Dodany: 2009-02-17 22:54|Autor: j_zn

Kolejna przyjemna powieść Pani Moniki Szwaji

Powieść "Zatoka Trujących Jabłuszek" to trzecia część cyklu opowiadającego o perypetiach Klubu Mało Używanych Dziewic: Agnieszki, Aliny, Michaliny i Marceliny. Mimo iż jakimś cudem przeoczyłam drugą część cyklu, szybko "odnalazłam się" w splocie historii głównych bohaterek i z zapartym tchem śledziłam ich losy.

Akcja powieści początkowo rozgrywa się w Szczecinie. Jesteśmy obserwatorami rozpoczynającego działalność prywatnego liceum, którego założycielami są Agnieszka i jej obecny mężczyzna, rejent Jerzy - znany nam już z pierwszej części cyklu. Następnie gościmy na ślubie i weselu Michaliny i Grzegorza - etatowego lekarza Klubu. Jeden z prezentów ślubnych - kupon na loterię - okazuje się później początkiem fantastycznej karaibskiej przygody "Klubu z przyległościami".

Mam wrażenie, że książka ukazuje w przeważającej mierze dwa wątki - historie Agnieszki i Michaliny. Szczególnie daje się zauważyć spłycenie postaci Marceliny, która określana mianem "smętnej donny" opisywana jest głównie z perspektywy pani Lilianny, matki jej partnera - Bronika.

Na gorąco, tuż po zakończeniu czytania, oceniam "Zatokę..." bardzo pozytywnie. Jestem zauroczona! Pani Monika Szwaja jak zwykle mnie nie zawiodła i dostarczyła mi blisko 350 stron rewelacyjnej lektury. Jako wielka entuzjastka pióra Pani Szwai rozpływam się w zachwytach, jednakże zastanawiam się, czy gdybym nie czytała poprzednich powieści tej autorki, byłabym równie usatysfakcjonowana. Niestety wydaje mi się, że niekoniecznie. Książka ta została napisana z dużą dozą humoru, czyta się ją szybko i przyjemnie, ale, moim zdaniem, niektóre fragmenty były po prostu męczące i gdyby nie mój szacunek dla twórczości Pani Szwai, ciężko byłoby mi je "przetrawić".

Mimo iż większość wątków powieści osadzona jest w polskich realiach i wielce prawdopodobna, sposób, w jaki książka została napisana sprawia, że pozostaje po niej bardzo przyjemne wrażenie lekkości i oderwania od codzienności.

Jako podsumowanie nasuwa mi się jedynie stwierdzenie: gorąco polecam!

Wyświetleń: 1997