Dodany: 14.11.2008 22:59|Autor:

Dla większości badaczy Holokaustu dzieje warszawskich Żydów z czasów II wojny światowej ograniczają się do dwóch faktów: ogromnej liczby ofiar oraz powstania w getcie.

Ale nie dla Gunnara S. Paulssona. Autor stawia pytania: czy to możliwe, że ukrywający się po aryjskiej stronie Żydzi oraz osoby, które im pomagały, stworzyli zakonspirowane utajone miasto? Czy to możliwe, że w Warszawie przeżył nie mniejszy procent ukrywających się Żydów niż w innych europejskich miastach? Czy to możliwe, że w pomoc Żydom, mniej lub bardziej świadomie, zaangażowanych było kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków? I czy to możliwe, że nic o tym wszystkim dotąd nie wiedzieliśmy?

Dzięki nowatorskiemu podejściu do relacji i pamiętników oraz analizie źródeł statystycznych autor odpowiada na te pytania twierdząco. Książka to godny naśladowania przykład naukowej rzetelności, odwagi w stawianiu pytań i nieustępliwości w poszukiwaniu odpowiedzi.

"Historia Żydów ukrywających się w Warszawie autorstwa Gunnara S. Paulssona to znaczący wkład w ogromną literaturę na temat Holokaustu. Zarówno jako studium przypadku konkretnej społeczności, jak i jako przyczynek do debaty nad najbardziej istotnymi aspektami stosunków polsko-żydowskich w czasie niemieckiej okupacji".

Shimon Redlich, Uniwersytet Ben Guriona, "American Historical Review"

[Znak, 2008]