Dodany: 15.11.2008 16:06|Autor: PaulaRutka

Zaskakująco ciekawa pozycja

Sięgając po tę książkę, z trudem wyciągałam rękę. Myślałam: "kolejna banalna opowieść o miłości". Ale zaczęłam czytać i z każdą stroną moje zaskoczenie i zaciekawienie rosło.

Piękna historia o prawdziwym życiu afgańskich kobiet z polityką w tle, napisana bardzo naturalnym językiem. Uwierzyłam w każde słowo napisane przez autora.

Główne bohaterki to Mariam i Lajla. Mariam, nieślubna córka właściciela kina i służącej, mieszka z nieludzkich warunkach. Od dziecka wpajano jej, jak mało znaczy; matka nazywa ją harami. W wieku ok. 15 lat cały jej świat staje na głowie. Lajla, młoda i śliczna córka nauczyciela, jest prawie 20 lat młodsza od Mariam. Ich losy w przedziwny i pełen cierpienia sposób splatają się ze sobą.

"Tysiąc wspaniałych słońc" to historia o miłości, oddaniu, poświęceniu, ale też o ludzkiej wytrzymałości, honorze, godności i cierpieniu. To opowieść o sile i wytrwałości umiejscowiona nie tylko w miejscu i czasie, ale i wśród wydarzeń historycznych i przemian politycznych Afganistanu. Kultura, religia, uczucia, smaki i zapachy - to wszystko miesza się w tej książce, tworząc niesamowitą kompozycję.

Historia, po przeczytaniu której milczysz, myślisz o niej, wierzysz...