Dodany: 26.12.2008 22:08|Autor: alexandra93

Ciekawa biografia ciekawego człowieka

"J.R.R. Tolkien. Człowiek i twórca" nie należy do typowych grubych, przepełnionych datami i nudnych biografii, jakich w bibliotekach jest pełno. Tekst tej książki jest przejrzysty, pisany łatwym językiem i przede wszystkim zaciekawia czytelnika w miarę "zaczytywania" się w niego. Dzięki Gomezowi dowiadujemy się o wielu szczegółach życia najwspanialszego pisarza fantasty, poczynając od dzieciństwa, przez studia, młodzieńczą miłość, dorosłość, straszny czas służby na froncie I wojny światowej, a kończąc na spokojnej starości. Biografia jest naprawdę wymarzoną lekturą dla sympatyka zarówno twórczości, jak i samego Tolkiena. Poznajemy nie tylko osobę tego filozofa-pisarza, ale także genezę jego dzieł. Dowiadujemy się m.in. o odrazie Tolkiena do pająków (mającej swe źródło w dzieciństwie), jego przywiązaniu do Boga i Kościoła katolickiego oraz niezmiernym zamiłowaniu do języków (głównie staroangielskich). Poznajemy profesora Tolkiena nie jako spoczywającego na laurach, zadufanego w sobie, bogatego pisarza, ale jako wrażliwego, skromnego, mającego szacunek do kobiet, brzydzącego się wojną i wszelakim złem twórcę-filozofa. Poznając osobowość Tolkiena, zaczynamy powtórnie głęboko analizować jego teksty, odnajdujemy w nich moralne pouczenia i ideały oraz elementy symboliki chrześcijańskiej.

Książka zawiera także streszczenia największych dzieł pisarza oraz barwne ilustracje, uzupełniające tekst. Podsumowując - Gómez napisał bardzo dobrą biografię, opowiadającą o Tolkienie takim, jakim w rzeczywistości był oraz omawiającą jego dzieła. Ta książka z pewnością musi zostać przeczytana przez każdego, kto podziwia wspaniałą postać, jaką był J.R.R. Tolkien.