Dodany: 23.12.2008 18:03|Autor: justus

Książka: Rzeka tajemnic
Lehane Dennis

Rzeka tajemnic nigdy nierozwiązanych?

„Rzeka tajemnic” - taki tytuł nosi książka, której autorem jest Dennis Lehane. Trzej główni bohaterowie tej powieści psychologicznej: Sean Devine, Jimmy Marcus i Dave Boyle są jeszcze chłopcami, kiedy zaczyna się pierwsza część opowieści. Porwanie Dave’a przerywa z pozoru spokojne życie mieszkańców dzielnicy, w której mieszkają Dave i Jimmy. Sean mieszka w bogatszej części miasta i daje mu to, jak się później okaże, lepszy start w życie.

Po latach wiąże ich na nowo śledztwo w sprawie morderstwa. Zabito córkę Marcusa, Katie.

Książka jest wielowątkowa; psychologiczne opisy życia wewnętrznego bohaterów powieści i ich losów bardzo mnie pochłonęły. O morderstwo podejrzewamy pewną osobę, w istocie nie jest jednak prawdą, że to zrobiła. Typowy więc chwyt wielu kryminałów, jakie czytaliśmy, a jednak akcja jest jakże ciekawie skonstruowana. Zaskakujące zakończenie dopełniło mojego zdziwienia, które jest ukoronowaniem całej plejady uczuć, które przewinęły się przez moją głowę podczas lektury tej bardzo udanej książki.

Użytkownik: doom77 10.03.2011 16:30 napisał(a):
Odpowiedź na: „Rzeka tajemnic” - taki t... | justus
Uwaga, poniżej spoiler!!!

Na przyszłość proszę Cię, nie umieszczaj w recenzji zdań typu "O morderstwo podejrzewamy pewną osobę, w istocie nie jest jednak prawdą, że to zrobiła.". Może Ci się wydawać, że to bardzo subtelnie napisane i nie zepsuje nikomu zabawy, a jednak - zdradzasz w ten sposób bardzo istotny dla całej powieści fakt.

Za czytanie recenzji zabrałem się będąc mniej więcej w połowie powieści, licząc na to, że jestem już na tyle daleko, że znalazłem się poza zasięgiem streszczeń, jakie zwykło się umieszczać w recenzjach, a jednak myliłem się :(. Dobrze, że nie przeczytałem tej recenzji jeszcze przed rozpoczęciem czytania książki.