Dodany: 03.02.2009 12:24|Autor: Wader

"Okultyzm i magia w świetle parapsychologii"

Książkę autorstwa Józefa Świtkowskiego charakteryzuje wysoki stopień znajomości tematu. Pozwala ona zapoznać się z podstawowymi koncepcjami i założeniami tak różnorodnych systemów ezoterycznych i okultystycznych, jak starożytna Joga indyjska, Kabała, Astrologia czy choćby Alchemia. W wyczerpujący i przejrzysty sposób autor przybliża pojęcia prany, ciał subtelnych, tworzenia i obcowania z myślokształtami, nazywanymi przez autora "myślakami" (we współczesnej Magii Chaosu stosuje się nazwę "servitor"). Książka ta porusza też dogłębnie temat Spirytyzmu, Magii Seksualnej, a także wyczerpująco wyjaśnia naturę bytów, jakimi są "egregory". Książka "Okultyzm i magia w świetle parapsychologii" została napisana bardzo rzeczowo i językiem niezwykle przystępnym. Sprawia to, że czytelnik z przyjemnością wgłębia się w treść, zapoznając się z rzeczami, których nie uświadamiał sobie wcześniej. Dawno nie miałem przyjemności zetknąć się z tak solidnie opracowaną książką o tematyce mistycznej. Nie sposób chyba znaleźć wśród współczesnych rodzimych pozycji książki dorównującej poziomem dziełu Józefa Świtkowskiego. Książka jest warta polecenia osobom, które stosują praktyki wiedzy tajemnej na drodze ku oświeceniu lub po prostu zainteresowane są tematyką od strony teoretycznej.

Recenzja napisana została na podstawie jednego z nielicznych egzemplarzy książki wydanej w roku 1939 przez wydawnictwo "Lotos". Nim nakład zdążył się rozejść, Śląsk został zajęty przez wojska hitlerowskie, a prawie cały nakład "Okultyzmu i magii w świetle parapsychologii" został spalony. Na podstawie jednego z ocalałych egzemplarzy dokonano reprintu w 1990.