Dodany: 08.03.2009 22:31|Autor: Tybek

Książka: Przetrwać w Nowym Jorku
Carroll Jim

Pamiętnik ćpuna, nie koszykarza

Do przeczytania tej krótkiej powiastki zachęcił mnie jej oryginalny tytuł "The Basketball Diaries", bowiem spodziewałem się ujrzeć obraz amerykańskiego nastolatka, który musi walczyć z ciemnoskórymi, lepszymi od siebie zawodnikami na nowojorskich boiskach. Zamiast tego otrzymujemy obraz zagubionego dziecka, które chcąc jak najszybciej stać się dorosłym, staje się ostatecznie narkomanem i z każdą kolejną stroną popada w coraz większy nałóg.

Autor wydaje mi się lekko nielogiczny w swoim opowiadaniu. Sam grałem w koszykówkę i zastanawiałem się, jak chłopak, który wącha, wciąga i wreszcie szprycuje się prosto w żyły, jednocześnie gra z takim powodzeniem w - jak to autor opisuje - koszykówkę. Tym bardziej to wszystko zastanawiające, że nikt tych wszystkich "strzałów" nie zauważył?! Cóż, być może grał w sweatshircie, być może rzeczywiście przechodziło to jakoś niezauważalne, ale nie wierzę, że był tak dobrym zawodnikiem, jak opisuje, skoro tyle razy się upijał i ćpał... Jednym zdaniem, to jego chwalenie się, ile to on rzucił punktów i jaki jest dobry, wydaje mi się mocno przesadzone.

Reasumując, książka jest bardzo przeciętna. Raczej nie zachęcam do jej czytania. Lepiej pograć w kosza. :-)