Dodany: 14.11.2008 20:07|Autor: parsom

Książki i okolice> Pisarze> Bobkowski Andrzej

Film o Bobkowskim w TVP


W poniedziałek (a właściwie już we wtorek) na dwójce o godzinie 00.50 film z '93 - "Andrzej Bobkowski - chuligan wolności". W opisie filmu kwiatek: "Dzieło jego życia, dziennik z okresu wojny "Szkice piórkiem", nie zostało wydane w kraju". No ale czy dziennikarze, a zwłaszcza ci układający opisy programów tv muszą być na bieżąco? Dobrze, że puszczają, chociaż godzina emisji do płacenia abonamentu mnie nie zachęca.
Wyświetleń: 8821
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 21
Użytkownik: Monika.W 16.11.2008 19:33 napisał(a):
Odpowiedź na: W poniedziałek (a właściw... | parsom
Jak rozumiem - 18.11 o godzinie 0:50 na TVP2? Czy dobrze liczę?? Już idę maszyny programować na nagranie. Bardzo dziękuję za informację.
Użytkownik: niebieski ptak 16.11.2008 19:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak rozumiem - 18.11 o go... | Monika.W
Zerknęłam w rozkład pr. nie 18.11 a 17.11 o 00;50 film dokumentalny z 1993 roku o Bobkowskim.
Użytkownik: Czajka 16.11.2008 20:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Zerknęłam w rozkład pr. n... | niebieski ptak
17.11 o 00:50 to już jest 18.11. Film jest w programie w poniedziałek, ale po północy, czyli liczy się już wtorek. Moim zdaniem. :)
Użytkownik: Monika.W 16.11.2008 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: 17.11 o 00:50 to już jest... | Czajka
Pewnie obydwie macie rację - jeszcze nie pójdziemy spać, czyli wciąż poniedziałek. Ale maszynie do nagrywania musiałam w trakcie nagrywania wpisać, że to jednek już 18.11.
Strasznie się cieszę na ten film.
Użytkownik: EnidEarie 16.11.2008 22:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Pewnie obydwie macie racj... | Monika.W
Czy mogłabym liczyć na pożyczenie nagrania? Niestety nie mam szans obejrzeć tego programu, ani tym bardziej go nagrać. :((
Użytkownik: Monika.W 16.11.2008 22:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy mogłabym liczyć na po... | EnidEarie
Ja nagrywam na tunerze od cyfry (????przepraszam fachowców, jeśli coś pokręciłam). I nie mam pojęcia - czy da się coś z takim nagraniem zrobić, w tym - skopiować. Nie wiem też - czy mam na czym skopiować. Ale na pewno rozeznam sytuację.
Przy czym ja nagrywać będę bardzo zdalnie, bo będę już w Wwie, w oczekiwaniu na Morze Czerwone, więc dopiero po 28.11 będę oglądać i rozeznawać.
Użytkownik: EnidEarie 17.11.2008 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja nagrywam na tunerze od... | Monika.W
Ja się na tym w ogóle nie wyznaję, niestety. Pozostaje mi mieć nadzieję, że może się uda. Miłych randez-vous z rekinami ;)
Użytkownik: Czajka 17.11.2008 00:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Pewnie obydwie macie racj... | Monika.W
Moniczko, czyli Tobie się dnie tygodnia zmieniają tylko w noce przespane? ;)
Ps. Słyszałam, że Morze Czerwone już dawno przywrócili, jakieś chwilowe tylko zakłócenia miało podczas przejścia.
Użytkownik: Monika.W 17.11.2008 09:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Moniczko, czyli Tobie się... | Czajka
Przespane to może za dużo powiedziane - wole granice naturalne (sen) niż sztuczne (zegarek).
Dzięki za wieści o morzu - mam w końcu nadzieję na rekiny na 50 metrach:)
Użytkownik: kulturailp 17.11.2008 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: W poniedziałek (a właściw... | parsom
Wieczór artystyczny: Andrzej Bobkowski - chuligan wolności

0:50 TVP 2 wtorek, 18 listopada 2008

FILM DOKUMENTALNY, Polska, 1993

reżyseria Marcin Więcław
Cykl prezentujący ciekawe filmy należące do kanonu kina, programy artystyczne czy koncerty, które są ważnymi wydarzeniami kulturalnymi.
Dokument poświęcony sylwetce zapomnianego pisarza emigracyjnego, Andrzeja Bobkowskiego. Jego dzieło życia, opublikowany w 1957 roku dziennik z okresu wojny pt. "Szkice piórkiem", to książka wyjątkowa na tle literatury polskiej tamtego okresu, stanowiąca apoteozę życia i wolności. Film prezentuje wybrane fragmenty "Szkiców piórkiem" oraz eseje i listy Bobkowskiego, przedstawia również niezwykłe życie ich autora zakończone przedwczesną śmiercią w dalekiej Gwatemali w roku 1961. Teksty czyta Mariusz Benoit.

Znalazłam taki opis filmu. nastawiam budzik i oglądam...
Użytkownik: niebieski ptak 19.11.2008 16:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Wieczór artystyczny: Andr... | kulturailp
Dla kogoś kto jest nawet średnio zorientowany w twórczości Bobkowskiego ten film pozostawia pewien niedosyt i w zasadzie nie wnosi nic nowego do obrazu pisarza.Mam nadzieje że książka Pani Siedleckiej będzie inna.
Użytkownik: kulturailp 19.11.2008 18:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla kogoś kto jest nawet ... | niebieski ptak
Książkę o Andrzeju Bobkowskim pisze Joanna Podolska. Joanna jest osobą, która o Bobie wie najwięcej. Kilka jej tekstów o Andrzeju Bobkowskim było już publikowanych na łamach Gazety Wyborczej. Bobkowskim zajmuje się od ponad 10 lat i zjechała jego ścieżkami nie tylko Polskę, ale też Francję, Litwę, Austrię, USA i Gwatemalę. Jest też współautorką wystawy Andrzej Bobkowski - Chuligan wolności.
Jej książka będzie fascynującą przygodą z Bobkowskim w roli głównej. Wypada nam tylko cierpliwie czekać...
A film Andrzej Bobkowski - Chuligan wolności... trzeba pamiętać, że to film z 1993 roku. Wtedy nie było jeszcze pierwszego oficjalnego polskiego wydania Szkiców piórkiem. Ukazało się dopiero w 1997 roku nakładem Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu i CiS.
Są jeszcze 2 filmy o Andrzeju Bobkowskim: 2 częściowy film Andrzeja Sulikowskiego i Macieja Nowickiego La Douce France i Zawiedziony kochanek Europy z 1997 roku (http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4213162) i najnowszy film "List z Gwatemali" Anny Kwiatkowskiej i Tomasza Rudomino z 2008 roku. Oba niedawno pokazywała TVP. Podobno trzeba ich bombardować e-mailami, to może powtórzą. Inaczej przyjdzie nam czekać 5 lat do kolejnych urodzin Boba.
Użytkownik: niebieski ptak 19.11.2008 22:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Książkę o Andrzeju Bobkow... | kulturailp
Dziękuję za info,nie wiem czemu ale obiło mi się o uszy że chodzi o p.Siedlecka,mea culpa,pzdr.
Użytkownik: kulturailp 21.11.2008 11:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za info,nie wiem... | niebieski ptak
Właśnie w TVP KULTURA od 11.00 pokazują drugą cześć filmu o Andrzeju Bobkowskim - Zawiedziony kochanek Europy.
Użytkownik: kulturailp 21.11.2008 21:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie w TVP KULTURA od ... | kulturailp
24 listopada o godz. 15.45 TVP POLONIA

http://tvp.pl/styl-zycia/serwisy/podroze/podroznik/wideo/miasto-gwatemala

Podróżnik - Miasto Gwatemala

Guatemala City, stolica Gwatemali, kryje wiele tajemnic i niezwykłych historii. Wielu turystów udających się do Gwatemali, od razu kieruje się w stronę dżungli, gdzie znajdują się ruiny pradawnych miast Majów. Z reguły omijają oni miasto, jednak dla turystów z Polski przystanek w stolicy tego kraju jest niemal obowiązkowy. Guatemala City to bowiem miasto Stanisławy Samułowskiej i Andrzeja Bobkowskiego. Pierwsza była zakonnicą w tamtejszym klasztorze szarytek, przebywała w Gwatemali 50 lat, tam zmarła i została pochowana na cmentarzu miejskim. Jako młoda dziewczyna w Gietrzwałdzie doznała objawienia, cudu widzenia Matki Boskiej. Do dziś to objawienie jest jedynym w Polsce uznanym przez Kościół. Gietrzwałd - zwany także polskim Lourdes - ściąga corocznie tysiące wiernych i pielgrzymów. Nie wszyscy jednak pamiętają, że Samułowska spędziła niemal całe swoje życie w Gwatemali, pomagając biednym i pracując w szpitalach w Guatemala City i Queztaltenango. Na tym samym cmentarzu spoczywa Andrzej Bobkowski, wybitny pisarz emigracyjny, który ostatnie lata swojego życia spędził właśnie w Gwatemali. Autor "Szkiców piórkiem" był tam znanym konstruktorem modeli latających. Miał również sklep modelarski w centrum Guatemala City.


Dla tych, którzy nie widzieli tego odcinka Podróżnika okazja na kolejne spotkanie z Gwatemalą Bobkowskiego. Może niedługo TVP Polonia pokaże też List z Gwatemali Anny Kwiatkowskiej i Tomasza Rudomino. Film, który miał swój specjalny pokaz podczas urodzinowej imprezy w Łazienkach Królewskich. A tam cały czas można jeszcze oglądać Chuligana wolności.
Użytkownik: lacrimosa 15.02.2009 19:33 napisał(a):
Odpowiedź na: 24 listopada o godz. 15.4... | kulturailp
Ciekawe dlaczego w tym filmie dokumentalnym pominięto zupełnie postawę jaką reprezentował Bobkowski wobec przemian politycznych i społecznych w Gwatemali od chwili swojego przyjazdu aż do roku 1954, czytając fragmenty "Z notatek modelarza" aż włos staje dęba jakie nieprawdopodobne bzdury wypisywał na temat ówczesnego demokratycznego i reformatorskiego rządu prezydenta Arbenza, wygląda to jakby żywcem przeniesione z amerykańskiego filmu propagandowego w którym przedstawiano Gwatemalę jako „kraj kontrolowany przez komunistów działających na rozkaz Moskwy” a gdzie wiceprezydent Nixon dziękuje finansowanemu przez CIA przywódcy zamachu stanu płk Castillo Armasowi zwycięstwa…
co ciekawe Bobkowski bardzo pozytywnie wyraża się o płk Armasie który zaprowadził dyktaturę i anulował wszystkie reformy obalonego poprzednika
Po latach wiadomo m.in. dzięki tajnym dokumentom z archiwów CIA, iż większość ówczesnych informacji zamieszczanych w amerykańskiej i zachodniej prasie a dotyczących wydarzeń z Gwatemalii była zafałszowana i pisana na zlecenie CIA, czyżby Bobkowski z racji swojego antykomunizmu został wykorzystany w tej zimnowojennej batalii?
Użytkownik: janmamut 15.02.2009 20:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe dlaczego w tym fi... | lacrimosa
To jest forum o książkach, a nie miejsce na komunistyczną propagandę.
Użytkownik: Vemona 15.02.2009 20:18 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest forum o książkach... | janmamut
Na niekomunistyczną chyba też? Odebrałam wypowiedź jako wyrażenie zdziwienia, że o pewnych poglądach autora w filmie nie było powiedziane, a nie jak propagandę, czy nie przesadzasz odrobinę? Rozumiem, że masz takie, a nie inne poglądy, co w Twoich wypowiedziach da się zauważyć, ale chyba reagujesz zbyt gwałtownie.
Użytkownik: epikur 15.02.2009 22:06 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest forum o książkach... | janmamut
dokładnie!
Użytkownik: Monika.W 16.02.2009 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawe dlaczego w tym fi... | lacrimosa
A jakie te reformy wprowadził prezydent Arbenz? Bo Bobkowski bardzo konkretnie pisał - co mu się nie podoba. Nie znam historii Gwatemali - ale wypowiedzi Bobkowskiego mnie przekonały: że nie była to demkracja, tylko socjalistyczne czy komunistyczne rządy ze wszystkimi dla nich charakterystycznymi cechami.
Użytkownik: lacrimosa 22.02.2009 14:53 napisał(a):
Odpowiedź na: A jakie te reformy wprowa... | Monika.W
ktoś powyżej napisał coś o "komunistycznej propagandzie"...czy pisanie o negatywnym stosunku Bobkowskiego do demokratycznego rządu w Gwatemali mieści się w tym pojęciu...chyba ktoś ma problemy z pojęciami "komunizm" i "propaganda"


>>A jakie te reformy wprowadził prezydent Arbenz? Bo Bobkowski bardzo konkretnie pisał - co mu się nie podoba. Nie znam historii Gwatemali - ale wypowiedzi Bobkowskiego mnie przekonały: że nie była to demkracja, tylko socjalistyczne czy komunistyczne rządy ze wszystkimi dla nich charakterystycznymi cechami.<<

Przede wszystkim prezydent Arbenz przeprowadził reformę rolną wywłaszczając za odszkodowaniem niewykorzystywane ziemie należące do potężnego amerykańskiego koncernu owocowego United Fruit Company będącego największym właścicielem gruntów w tym kraju. UFC miała dobre znajomości w rządzie USA gdzie sekretarz stanu John F. Dulles był prawnikiem i udziałowcem tej firmy a jego brat dyrektor CIA Allen W. Dulles zasiadał w radzie nadzorczej tejże firmy.
UFC narobiła hałasu, że w Gwatemali "rządzą komuniści którzy ośmielili się podnieść rękę na ich własność" co było oczywistą bzdurą gdyż ani w rządzie, ani w wojsku, policji czy sądownictwie nie było ani jednego komunisty. W parlamencie na 58 miejsc było ich 4 ich przedstawicieli. Arbenz znał ich przywódców bo była to dawna lewica jego własnego ugrupowania i dwóch z nich pomagało mu w sformułowaniu planu reformy rolnej. Komuniści w Gwatemali byli mało komunistyczni, popierali reformy Arbenza, nie mieli żadnych związków z ZSRR i nie zamierzali wprowadzać komunizmu w swoim kraju, bardziej przypominali socjaldemokratów, ich wpływ na rząd Arbenza był znikomy.
USA przygotowując zamach stanu w postaci inwazji 400 osobowego oddziału cały czas nagłaśniały rzekome wpływy sowieckie w Gwatemali.
Rządy za czasów Arbenza były najbardziej demokratycznymi z okresu 1944-1996. Jego obalenie przez grupę politycznych emigrantów zwerbowanych przez CIA przyniosło w Gwatemali ponad 40 lat krwawej dyktatury której efektem były terror skrajnie prawicowych szwadronów śmierci, represje polityczne, wojna domowa, nędza i ludobójstwo Indian. W wyniku tego zginęło 200000 obywateli Gwatemali.
To co poparł Bobkowski w 1954 czyli rewolta płk Armasa za pieniądze CIA to były typowe rządy prawicowej konserwatywnej dyktatury wykonującej polecenia Białego Domu i United Fruit Company
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: