Dodany: 05.11.2008 02:20|Autor:

Książka: I Bóg o nas zapomniał...
Kalinin Andrzej
Notę wprowadził(a): Makadaj

Andrzej Kalinin - prozaik, publicysta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Urodził się w Jędrzejowie k. Kielc w roku 1933. Mieszka w małej wiosce Kusięta, nieopodal Częstochowy.

W roku 1994, za książkę "l Bóg o nas zapomniał...", został uhonorowany prestiżową Literacką Nagrodą Czesława Miłosza.

Książkę napisał poruszony autentyczną relacją Antoniego Tuchoskiego, bohatera i zarazem narratora "I Bóg o nas zapomniał...". Tak powstało niezwykłe, dramatyczne, napisane pięknym kresowym językiem świadectwo losów Polaków pod sowiecką okupacją. Kalinin wyraża ich przeżycia i doświadczenia doznane po 17 września 1939 roku, w sowieckich łagrach, na zsyłce syberyjskiej i w Kazachstanie.

Książkę Kalinina trzeba czytać nie tylko dla porywającej fabuły i celów poznawczych, ale także dla jej niezwykłej ekspresji literackiej, prawdy i świadectwa godności człowieka.

Doczekała się wielu wydań, była czytana w l programie Polskiego Radia oraz Rozgłośni Radia Wolna Europa. Nagrano ją również na kasetach magnetofonowych jako książkę mówioną.

[Wydawnictwo Arcana, 1997]