardiochirurgii w Polsce. Poznajemy kulisy pierwszego polskiego udanego przeszczepu serca – Profesor wyznaje, że przed wykonaniem swojej operacji w 1985 roku nigdy wcześniej nawet nie widział takiego zabiegu. Zbigniew Religa tłumaczy również swoje polityczne wybory, zdradza, w jaki sposób został namówiony do objęcia stanowiska w rządzie stworzonym przez PiS. Przedstawia również historię zatrzymanego przez CBA doktora Mirosława Garlickiego. Istotnym elementem książki są wypowiedzi osób, które znały Profesora w różnych okresach jego życia. To jedyne miejsce, gdzie obok siebie występują: Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa oraz Lech i Jarosław Kaczyńscy.

Część dochodu ze sprzedaży książki przeznaczona jest na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.


Zbigniew Religa (1938-2009). Nauczyciel co najmniej połowy kardiochirurgów w Polsce. Człowiek o życiorysie, który starczyłby do podziału na kilku ludzi: lekarz, autor pierwszego udanego przeszczepu serca, spiritus movens polskiego sztucznego serca, także polityk, kandydat na prezydenta, minister zdrowia. A do tego osoba o ogromnym sercu i pogodzie ducha. Naukowiec, który z motyką rzuca się na słońce i wbrew wszystkim przeszkodom realizuje postawione sobie cele – w bankrutującym PRL-u stworzył najbardziej znaną w kraju Klinikę Kardiochirurgiczną w Zabrzu.

Jan Osiecki (ur. 1977). Dziennikarz prasowy związany z "Newsweekiem" oraz branżowym dwutygodnikiem "Służba Zdrowia". Z wykształcenia socjolog – od 12 lat nieustająco dziwi się wszystkiemu, co widzi w Sejmie, i zadaje setki pytań politykom. Autor jednego z opiniotwórczych blogów o kuluarach polityki i sejmu www.osiecki.salon24.pl. Wobec rozmówców nigdy nie stosuje taryfy ulgowej.

[Prószyński i S-ka, 2009]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 712
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: