Dodany: 18.02.2009 19:04|Autor:

Książka "Szatan, Cantor i nieskończoność" zawiera ponad dwieście nowych i niezwykle interesujących zagadek logicznych - od prostych łamigłówek do najbardziej złożonych paradoksów współczesnej matematyki - wymyślonych przez najlepszego na świecie twórcę zagadek i najzabawniejszego logika, jaki kiedykolwiek żył. Naszym przewodnikiem jest czarnoksiężnik, który w rzeczywistości jest logikiem, wykorzystującym logikę w tak sprytny sposób, że laikom wydaje się ona magią. Razem z nim poznajemy tajniki programowania robotów, które tworzą inne roboty, te zaś inne inteligentne roboty i tak w nieskończoność. Mamy także do czynienia z zagadkami związanymi z twierdzeniem Gödla oraz paradoksami dotyczącymi prawdopodobieństwa, czasu i zmiany. Czarnoksiężnik będzie również naszym przewodnikiem w wycieczce po nieskończoności i wyjaśni nam, na czym polegały pionierskie odkrycia wielkiego matematyka Georga Cantora, który pierwszy sformułował matematyczną teorię nieskończoności. Na koniec poznamy niezawodny sposób, jak wydostać się z piekła, który może okazać się przydatny nawet wówczas, gdy to piekło jest tylko matematyczne.

[Książka i Wiedza, 1998]