Dodany: 09.12.2004 13:51|Autor: Agis

Książka: Podróż
Dygat Stanisław

1 osoba poleca ten tekst.

Wielkie Niespełnienie


Wydaje mi się, że warto odkurzyć tę zapomnianą już nieco powieść, bo jest to jedna z najlepszych współczesnych książek psychologicznych.

Pewien mężczyzna, podróżujący pociągiem, udaje się do wagonu restauracyjnego, by uniknąć samotności. Tam uwagę jego zwraca człowiek siedzący bez ruchu, nie przejawiający zainteresowania zamówioną przez siebie kawą i bułką. Mężczyzna decyduje się przysiąść do niego i resztę powieści wypełniają zwierzenia owego zamyślonego człowieka, który zwie się Henryk Szalej.

Henryk, jak to często bywa, dorastał w cieniu swego wyjątkowo zdolnego, inteligentnego, zaradnego i w ogóle naj, brata. Rodzice, a zwłaszcza ojciec, nie umieli mu okazać, że jego kochają tak samo, że jest dla nich tak samo ważny, jak błyskotliwy Janek. Henryk był przeciętny. Ta przeciętność bardzo mu ciążyła, a stała się nie do zniesienia po latach pracy na stanowisku urzędniczym, podczas gdy jego brat cieszył się sławą świetnego reżysera i od dłuższego czasu mieszkał za granicą. W końcu, przytłoczony codziennością, zdecydował się wysłać do Janka list z prośbą o przysłanie zaproszenia (jeszcze wtedy było potrzebne). Janek szybko i serdecznie odpowiada, a Henryk jedzie do upragnionych, obiecujących inne, barwniejsze życie, Włoch. Czy sprostają jego oczekiwaniom? Jakim człowiekiem okaże się uwielbiany reżyser Szalej? To ciekawe pytania, ale nie one okazują się najistotniejsze w dalszej części książki. Henryk spotka bowiem kobietę, która zaoferuje gotowość wzięcia udziału w wymyślonym przez niego eksperymencie, który życie uczynić ma bogatszym i pełniejszym...

Książka jest trochę pesymistyczna, bo jest historią Wielkiego Niespełnienia, któremu na imię Henryk. Walczy on o nadanie barw i sensu swemu życiu, ale bezskutecznie. Dlaczego? Czy zabiera się do tego w niewłaściwy sposób? Czy jest na zawsze skażony przez brak wystarczającej miłości ze strony rodziców? A może po prostu świat, w którym żyje, nie daje mu możliwości spełnienia? Rozbudza w nas aspiracje i marzenia, nie dając jednocześnie prawa do ich realizacji. Odpowiedzi na te pytania każdy musi poszukać w powieści sam.

Mnie się ona podobała. Bo jest dobrze napisana, bo zawiera celne spostrzeżenia, bo jest wiarygodna psychologicznie, bo się ją sprawnie i szybko czyta. A przede wszystkim dlatego, że pozostawia w czytelniku niepokój i zapisane w pamięci wyżej przeze mnie wspomniane pytania, które domagają się odpowiedzi.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6926
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 11
Użytkownik: jakozak 15.04.2006 17:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje mi się, że warto o... | Agis
Znakomita książka. Stanisław Dygat należał kiedyś do moich ulubionych pisarzy. Wróciłam po latach do Podróży i nie zawiodłam się. Polecam, bardzo polecam. Bardzo dobry.
Użytkownik: Agis 20.04.2006 13:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Znakomita książka. Stanis... | jakozak
Żal mi, że ma tak mało ocen. Chyba jest dziś zupełnie nie czytana, a szkoda. :-(
Użytkownik: jakozak 21.04.2006 00:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Żal mi, że ma tak mało oc... | Agis
Nikt go nie pamięta. Wszyscy czytają nowsze książki. A naprawdę szkoda, bo to świetny pisarz. Disneyland i Pożegnania były równie dobre.
Nawet filmy zostały zrobione na podstawie tych powieści. Pierwszy to Jowita, drugi - Pożegnania. Słynna piosenka Pamiętasz była jesień to przecież z tego filmu chyba?
Dygat był mężem Kaliny Jędrusik, prawda?
Użytkownik: joanna.syrenka 21.04.2006 00:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikt go nie pamięta. Wszy... | jakozak
"Pożegnania" - jeśli wierzyć ocenom - tez czytali nieliczni. Szczerze mówiąc, "Pożegnania" mnie nie powaliły... Jakieś to takie niespójne, toteż nie wiem, czy sięgnę po inne jego ksiażki...

Tak, Dygat był mężem Jędrusik. Dość barwnie opisała ten związek córka Dygata, czy się mylę?
Użytkownik: jakozak 21.04.2006 00:57 napisał(a):
Odpowiedź na: "Pożegnania" - ... | joanna.syrenka
Więcej nic nie wiem na ten temat.
Użytkownik: Czajka 21.04.2006 05:16 napisał(a):
Odpowiedź na: "Pożegnania" - ... | joanna.syrenka
Magda Dygat napisała "Rozstania". Bardzo nie lubiła Kaliny.
Użytkownik: joanna.syrenka 21.04.2006 16:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Magda Dygat napisała &quo... | Czajka
Coś tam czytałam, faktycznie...
Użytkownik: Chilly 21.04.2006 00:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje mi się, że warto o... | Agis
Dobrze napisana, celne spostrzeżenia, wiarygodna psychologicznie - do schowka. :-)
Użytkownik: verdiana 21.04.2006 07:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze napisana, celne sp... | Chilly
Hehe u mnie tak samo - też do schowka ;-))
Użytkownik: ulybka 13.07.2006 11:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje mi się, że warto o... | Agis
Książkę przeczytałam jednym tchem. Rzadko się zdarza by powieść wzbudzała taką różnorodność uczuć naraz. Bardzo przeżyłam historię Henryka, wręcz powaliła mnie ona na kolana.
polecam ją każdemu romantykowi. :)
Użytkownik: melissa 16.10.2010 10:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Książkę przeczytałam jedn... | ulybka
Dla mnie to książka bynajmniej nie romantyczna. Po prostu historia życia mężczyzny, opowieść, czasami retrospekcja, której chaos nie odbiera uroku. Bardzo wciągająca.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: